Saznajte, šta je čir na želucu, koji su simptomi i koji prirodni lek za čir na želucu pomaže u lečenju? Da li ne lečenje čira može biti opasno?
Šta je čir na želucu i kad se javlja?
Čir na želucu, poznat i kao peptički ulkus, je oštećenje sluznice želuca ili gornjeg dela tankog creva. Obično je uzrokovan infekcijom bakterijom Helicobacter pylori (H. pylori) ili dugotrajnom upotrebom nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL). Takođe, faktori kao što su stres, pušenje, konzumacija alkohola i genetske predispozicije mogu doprineti nastanku čira na želucu.
Čir na želucu se javlja kada se normalna ravnoteža između zaštitnih faktora sluznice želuca i agresivnih faktora poremeti. Sluznica želuca štiti unutrašnje zidove od kiselina koje se luče za varenje hrane, ali kod čira, oštećenje sluznice omogućava da kiseline i enzimi napadnu unutrašnje slojeve želuca, izazivajući otvore ili ranice.
Simptomi čira na želucu, dijagnoza i lečenje
- Bol u gornjem delu stomaka: Bol se može javiti između grudnog koša i pupka. Obično je to peckajuća ili oštra bol koja može biti stalna ili se javljati u epizodama. Bol se obično pogoršava nakon obroka ili noću.
- Gorušica: To je osećaj pečenja ili žarenja koji se širi iz želuca prema grudima. Gorušica se često javlja nakon obroka i može biti izuzetno neprijatna.
- Mučnina i povraćanje: Čir na želucu može izazvati mučninu koja može dovesti do povraćanja. Povraćanje može sadržati krv ili izgledati kao „kafa s mlekom“ (tamna boja s primesama krvi).
- Gubitak apetita i gubitak telesne težine: Osobe sa čirom na želucu mogu primetiti smanjenje apetita i gubitak telesne težine zbog smanjenog unosa hrane usled nelagodnosti i simptoma.
- Osećaj sitosti: Nakon obroka, osoba sa čirom na želucu može se brzo osećati sitom, čak i ako nije mnogo jela.
- Poremećaji stolice: Čir na želucu može izazvati promene u stolici kao što su proliv ili zatvor.
Dijagnoza čira na želucu uključuje medicinsku istoriju, pregled, laboratorijske testove, endoskopiju i testiranje na prisustvo H. pylori.
Lekarski tretman čira na želucu može uključivati lekove za smanjenje želudačne kiseline (npr. inhibitori protonske pumpe), antibiotike za eradikaciju H. pylori infekcije (ako je prisutna), lekove za zaštitu sluznice želuca i promene u načinu ishrane.
Od čira na želucu oboleva najčešće polulacija od 25 do 45 godina. Češće boluju muškarci nego žene, a najčešće oni sa nultom krvnom grupom.
Ako sumnjate da imate simptome čira na želucu obavezno posetite lekara, da bi u slučaju da se sumnja potvrdi pravovremeno počeli sa lečenjem.
Čir zanemarivanjem postaje hronična bolest i dovodi do brojnih komplikacija. Pucanje čira vas može dovesti u životnu opasnost. Za lečenje čira na želucu klasičnom medicinskom metodom koriste se najčešće lekovi za smanjivanje želudačne kiseline i antibiotici, ređe hiruški zahvat ako se bolest ne leči blagovremeno.
Prirodni lekovi za čir na želucu
Za lečenje čira na želucu mogu pomoći i prirodni lekovi poput čajeva, melema i zdrave hrane. Prirodni lekovi mogu doneti olakšanje i ublažiti simptome bolesti te važe za odličnu podršku konvencionalnom lečenju.
Najbolji čajevi za čir na želucu
Čaj od koprive za čir na želucu
Recept: Tri kašike sitno isečenih listova koprive staviti u 2 litra vode da stoji 12 sati. Potom stavite na laganu vatru i kuvajte poklopljeno 30 minuta. Zatim procedite i konzumirajte 3 puta dnevno po šolju čaja pre obroka.
Sladić za čir na želucu
Čaj od sladića (slatkog korena) blagotvorno deluje kod gastritisa i čira na želucu. Pije se najduže 6 nedelja u kontinuitetu, tri puta na dan posle jela. Čaj napravite na sledeći način: Pola kašičice slatkog korena preliti sa 2 dl vrele vode, poklopiti i procediti posle 5 minuta. Čaj ne uzimati u slučaju bolesti bubrega i visokog krvnog pritiska.
Nekoliko studija je potvrdilo da deglicirizirani sladić deluje na čir jednako dobro kao lek za čir cimetidin, podstičući želudac da pravi zaštitnu sluz. Može se nabaviti u biljnim apotekama i prodavnicama zdrave hrane.
Preslica, pelin i majčina dušica: lek za čir na želucu
Recept: Jednu kašiku čajne mešavine od jednakih delova preslice, pelina i majčine dušice prokuvati u 2 dl vode. Procediti i piti po gutljaj na svakih sat vremena.
Čajna mešavina za čir na želucu
Napravite čajnu mešavinu od: 2 kašike ruzmarina, 2 kašike nevena i 4 kašike islandskog lišaja. Dve kašike ove čajne mešavine prelijte sa 3 dl vrele vode i ostavite poklopljeno 15 minuta. Zatim procedite i zasladite medom. Preporučena doza je 3 puta na dan pre jela.
Čaj od bosiljka – prirodni lek za čir na želucu
Recept: Jednu kašiku suvog bosiljka prelijte sa 2,5dl vrele vode i ostavite poklopljeno 10 minuta. Zatim procedite i popijte nezaslađeno. Čaj uzimajte tri puta dnevno tokom 7 dana. Zatim napravite pauzu od dve nedelje pa terapiju ponovite.
Kantarion za čir na želucu i gastritis
Čaj od kantariona omiljen je narodni lek za čir na želucu tako što smanjuje bol, čisti želudac od parazita i ima umirujuće dejstvo na celo telo pa i na želudac. Čaj se sprema na klasičan način: Jednu kašiku osušenog kantariona preliti sa 2,5 dl vode i poklopiti. Nakon 15 minuta procediti i piti 3 puta dnevno po želji zaslađeno medom. Kantarion se koristi i u čajnoj mešavini za čir sa hajdučicom, gavezom, sladićem i lanom. Čir možete lečiti i uljem kantariona. Dnevna doza je 30 kapi ulja, tri puta dnevno najmanje mesec dana.
Za lečenje čira takođe se preporučuje: čaj od kamilice, žalfije, matičnjaka, a posebno ucinkovoto deluje čaj od kore nara.
Bokvica za čir na želucu
Bokvica je za čir što bi se reklo: „Melem na ranu“. Naučna istraživanja su potvrdila da bokvica preventivno deluje kod nastanka čira i smanjuje rizik od nastanka čira za 20 puta.
Bokvicu kao prirodni lek za čir na želucu možete koristiti u kombinaciji sa livadskim medom na sledeći način: 300 grama listova bokvice oprati i osušiti. Samleti u blenderu i pomešati sa 1kg livadskog meda. Dobro promešati i čuvati u frižideru u staklenoj ambalaži. Uzimati po kašiku melema ujutru na prazan stomak i uveče pred spavanje.
Bokvica sa medom i maslinovim uljem prirodni lek za čir na želucu
Recept: 500 grama sveže bokvice samleti u blenderu pa pomešati sa 100 grama meda, 100 grama hladnocedjenog maslinovog ulja i sok od jednog limuna. Sve dobro izmešati, sipati u staklenu teglu i čuvati u frižideru. Uzimati po jednu kašiku melema pre svakog obroka. Terapiju sprovoditi 30 dana, pa napraviti pauzu od 7 dana. Postupak po potrebi ponoviti.
Najbolji narodni lek za čir na želucu
Kupus je najbolji narodni lek za čir na želucu koji se koristio i pre otkrivanja antibiotika. Sveže isceđen sok od kupusa je nasigurniji i najefikasniji narodni lek. U jednom sprovedenom istraživanju je potvrđeno da je kod 92% pacjenata lečenih sa po 50 ml soka od kupsa došlo do izlečenja. Kupus je odneo ubedljivu pobedu nad medicinskim lekovima čija je učinkovitost bila poražavajućih 32%, što dovodi do zaključka da je kupus najbolji prirodni lek za čir na želucu.
Recept: Svakog dana u periodu od 21 dan svako jutro na prazan stomak popiti 100ml ceđenog soka od svežeg kupusa. Sok možete iscediti u sokovniku ili narendati kupus pa ostaviti preko noći u frižideru. Ujutru procediti kroz gazu i popiti kad se ugreje do sobne temlerature.
Maslinovo ulje pomaže kod čira
Recept: 5dl nerafinisnog maslinovog ulja pomešajte sa 500g meda, sokom od jednog limuna i 1dl jabukovog sirća. Čuvajte u staklenoj tegli u frižideru i uzimajte pola sata pre svakog obroka. Po završenoj terapiji napravite pauzu od mesec dana.
Lan pomaže za čir na želucu
Recept: Uveče preliti dve kašičice lanenog semena sa 2dl hladne prokuvane vode i ostaviti poklopljeno preko noći. Ujutru procediti i popiti pre doručka.Terapiju sprovoditi 40 dana. Lan je odličan lek za čir na želucu a može nam pomoći i da očistimo creva od parazita.
Propolis – prirodni lek za čir na želucu
Propolis pomaže u lečenju čira. Treba samo biti dosledan i tokom 40 dana uzimati po 20 kapi propolisa u čaši vode. Terapiju preventivno možete ponoviti nakon tri meseca.
Med – odličan prirodni lek za čir
Uzimanje kašike meda u čaši mlake vode pre svakog obroka pomaže kod čira. Med sa čuvarkućom je odličan je prirodni lek za čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu.
Suvo voće pravi melem za čir
Recept: Samleti po 500 grama oraha, suvog grožđa i suvih kajsija. Pomešati sa 500 grama meda i jednim samlevenim limunom sa korom. Držati u frižideru i uzimati po jednu kašiku pola sata pre svakog obroka.
Vitamin E – Lek za čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu
Lekari s Kijevskog medicinskog instituta objavili su: Da su sa 300mg vitamina E dnevno izlečili peptični ulkus kod 28 pacijenata. Čirevi su pod dejstvom vitamina E nestali za 4 do 6 dana. Izvor: healthydirections
Peptični ulkus je čir koji se javlja na želucu i početku dvanaestopalačnog creva, ređe na tankom crevu. To je ograničeno oštećenje koje se nalazi ne samo u sluznici već prodire kroz mišićni sloj sve do spoljnog omotača zida želuca.
Ishrana kod čira na želucu
Najbolje namirnice za čir na želucu:
- Piletina, teletina i riba
- Jogurt (probiotski,probiotici imaju važnu ulogu u lečenju ćira), kefir, obrano mleko, svež posni sir
- Mahunarke, kuvano povrće
- Bobičasto voće i kuvano voće
- Banana: banana povećava nivo služi te blagotvorno deluje na čir, sadrži polisaharide topive u vodi koji su sastojak i farmaceutskog leka za čir. Posebno dobre rezultate daje banana u prahu. Možete je kupiti u prodavnici zdrave hrane ili osušiti sami na sledeći način: Oljuštiti, izrezati na tanke kolutove i sušiti u rerni. Zatim samleti u prah i uzimati tri puta dnevno po dve kašičice praha sa kašičicom meda.
- Đumbir: smanjuje upalu sluznice i neutrališe mučninu
- Med
- Ljute papričice: Do skoro se mislilo da su ljuti fafaroni izazivač ćira što je potpuno netačno, istraživanja su pokazala da kapsaicin iz ljutih fafarona blagotvorno deluje na čir jer smanjuje nivo želudačne kiseline i povećava količinu zaštitne služi
- Beli luk: odličan je borac protiv heliko bakterje
- Čajevi
- Sok od kupusa, šargarepe, cvekle i celera moćan su prirodni lek za čir na želucu
Ako imate čir nikako ne smete uzimati sledeće namirnice:
- Vruću ili previše hladnu hranu
- Previše kiselu hranu
- Preslatku hranu
- Citruse
- Svinjsko meso, slaninu, mesne prerađevine
- Prženu, začinjenu i masnu hranu
- Paradaiz
- Punomasno mleko
- Kafu
- Čokoladu
- Gazirana pića i sva pića sa kofeinom
Saveti za prevenciju čira na želucu
- Ruke perite temeljno da bi smanjili širenje bakterija
- Temeljno perite ili termički obradite voće i povrće
- Uzimajte dovoljno vode
- Izbegavajte unos alkohola i cigarete
- Ne zloupotrebljavajte protivupalne lekove
- Ne prejedajte se, uzimajte pet manjih obroka dnevno