Kako brzo i lako izlečiti petni trn i koji prirodni lekovi za petni trn nam mogu pomoći? Mnogi su čuli za neprijatnu bolest zvanu petni trn, a neki su se čak suočili sa ovim problemom u životu. Prema statistikama, svaka deseta osoba na svetu pati od ove patologije. Najefikasniji rezultati lečenja se primećuju u početnim fazama formiranja petnog trna. Kada se pojave simptomi koji ukazuju na prisustvo petnog trna, ne treba odlagati lečenje. Uz blagovremeni pristup lekaru, moguće je da se oslobodite ovog ne tako retkog zdravstvenog problema i vratite normalan kvalitet života.
Zašto dolazi do pojave petnog trna?
Petni trn (Calcar calcanei) ili petna bodlja kako se još naziva je izbočenje na petnoj kosti. Nastaje zbog konstantnog mehaničkog preopterećenja. Stvaranje petnog trna najčešće traje nekoliko meseci praćeno oštrim bolom, kao ubod nožem u predelu pete. Ako se lečenje ne započne na vreme, može se rešiti samo hirurškim putem. Razlozi pojavljivanja petnog trna nisu u potpunosti jasni. Utvrđeno je da žene češće pate od ove bolesti, što se objašnjava anatomskim karakteristikama stopala.
Simptomi i lečenje petnog trna
Simptomi petnog trna su:
- bol u peti, pogoršan hodanjem
- lokalni otok
- šepanje na zahvaćenoj strani
- pojava žuljeva na peti zbog nepravilnog postavljanja stopala
Ozbiljnost simptoma zavisi od težine lezije. Sa malim izraslinama, postoji blaga nelagodnost u predelu pete, kojoj pacijenti dugo vremena ne pridaju značaj. Obično se obraćaju lekaru zbog: upornog bola, otoka i hromosti. Petni trn se često pogrešno smatra povredom stopala i dugo se ne leči.
Utvrđeni su provokativni faktori, pod uticajem kojih se pojavljuje petni trn:
- višak kilograma
- nošenje cipela sa visokim potpeticama
- često i stalno hodanje
- povećano opterećenje na nogama
- ravna stopala
- povrede nogu
- razne sistemske bolesti: dijabetes, giht, artritis…
Kako se leči petni trn?
Efekat konzervativne terapije primećuje se samo u početnim fazama. Većina lekova se propisuje za uklanjanje simptoma kao što su bol i otok. Da bi se rast rešio, sprovodi se se fizioterapija. Dijagnozu može postaviti ortoped, hirurg ili reumatolog pregledom noge, rengenom ili ultrazvukom.
Jedan od popularnih tretmana za petni trn je terapija udarnim talasima, u kojoj ultrazvučni talasi deluju na zahvaćeno područje. Metoda je bezbolna i neinvazivna, što eliminiše svaku nelagodnost i smanjuje rizik od komplikacija. Da bi se petni trn u potpunosti rešio, potrebno je nekoliko terapija, u zavisnosti od njegove veličine i gustine. Pod uticajem ultrazvučnih talasa, stimuliše se resorpcija pete i uklanjaju se glavni simptomi. Obično postoji poboljšanje nakon nekoliko tretmana, većina pacijenata primećuje trajni efekat. Tokom lečenja, lekar redovno sprovodi preglede kako bi procenio rezultate. Uz pomoć ultrazvučnih talasa, može se brzo i efikasno rešiti ovaj problem.
Najefikasniji prirodni lekovi za petni trn
Lekari često preporučuju kombinaciju tradicionalnih i konzervativnih metoda za lečenje petnog trna. Narodni recepti pomažu u uklanjanju bolova i uklanjanju otoka. U početnoj fazi bolesti, tradicionalna medicina može pomoći da se potpuno eliminišu simptomi petnog trna. Lečenje može trajati do 10 nedelja.
Prirodni lek za petni trn od soli i meda
Recept: Pomešajte jednaku količinu meda i soli. Zatim dobijenu masu nanesite u što debljem sloju na obolelu petu. Privijte gazu, pa zamotajte plastičnom folijom i obujte čarapu. Ostavite oblogu da deluje preko noći.
Slana kupka efikasan lek za petni trn
Najlakši način da se rešite simptoma petnog trna je slana kupka. Preporučljivo je koristiti morsku so 2 do 3 pune kašike na 1 litar tople vode. Trajanje postupka potapanja obolele pete je 30 minuta. Nakon toga, stopalo treba umotati u ćebe ili outi utopljene vunene čarape. Preporučljivo je uraditi ovo pre spavanja.
Aspirin kao prirodni lek za petni trn
10 tableta aspirina od 200mg usitnite u prah i stavite u 2,5dl medcinskog alkohola od 70%. Ostavite da stoji 48 sati uz povremeno mućkanje. Zatim stavljajte u vidu obloge na petni trn na sledeći način: Pred spavanje, umočite gazu u dobijenu tinkturu i stavite na obolelo mesto. Zavijte plastičnom folijom i obujte tople čarape. Ostavite preko noći. Postupak ponavljajte do boljitka.
Tinktura jorgovana lek za petni trn
Od davnina, petni trn se leči tinkturom cvetova jorgovana. Cvetove jorgovana prelijte vodkom i držite na tamnom mestu 10 dana uz povremeno mućkanje. Zatim procedite i uzimajte 30 kapi dnevno oralno. Masirajte područje pete nekoliko puta dnevno.
Obloga od koprive prirodni lek za petni trn
Recept: Listove sveže koprive dobro izgnječiti. Zatim ih staviti u list od čička i previti na petni trn. Pričvrstiti pa obuti čarapu i tako prespavati. Tretman ponavljati do boljitka. Takođe možete primeniti obloge od svežih listova čička, bokvice, kupusa, rena, narendanog sirovog krompira ili crne rotkve, menjajući ih najmanje tri puta tokom dana.
Hrana kao pomoć u lečenju petnog trna
Hrana bogata magnezijumom vitaminom B5 i omega 3 masnim kiselinama nam može pomoći da se brže oporavimo od petnog trna. Preporučljivo je konzumiranje namirnica kao što je: španac, pasulj, avokado, banane, seme bundeve, suncokret, smokva, jaja, losos i mahunarke.
Ortopedska pomagala kao lek za petni trn
Specijalni jastučići za pete i ortopedski ulošci se koriste za preraspodelu opterećenja na donje ekstremitete. Sa njima, hodanje postaje udobnije, peta nije toliko umorna. Preporučljivo je koristiti uloške izrađene pojedinačno za karakteristike bolnog stopala. Učinkovit prirodni lek za petni trn mogu biti i masaža stopala i vežbe.
Zaključak
Zaključak:
Petni trn, poznat kao Calcar calcanei, je čest problem koji uzrokuje bol i nelagodnost u peti. Prirodni lekovi mogu pružiti olakšanje i smanjiti simptome. Među najefikasnijim narodnim lekovima su obloge od soli i meda, slane kupke, tinkture jorgovana, kao i upotreba aspirina i obloga od koprive. Redovna upotreba ovih prirodnih tretmana može pomoći u smanjenju bola i upale, ali uvek je najbolje konsultovati se sa lekarom za odgovarajući tretman.