Đumbir kao lek poznat je već 5000 hiljada godina. Lekovitost đumbira je opisao još drevni filozof Konfučije. Đumbir (Zingiber officinale) je višegodišnja zeljasta biljka koja se koristila hiljadama godina kao prirodni lek najviše u Kini i Indiji. Danas se u celom svetu koristi u svežem obliku, ili prahu, kao ulje i tinktura. Najviše je u upotrebi čaj od đumbira a sve češće je nezaobilazan i kao začin, može se nabaviti u prodavnicama hrane i biljnim apotekama. U njemu se nalazi uljana tečnost ljutog ukusa gingerol koja ima protivupalno, analgetsko i antibakterijsko dejstvo i moćan antioksidans. Nosi epitet moćne lekovite biljke i zato što ima ogromnu nutritivnu vrednost. Sadrži vitamine B grupe , vitamin C,E i K.Izvor je minerala gvožđa, magnezijuma, kalijuma, kalcijuma ,fosfora i natrijuma, cinka i selena.
Lekovitost đumbira
Đumbir je pokazao lekovitost za:
- Glavobolju
- Kašalj
- Ešerihiju
- Holesterol
- Kardiovaskularna oboljenja
- Visok šećer u krvi-naucno je dokazano je da sprečava gomilanje ugljenih hidrata u krvi i pospešuje prozvodnju insulina
- Zatvor
- Povraćanje
- Gastritis i čir na želucu,GERB (naučnici su otkrili da leči čir na želudcu i ima 8 puta jače delovanje od najčešće prepisivanog leka za GERB)
- Kandidu
- Gojaznost (ubrzava metabolizam)
- Lošu cirkulaciju
- Artritis
- Za potenciju
- Za imunitet
- Ima antikancerogeno dejstvo
Čaj od đumbira za šta je dobar?
Čaj od đumbira važi za učinkovit prirodni lek za kašalj, bronhitis,probavu, pomaže za čir na želucu i visok holesterol, jača imunitet i pomaže za mnoge druge tegobe. Odličan je u kombinaciji sa medom i limunom.
Čaj od đumbira za probavu
Čaj od đumbira za probavu daje odlične rezultate napravljen na sledeći način: U pola litra vode kuvajte dva korena đumbira dužine 5cm dvadeset minuta. Zatim procedite i kad čaj bude mlak dodajte dve kašike soka od limuna i kašiku meda. Pijte toplo ili hladno po želji najbolje pre jela.
Sladić i đumbir čaj za imunitet i smirivanje kašlja
Čaj od sladića i đumbira je ukusna i zdrava kombinacija koja može pružiti različite blagodeti za organizam. Evo jednog jednostavnog recepta za pripremu čaja od sladića i đumbira:
Sastojci:
- 1 koren đumbira (oljušten i isečen na tanke kolutove)
- 1-2 kašičice sušenog korena sladića (može se nabaviti u prodavnicama zdrave hrane ili apotekama)
- 500 ml vode
- Med (opciono, za zaslađivanje)
Uputstvo:
- Stavite vodu u šerpu i dovedite je do ključanja.
- Dodajte isečeni koren đumbira i sušeni koren sladića u ključalu vodu.
- Smanjite temperaturu i pustite čaj da lagano ključa 10-15 minuta kako bi se ukusi iz korena đumbira i sladića otpustili u vodu.
- Nakon toga, uklonite šerpu sa šporeta i ostavite da se čaj malo prohladi.
- Procedite čaj kako biste uklonili komade korena đumbira i sladića.
- Po želji, možete zasladiti čaj medom pre serviranja.
Ovaj čaj će imati blago slatkastu i osvežavajuću notu đumbira, uz dodatak sladića koji može pružiti prirodno slatkastu aromu. Đumbir je poznat po svom antiinflamatornom i imunostimulirajućem delovanju, dok se sladić tradicionalno koristi za smirivanje kašlja i ublažavanje iritacija u grlu.
Čaj od đumbira za čišćenje krvnih sudova od holesterola
Ova čajna mešavina đumbira i kurkume štiti srce i krvne sudove od masnih naslaga i razređuje krv. Poželjno je piti ga preventivno a posebno se preporučuje osobama koje imaju srčane smetnje, za čišćenje krvnih sudova i holesterol. Takođe blagotvorno deluje kod gubitka koncentracije.
Ovu čajnu mešavinu napravite na sledeći način: Kašičicu narendanog đumbira i kašičicu narendane kurkume prelijte sa 2dl vrele vode i poklopite da stoji petnaest minuta. Zatim procedite dodajte prstohvat bibera, kašičicu soka od limuna, kašičicu meda i napitak je spreman za konzumiranje. Uzimajte jednom dnevno,najbolje ujutru.

Čaj od đumbira i koprive za čišćenje organizma
Čaj od đumbira i koprive odličan je za čišćenje organizma od toksina a veoma ju je lako pripremiti. Dve kašike suve koprive i kašiku narendanog svežeg đumbira prelijte šoljom vrele vode i poklopite. Posle dvadeset minuta dodajte kašiku limunovog soka i kašičicu meda i konzumirajte jednom dnevno.
Mešavina za jačanje imuniteta
Čaj od đumbira jača imuni sistem u kombinaciji sa cimetom, medom i limunom. Posebno se preoprucuje u toku zime i sezone gripa.
Recept: Kašiku rendanog đumbira prelijte sa 2dl vode i poklopite da stoji deset minuta. Zatim čaj procedite i dodajte kašičicu cimeta, kašičicu domaćeg meda i kašičicu soka od limuna. Pijte ujutru na prazan stoma
Čaj do đumbira za mršavljenje
Ova čajna mešavina pomaže u borbi sa viškom kilograma. Konzumira se dva puta na dan, ujutru na prazan stomak i uveče pred spavanje.Napravite na sledci način:
- Kašika rendanog đumbira
- Dva lovorova lista
- Pola kašičice cimeta
- Pola kašičice kima
- Pola litra vode
U pola litra vode stavite đumbir, kim i lovorov list da se kuva na tihoj vatri pola sata. Sklonite sa vatre, dodajte cimet pa posle 5 minuta procedite i napitak je spreman za konzumiranje.
Ko ne sme da pije čaj od đumbira?
Iako se čaj od đumbira generalno smatra bezbednim za konzumaciju, postoje određene situacije u kojima neki ljudi trebaju biti oprezni ili izbegavati njegovu upotrebu. Evo nekoliko primera:
- Osobe koje koriste određene lekove: Đumbir može imati interakcije sa nekim lekovima, uključujući antikoagulanse, lekove za regulaciju krvnog pritiska i lekove za dijabetes. Osobe koje uzimaju ove lekove trebalo bi da se posavetuju sa svojim lekarom pre upotrebe čaja od đumbira.
- Osobe sa gastroezofagealnom refluksnom bolešću (GERB): Đumbir može povećati kiselost želuca i izazvati simptome GERB-a kao što su žgaravica i nelagodnost u želucu. Osobe sa GERB-om trebalo bi da budu oprezne prilikom konzumiranja čaja od đumbira i da prate svoju reakciju.
- Osobe sa krvarenjem ili poremećajima zgrušavanja krvi: Đumbir ima svojstva razređivanja krvi, pa osobe koje imaju problema sa krvarenjem ili poremećajima zgrušavanja krvi trebalo bi da se konsultuju sa svojim lekarom pre konzumacije čaja od đumbira.
- Osobe sa alergijom na đumbir: Iako je retko, moguće je da neke osobe budu alergične na đumbir. Osobe koje znaju da imaju alergijsku reakciju na đumbir trebalo bi da izbegavaju konzumaciju čaja od đumbira.
Djumbir i med za kašalj i bronhitis
Đumbir u kombinaciji sa medom odličan je prirodni lek za kašalj i bronhitis. Takođe ublažava simptome napada astme. Napravite jednostavno: Oljuštite koren djubmira i izrendajte. Stavite u staklenu teglicu i zalijte medom, tako da med dobro prekrije đumbir. Držite u frižideru i uzimajte po kašičicu tri do četiri puta na dan. Pre upotrebe uvek promešajte pošto će đumbir pustiti sok i konzumirajte sve do boljitka.
Djumbir za imunitet
Ovaj prirodni lek za imunitet od đumbira, meda i oraha napravite na sledeći način:.
Potrebne namirnice:
- 1 kg domaćeg meda
- 300g oraha
- 4 limuna
- 30 g đumbira
- 200 g šargarepe
- 150 g suvog grožđa
Đumbir i šargarepu oljuštite a limun samo dobro operite. Sameljite sve sastojke u blenderu i pomešajte sa medom. Konzumirajte tri puta na dan po jednu kašiku za jači imunitet. Ova lekovita mešavina je odlična i za potenciju.
Djumbir i limun
Recept: U staklenu teglu stavite 500g meda, jedan izrendan koren đumbira, 4 cena iseckanog belog luka i sok od jednog limuna. Poklopite teglu i ostavite da stoji, da sastojci puste sokove. Sutradan dopunite teglu medom do vrha i promešajte. Držite u frižideru i konzumirajte po 1 kašiku dobijenog melema tri puta na dan. Ovako spremljen melem efikasan je za jačanje imuniteta, čisti telo od toksina i pomaže kod prehlade i gripa.
Djumbir za štitnu žlezdu
Recept:
- 1,5l vode
- Časa prirodnog soka od brusnice
- Pola kašičice cimeta
- Četvrtina kašičice đumbira
- Četvrtina kašičice muskatnog oraha
- 1dl soka od narandže
- Pola decilitra soka od limuna
Stavite vodu da provri pa onda dodajte sok od brusnice, đumbir, cimet i muskatni oraščić. Kuvajte dvadeset minuta a onda pustite da se ohladi. U hladan napitak sipajte sok od narandže i limuna. Pijte lagano tokom celog dana. Ovako spremljen napitak pospešuje rad štitne žlezde.
Djumbir za izbacivanje vode iz organizma
Đumbir deluje kao diuretik, pomaže nam da se oslobodimo viška vode iz organizma i toksina putem urinarnog trakta. Simptomi zadržavanja vode u organizmu su najčešće nadutost, osećaj težine u nogama i oticanje nogu. Posledica su prevelikog unosa masti, soli i šećera, hormonalnog disbalansa ili nedostatka vitamina B. Da se lako oslobodite viška vode napravite lekoviti napitak sa đumbirom, šargarepom i jabukom.
Recept:
- pola oljuštene jabuke
- kašika rendanog đumbira
- dve šargarepe
- 1 dl vode
Sve sastojke stavite u blender i blendajte dok se dobije glatka masa i napitak je spreman. Ovaj napitak je bogat vitaminom A i veoma je koristan za imunitet.
Kako napraviti tinkturu od đumbira?
Recept: 300 grama svežeg đumbira oljuštite i iseckajte na kriške. Stavite u staklenu teglu i nalijte domaćom komovom rakijom do dve trećine tegle. Zatim dobro zatvorite i ostavite na tamnom mestu 14 dana u povremeno mućkanje. Nakon tog perioda procedite i dodajte dve kašike meda i sok od jednog limuna. Dobro promešajte i držite na tamnom mestu. Ovako spremljena tinktura pomaže za podizanje imuniteta i čisti krv od toksina i masnoća. Veoma je učinkovita kod prehlade, bola u grlu, angine i glavobolje.
Eterično ulje đumbira lekovitost
Za kupku
Za toplu, stimulativnu kupku pomešati: 1 kašiku bademovog ulja, 2 kapi ulja đumbira, 3 kapi ulja pomorandže i jednu kap ulja pačulija. Opuštanje u kupki treba da traje 20 minuta.
Za masažu
Za masažu pre ili posle vežbanja: pomešati 2 kapi ulja đumbira, 1 kap ulja crnog bibera i 1 kap ulja majorana sa manjom količinom maslinovog ulja i masirati mišićne regije.
Djumbir protiv mučnine tokom putovanja
Smanjuje mučninu prilikom putovanja na sledeći način: staviti 2 kapi ulja đumbira na maramicu i duboko udisati. Priznat je prirodni lek i za morsku bolest.
Ulje đumbira protiv bolova u zglobovima
Ulje pozitivno deluje na bolove u zglobovima i mišićima jer ima protivupalno dejstvo.
Recept za lekovito ulje: Izrendajte svež đumbir pa procedite kroz gazu. Pomešajte dobijeni sok sa uljem jojobe ili badema u razmeri 1:5 ( jedan deo đumbira prema pet ulja jojobe ili badema ).Tako dobijeno ulje mazite na bolna mesta. Za početak stavite na malu površinu kože da budete sigurni da neće doći do neke alergijske reakcije, što je ređa pojava.
Obloge za reumu
Obloge napravljene sa đumbirom smanjuju bolove kod reume, artritisa i bolova u mišićima. Poželjno je stavljati mlake obloge na svakih pet minuta (dok koža ne pocrveni). Obloge napraviti na sledeći način:
U 1litar vrele vode staviti kasicu praha đumbira. Ostaviti da stoji dok se ne prohladi, zatim procediti. U proceđenu vodu umočiti komade gaze pa previjati na bolna mesta.
Đumbir za zdravu kožu kosu i nokte
Sadrži preko 40 antioksidanasa koji usporavaju proces starenja i podstiču stvaranje kolagena. Tako pomažu oporavak oštećene i suve kože i daju joj sjaj i elastičnost. Ima antiseptično dejstvo i pomaže u sprečavanju nastanaka bubuljica.
Maska od đumbira za lice
Recept: Pomešajte kašičicu meda, prstohvat đumbira u prahu i malo mleka. Masku naneti na lice i držati 15 minuta. Zatim isprati mlakom vodom. Ova maska pomaže kod bubuljica,hidrira kožu i smanjuje crvenilo.
Za akne i masnu kožu
Ovu masku napravite jednostavno: Kašiku rendanog dumbira pomešajte sa kašikom soka od limuna i dodajte zelenu glinu. Dobijenu pastu nanesite na lice. Držite 15 minuta pa isperite hladnom vodom.
Maska za kosu
Za kosu je pokazao odlične rezultate kao maska ili balzam. Veoma dobro utiče na popucale krajeve i na rast kose. Isprobajte recept za masku od samo dva sastojka: Potrebna vam je kašika sveže narendanog đumbira i kašika ulja jojobe. Pomešanu smesu ova dva sastojka utrljajte u vlasište i pustite da stoji pola sata. Zatim isperite i operite kosu kao i obično, rezultat će vas prijatno iznenaditi.
Za gljivice na noktima
Eterično ulje pomaže kod gljivca na noktima i koži.
Recept: Dve kapi ulja đumbira i dve kapi ulja čajevca pomešajte sa kašikom maslinovog ulja.Mazite vatom obolelo mesto dva do tri puta na dan.
Đumbir kao začin
Osim zbog svoje lekovitosti veoma cenjen i kao začin. Koristi se za čorbe, prelive i soseve. Posebno se koristi za smutije u receptima dijeta za mršavljenje i za slatkiše.
Đumbir je niskokaloričan začin koji obiluje hranjivim sastojcima. Nutritivna vrednost đumbira može varirati u zavisnosti od količine i načina pripreme, ali u proseku, 100 grama sirovog đumbira sadrži otprilike:
Energetska vrednost | 80kcal |
Ukupno proteina | 1,82g |
Ukupno ugljenih hidrata | 17,77g |
Ukupno masti | 0,75g |
Zasićene masne kiseline | 0,203g |
Vlakna | 2g |
Holesterol | 0g |
Voda | 78,89g |
Ukupno šećera | 1,70g |
Mononezasićene masne kiseline | 0,154g |
Polinezasićene masne kiseline | 0,154g |
Tri saveta o upotrebi đumbira
- Za čaj od đumbira najbolje je koristiti svež đumbir
- Ako ga koristite u vidu praha čuvajte ga isključivo u staklenoj ambalaži.
- Ako ga koristite kao začin za kuvanje, stavljajte ga u jelo na samom kraju kuvanja da ne bi izgubio lekovita svojstva.
Đumbir u trudnoći
Đumbir se smatra vrlo zdravom namirnicom, koju treba obavezno uvrstiti u ishranu.
Konuzmacija đumbira u trudnoći je tema o kojoj se vodi rasprava, a preporuke mogu varirati. Evo nekih informacija koje treba imati u vidu:
- Umerna konzumacija: Uopšteno, umerna konzumacija đumbira u trudnoći smatra se bezbednom. To znači da povremena konzumacija manjih količina u kulinarstvu ili kao dodatak čaju obično ne predstavlja rizik.
- Mučnina i jutarnje mučnine: Đumbir se tradicionalno koristi za ublažavanje mučnine i jutarnjih mučnina u trudnoći. Neki istraživači smatraju da umerna konzumacija može biti efikasna u smanjenju ovih simptoma.
- Visoke doze i dodaci: Kada je reč o dodacima đumbira u obliku kapsula, ulja ili ekstrakta, preporučuje se oprez. Visoke doze mogu uticati na hormone i biti povezane s rizicima za trudnoću. Stoga, ukoliko razmišljate o uzimanju dodataka, važno je posavetovati se sa svojim lekarom ili ginekologom.
- Individualne razlike: Svako telo i svaka trudnoća su jedinstveni. Nekim trudnicama đumbir može prijati, dok druge mogu imati neželjene efekte. Ukoliko primetite bilo kakve neobične reakcije nakon konzumacije đumbira, prekinite s njegovom upotrebom i konsultujte se sa svojim lekarom.
Važno je znati
Čaj od đumbira može imati brojne koristi za zdravlje i često se koristi kao prirodni lek. Đumbir je poznat po svojim antiinflamatornim, antioksidativnim i antimikrobnim svojstvima. Kao rezultat toga, čaj od đumbira može pomoći u ublažavanju mučnine, smanjenju upala, jačanju imunog sistema i poboljšanju probave.
Takođe se pokazalo da đumbir ima povoljne efekte na smanjenje bolova i zapaljenja kod nekih stanja poput artritisa i menstrualnih tegoba. Pored toga, može imati pozitivan uticaj na cirkulaciju, zdravlje srca i kontrolu nivoa šećera u krvi.
Važno je napomenuti da svako telo može drugačije reagovati na đumbir, i da je moguće da pojedinci mogu iskusiti neželjene efekte kao što su gorušica, nadutost ili alergijske reakcije. Ukoliko imate određene zdravstvene probleme ili koristite određene lekove, preporučuje se da se pre konzumacije čaja od đumbira posavetujete sa lekarom.