Šta je giht? Koji su uzroci gihta i komplikacije? Da li nam prirodni lekovi za giht i izbacivanje mokraćne kiseline (čajevi, melimi, tinkture) mogu pomoći i da li pravilna ishrana utiče na smanjenje simptoma, pokušajmo da odgovorimo na ova pitanja.
Giht (Arthritis urica) je vrsta artritisa, reumatsko oboljenje zglobova koje nastaje zbog nepravilne razgradnje purina iz hrane u telu. Što ima za posledicu preveliku koncentraciju mokraćne kiseline u krvi (hiperurikemija).
Zbog ovog stanja dolazi do upale zgloba usled taloženja kristala mokraćne kiseline oko zgloba i vanzglobnih tkiva. Najčešće se manifestuje na samo jednom zglobu, najčešće zglobu nožnog palca. Mada može da se pojavi i na zglobu kolena, kuka, lakta, stopala ili više zglobova odjednom.
Koji su najčešći uzroci nastanka gihta?
- preteran unos hrane bogate purinima (crvena mesa, iznutrice)
- preteran unos hrane bogate fruktozom
- povećan unos alkohola
- dehidracija
- akutne infekcije
- povrede
- neki lekovi
Simptomi gihta – kako ih prepoznati?
- Jak bol u predelu zgloba
- crvenilo
- otok
- čvorovi ispod kože
- zategnuta koža
- gubitak funkcije zgloba
Četiri faze gihta
- prva faza je bez simptoma bolesti
- u drugoj fazi se javlja bol u zglobu, otečenost i crvenilo
- treća faza je faza mirovanja bez bolova, do sledećeg napada koji se najčešće javlja u roku od 6 meseci pa do više godina
- četvrta i najteža faza je hronični giht u kojoj su bolovi i otečenost zglobova stalni, zglobovi su slabo pokretljivi i dolazi do pojave gnojnih čireva na koži oko zgloba
Komplikacije izazvane gihtom
Ovaj akutni upalni proces traje oko 2 nedelje ali se vraća na isti zglob ponovo. Period između dva napada gihta prolazi bez ikakvih bolova ali je mokraćna kiselina u krvi i dalje prisutna. Ponovnim napadima gihta može doći do hronične upale zgloba i smanjenja funkcije, pa čak i trajnog gubitka funkcije zgloba. Može prouzrokovati kompilkacije kao što su stvaranje bubrežnog kamenca kao i slabljenje funkcije bubrega.
To je bolest od koje dvadeset puta više pate muškarci nego žene. Javlja se obično kod muškaraca srednjih godina i žena u menopauzi. Smatra se da sve više ljudi pati od ove bolesti zbog nepravilne ishrane, manjka fizičke aktivnosti i genetskih predispozicija.
U slučaju sumnje obavezno se obratite se lekaru. Postojanje gihta lekar će utvrditi pregledom i laboratorijskim analizama, rengenskim snimanjem i po potrebi analizom tečnosti zgloba.
Normalan nivo mokraćne kiseline:
Muškarci: 3.4 – 7.0mf/dL
Žene: 2.4-6.0mg/dL
Kako se leči giht?
Veoma važna stvar za lečenja gihta je promena načina života i ishrane. Često je potrebna upotreba lekova i to su najčešće protivupalni lekovi, kortikosteroidi i lekovi za smanjenje proizvodnje mokraćne kiseline.
Velika pomoć u lečenju gihta pored medicinskih lekova mogu biti i prirodni lekovi. Možete ih nabaviti u prodavnicama zdrave hrane ili napraviti sami kod kuće.
Sedam najboljih čajeva za giht – izbacivanje mokraćne kiseline
Čaj od koprive za giht
Recept: Dve kašike čaja od lista koprive preliti sa 2 dl provrele vode. Poklopiti i ostaviti da stoji 10 minuta. Zatim procediti i piti nezaslađeno. Čaj konzumirati tri puta dnevno 30 dana.
Djumbir za izbacivanje mokraćne kiseline
Djumbir ima protivupalno dejstvo te blagotvorno deluje kod gihta. Čaj napravite na sledeći način: Jednu kašičicu izrendanog đumbira prokuvajte u 2 dl vode par minuta. Ostavite da se ohladi pa procedite. Ovako spremljen čaj piti dva do tri puta na dan sa malo meda i soka od limuna. Sok od limuna je takođe učinkovit kod gihta. Konzumirajte sok od pola limuna u čaši vode ujutru na prazan stomak.
Čaj od artičoke za giht
Artičoka pomaže razgradnju purina u organizmu pa tako pomaže kod gihta. Čaj možete napraviti na sledeći način: Očistite jednu artičoku od stabljike i spoljašnjeg tvrdog lišća. Unutrašnje mekano lišće kuvajte u 5dl vrele vode 5 minuta. Sklonite sa vatre da se ohladi pa procedite. Uzimajte u dve doze ujutru na prazan stomak i oko podne u periodu od 14 dana.
Čaj od lista crne ribizle za giht
Recept: 10 listova crne ribizle preliti sa 5 dl proključale vode. Ostaviti poklopljeno da stoji 30 minuta. Zatim procediti i popiti u dve jednake doze. Terapiju sprovoditi 15 dana za redom.
Čaj od preslice za izbacivanje mokraćne kiseline
Čaj od preslice ima diuretičko dejstvo, pospešuje stvaranje mokraće i pomaže izbacivanje mokraćne kiseline iz organizma.
Recept: 1kasiku čaja od preslice preliti sa 2,5dl vrele vode i ostaviti da stoji 10 minuta. Zatim procediti i popiti. Ovako pripremljen čaj piti dva puta dnevno 21 dan.
Čaj od lista brusnice protiv gihta
Dve kašičice lista brusnice kuvati 15 minuta na tihoj vatri u 2,5dl vode. Zatim procediti i popiti u malim gutljajima tokom dana.
Čaj od lovora za giht
Recept: U 5 dl ključale vode prokuvati 5 sitno isečena lovorova lista pet minuta na tihoj vatri. Zatim poklopiti i ostaviti preko noći. Ujutru procediti i piti u toku dana po jednu kašiku čaja na svaki sat. Postupak ponavljati 3 dana za redom. Lek možete ponovo konzumirati posle 6 meseci. Dok sprovodite terapiju iz ishrane izbacite meso i alkohol. Osobe koje imaju čir na želucu ne smeju koristiti ovu terapiju.
Jabukovo sirće lekovito za giht – pomaže izbacivanje mokraćne kiseline
Dva puta dnevno popijte času vode pomešanu sa kašikom sirćeta. Jabukovo sirće je odličan saveznik u borbi protiv gihta: razlaže kristale mokraćne kiseline i sprečava njihovo ponovno formiranje.
Soda bikarbona i giht
Dva puta dnevno popijte času vode u kojoj ste predhodno razmutili pola kašičice sode bikarbone. Treman sprovodite 10 dana pa napravite pauzu od dve nedelje. Soda često može smanjiti simptome gihta već prvog dana upotrebe.
Kurkuma prirodni lek za izbacivanje mokraćne kiseline
Kurkuma je poznata po svom protivupalnom dejstvu i odlična je za sve bolove u zglobovima, te pomaže i kod gihta. Kurkumu možete uzimati u vidu čaja ili kao mešavinu sa medom ili mlekom (zlatno mleko).
Ruski narodni lek protiv gihta
Recept: Dva decilitra mleka prokuvati sa 1 kašikom semena mirođije. Postupak ponavljati deset dana jedan put na dan. Napitak uvek popiti dok je topao.
Crni luk i giht
Recept: 1 glavicu crnog luka sitno iseckajte i stavite u teglicu. Prelijte sa 100 grama alkohola, zatvorite i ostavite da stoji 10 dana na tamnom mestu. Zatim procedite i sipajte u bočice sa pipetom. Uzimajte po 10 kapi tinkture tri puta na dan pre obroka dve nedelje. Kod gihta se preporučuje i uzimanje čaja od crnog luka.
Surutka i giht
Surutka je veoma zdrava namirnica bogata vitaminima i mineralima i ako se ne čini tako. 90% surutke je voda ali čak 20% proteina iz mleka se nalazi u njoj. Veoma važni vitamini B i E iz mleka ostanu u surutki.
Bogata je gvožđem, magnezijom ,cinkom, kalijumom, natrijumom, kobaltom. Ima mali procenat masti i kalorija što je pogodno za dijetu kod gihta. Preporučena doza je dve čaše surutke dnevno, ujutru na prazan stomak i uveče pred spavanje.
Surutku možete kupiti u skoro svim prodavnicama ili je napraviti na sledeći način: Staviti na vatru 1 litar mleka i pre nego provri sklonit sa vatre i dodati sok od jednog limuna i promešati.Kroz nekoliko minuta će surutka početi da se odvaja.
Sačekajte nekoliko minuta pa procedite kroz gazu i surutka je sprena za konzumiranje. Čuvajte je u frižideru. Nus proizvod kod pravljenja surutke je sir… Ili kako se pravilno kaže surutka je nus proizvod sira. Ako birate zdravlje budite sigurni tačno je ovo prvo.
Obloge koje pomažu kod gihta
Obloga od senfa smanjuje bolove kod gihta
Uveče pred spavanje stavite na gazu 1 kašičicu senfa i zamotajte oko bolnog zgloba. Stavite preko pamučnu tkaninu i ostavite preko noći, ujutru isperite. U senf možete dodati kašičicu sode bikarbone i kašičicu joda za bolji efekat. Ponavljajte postupak svako veće dve nedelje.
Obloga od gline pomaže za giht
40 grama gline pomešajte sa 1 kašičicom tinkture od koprive i 1 kašičicom limunovog soka. Nanesite na obolelo mesto pa pokrite pamučnom tkaninom. Postupak ponavljajte svaki drugi dan 30 dana.
Obloga od rotkve i meda
Izrendati jednu crnu rotkvu i pomešati sa 50 grama meda. Staviti u vidu obloge na obolelo mesto i zamotati gazom. Ostaviti preko noći, ujutru oprati.
Napravite mast za lečenje gihta
50 grama suvih pupoljaka crne topole sameljite u mlinu za kafu. Pomešajte dobijeni prah sa vazelinom u razmeri 1:4 (jedan deo praha,4 dela vazelina). Dobro promešajte stavite u staklenu teglicu i čuvajte u frižideru. Mazite obolelo mesto dva puta dnevno (fitoterapeut dr.A.Popov)
Magnezijum pravi saveznik u borbi sa gihtom
Magnezijum blagotvorno deluje na simptome gihta. Istraživanja su pokazala da efikasno deluje na smanjenje mokraćne kiseline u krvi. Preporučljivo je unositi namirnice sa dosta magnezijuma ili magnezijum u vidu suplemenata. Omega 3 masne kiseline takođe povoljno utiču na lečenje svih vrsta artritisa pa i gihta.
Ishrana kod gihta
Ako bolujete od gihta obavezno ove namirnice uvrstite u ishranu:
- povrće
- voće i prirodne voćne sokove
- orašaste plodove
- mlečne proizvode sa manje masti
- rizu, proso, zob
- belu riba
- jaja
- maslinovo ulje
11 Top namirnica za giht
- Celer
- Limun
- Beli luk
- Ananas
- Višnje
- Trešnje
- Jabukovo sirće
- Đumbir
- Kurkuma
- Proso
- Maslinovo ulje
Namirnice koje treba izbegavati kod gihta:
- iznutrice
- suhomesnate proizvode
- slaninu i svinjsku mast
- crveno meso (svinjetinu, govedinu, jagnjetinu)
- plavu ribu (losos, skušu, tunu) i riblje konzerve
- morske plodove
- kvasac
- lisnata testa i slatkiše
- punomasne mlečne proizvode
- alkoholna pića
- gazirane sokove
- paradaiz: kod 20% pacjenata izaziva pogoršanje kod gihta iako ima nizak nivo purina
Ako imate giht pored konvencionalnih lekova veoma je važna pravilna ishrana i uzimanje prirodnih lekova za izbacivanje mokraćne kiseline da ubrzate proces oporavka i sprečite ponovne napade.