Koji prirodni lek za lečenje kandide uspešno leči ovu gljivicu, koja ume da bude prava napast? Kandida ume biti vrlo uporna, zato je preporučljivo osim lekarske terapije koristiti prirodne lekove za lečenje kandide a neizostavno je važna i pravilna ishrana za kandidu. Kandida je gljivica koja živi u crevima. Osim u crevima nalazi se na koži, u usnoj duplji i polnim organima. Ona je prirodni stanovnik našeg organizma.
Ne izaziva nikakve probleme, osim ako se abnormalno razmnoži. Preveliki broj ovih gljivica posledica je poremećaja balansa crevne flore i smanjivanja broja dobrih bakterija koje kontrolišu razmnožavanje kandide. Onda nastaje gljivična infekcija koju nazivamo kandidijaza. Osim zbog nekontrolisanog uzimanja antibiotika što je prilično čest uzrok, kandijaza se može javiti zbog promene balansa hormona (najčešće u trudnoći). Kod žena koje koriste kontraceptivne pilule, kod osoba koje su gojazne ili pate od dijabetesa. Uzrok kandijaze veoma često ume da bude nepravilna ishrana, stres i pad imuniteta.
Kandida – simptomi i uzroci
Simtomi kandide Candida Albicans (gljivica iz grupe kandida koja najčešće izaziva infekcije kod ljudi) su sledeći:
Simptomi kandide u crevima
Simptomi kandide u crevima, poznati i kao crevna kandidijaza, mogu varirati od osobe do osobe. Evo nekih od uobičajenih simptoma koji se mogu javiti:
- Problemi sa varenjem: Crevna kandidijaza može uzrokovati probleme sa varenjem kao što su nadimanje, gasovi, gorušica, mučnina, proliv ili zatvor.
- Promene stolice: Mogu se javiti promene u konzistenciji stolice, poput labave stolice ili prisustva sluzi u stolici.
- Abdominalna nelagodnost: Osobe sa crevnim kandidijazom mogu osećati nelagodnost ili bol u predelu stomaka.
- Umor i iscrpljenost: Infekcija creva kandidom može izazvati opštu slabost, umor i nedostatak energije.
- Osip: Ponekad se može javiti osip na koži, posebno u području oko anusa.
- Promene apetita: Moguće je da imate promene u apetitu, kao gubitak apetita ili prekomernu glad.
Važno je napomenuti da ovi simptomi mogu biti povezani i sa drugim zdravstvenim stanjima, stoga je važno da se konsultujete sa zdravstvenim stručnjakom kako biste dobili tačnu dijagnozu i odgovarajući tretman. Samodijagnostikovanje nije preporučljivo, jer simptomi kandide u crevima mogu se preklapati sa simptomima drugih gastrointestinalnih oboljenja.
Izgled stolice kod kandide
Kod crevne kandidijaze, izgled stolice može se promeniti, ali to nije specifičan znak za dijagnozu kandide. Izgled stolice može varirati od osobe do osobe, a kandida nije jedini faktor koji utiče na izgled stolice.
Moguće promene u stolici koje se mogu povezati sa crevnim kandidijazom su:
- Labava stolica: Moguće je da primetite promenu u konzistenciji stolice, kao što je labava stolica ili češće pražnjenje creva.
- Promene u boji: Stolica može imati promenjenu boju, kao što je tamnija ili svetlija boja.
- Pojava sluzi: U nekim slučajevima, stolica može sadržati sluz ili izgledati lepljivo.
Kandida na koži
Kandida na koži, poznata kao kandidijaza kože, je gljivična infekcija koja može uticati na različite delove tela. Kandida albicans je gljivica koja najčešće izaziva ovu vrstu infekcije. Evo nekoliko uobičajenih područja na kojima se može pojaviti kandida na koži:
- Intertriginozna kandidijaza: Ova vrsta infekcije javlja se u područjima kože gde dolazi do trenja, poput prepona, ispod dojki ili između nabora kože. Simptomi mogu uključivati crvenilo, svrab, osip, osetljivost i pojavu beličastih naslaga.
- Kandidijaza noktiju: Kandida može uticati na nokte, uzrokujući promene u boji, teksturi i obliku nokta. Nokti mogu postati zadebljani, krhki i lako se lome. Takođe se mogu javiti bol i crvenilo oko nokta.
- Oralna kandidijaza: Takođe poznata kao „trakavica“, oralna kandidijaza utiče na usnu šupljinu i sluzokožu usta. Simptomi mogu uključivati beličaste naslage na jeziku, unutrašnjosti obraza, nepcu i desni, koje se ne mogu lako ukloniti.
- Kandidijaza kože glave: Ova vrsta infekcije često se javlja kod novorođenčadi (kod koje se naziva „mlečac“) ili kod osoba koje imaju oštećenu kožu. Simptomi mogu uključivati crvenilo, perutanje i svrab na vlasištu.
Kandida u ustima
Simptomi kandide u ustima:
Kandida u ustima, poznata kao oralna kandidijaza ili „trakavica“, je gljivična infekcija koja se javlja u usnoj šupljini. Najčešći uzročnik oralne kandidijaze je gljivica Candida albicans, iako i druge vrste kandide mogu biti odgovorne. Evo nekoliko karakteristika oralne kandidijaze:
- Beličaste naslage: Jedan od glavnih simptoma oralne kandidijaze su beličaste naslage koje se mogu javiti na sluzokoži usta, jeziku, unutrašnjosti obraza, nepcu ili desnima. Ove naslage obično se ne mogu lako ukloniti i mogu izgledati kao sir ili kao kiselo mleko.
- Crvenilo i iritacija: Pored beličastih naslaga, može se primetiti crvenilo, osetljivost i iritacija sluzokože usta. Sluznica može izgledati upaljeno i bolno.
- Svrab i peckanje: Infekcija kandidom u ustima može uzrokovati svrab i peckanje, što može otežati gutanje hrane ili pića.
- Promene ukusa: Osobe sa oralnom kandidijazom mogu primetiti promene ukusa, kao što su metalni ili gorki ukus u ustima.
- Suva usta: Kandida može uticati na proizvodnju pljuvačke, što može rezultirati osećajem suvoće u ustima.
Kandida kod muskaraca
Kandida albicans je gljivica koja može izazvati infekciju u različitim delovima tela, uključujući i genitalnu oblast muškaraca. Kod muškaraca, infekcija kandidom se često manifestuje kao balanitis, što je upala glavića penisa.
Simptomi infekcije kandidom kod muškaraca mogu uključivati:
- Crvenilo, otok i svrab glavića penisa.
- Osip ili beličastu prevlaku na glaviću penisa.
- Bol prilikom mokrenja ili seksualnog odnosa.
- Peckanje ili nelagodnost u genitalnoj oblasti.
- Povećano stvaranje belog sekreta.
Uzroci infekcije kandidom kod muškaraca mogu obuhvatati smanjen imunitet, dijabetes, upotrebu antibiotika, preteranu higijenu genitalne oblasti, kao i seksualni kontakt sa partnerkom koja takođe ima infekciju kandidom.
Lečenje infekcije kandidom kod muškaraca uključuje primenu antifungalnih lekova. Važno je da se posavetujete sa svojim lekarom kako biste došli do tačne dijagnoze i dobili preporuke za tretman. Antifungalni lekovi mogu biti dostupni u obliku krema, masti ili oralnih tableta.
Pored toga, važno je da održavate dobru higijenu genitalne oblasti, nosite čist i prozračan donji veš od pamuka, izbegavate preterano korišćenje sapuna i hemikalija, kao i da izbegavate seksualni kontakt dok traje terapija ili dok simptomi ne nestanu.
U slučaju infekcije kandidom kod muškaraca, konsultacija sa lekarom je ključna kako bi se postavila dijagnoza i pravilno propisao odgovarajući tretman.
Kandida kod žena
Kandida albicans je gljivica koja može izazvati infekciju u različitim delovima tela, uključujući i genitalnu oblast kod žena. Najčešća infekcija kandidom kod žena je vaginalna kandidijaza, koja se karakteriše upalom vagine i vulve.
Simptomi vaginalne infekcije kandidom mogu uključivati:
- Intenzivan svrab vaginalne oblasti.
- Crvenilo i otok vulve.
- Obilno beličasto iscedak koji može ličiti na sir.
- Bol ili peckanje prilikom mokrenja ili seksualnog odnosa.
Uzroci vaginalne infekcije kandidom mogu varirati, uključujući promene u vaginalnoj flori, smanjen imunitet, upotrebu antibiotika, hormonske promene (npr. tokom trudnoće) i lošu higijenu.
Lečenje vaginalne infekcije kandidom obično se vrši primenom antifungalnih lekova. Ti lekovi mogu biti dostupni u obliku krema, vaginalnih supozitorija ili oralnih tableta. Važno je da se posavetujete sa ginekologom kako biste dobili tačnu dijagnozu i preporuke za tretman.
Pored primene antifungalnih lekova, važno je održavati dobru higijenu genitalne oblasti, koristiti blage sapune bez parfema, nositi pamučni donji veš koji dobro diše, izbegavati preterano nošenje uske odeće i sintetičkih materijala, kao i izbegavati upotrebu mirisanih higijenskih proizvoda koji mogu iritirati vaginalnu oblast.
U slučaju vaginalne infekcije kandidom, važno je potražiti savet ginekologa radi postavljanja dijagnoze i propisivanja odgovarajućeg tretmana.
Kandida u trudnoći
Infekcija kandidom (vaginalna kandidijaza) može se javiti i tokom trudnoće. Hormonalne promene i promene u vaginalnoj flori koje se javljaju tokom trudnoće mogu doprineti povećanom riziku od razvoja infekcije kandidom.
Simptomi vaginalne infekcije kandidom tokom trudnoće su slični simptomima kod žena koje nisu trudne i mogu uključivati:
- Intenzivan svrab vaginalne oblasti.
- Crvenilo i otok vulve.
- Obilno beličasto iscedak koji može ličiti na sir.
- Bol ili peckanje prilikom mokrenja ili seksualnog odnosa.
Ako primetite ove simptome ili sumnjate da imate vaginalnu infekciju kandidom tokom trudnoće, važno je da se posavetujete sa svojim ginekologom ili akušerom. Oni će moći da postave tačnu dijagnozu i preporuče siguran i efikasan tretman.
Važno je napomenuti da neki antifungalni lekovi nisu preporučljivi tokom trudnoće, pa je važno da se posavetujete sa stručnjakom kako biste dobili pravilnu terapiju koja je bezbedna za vas i vašu bebu. Takođe, važno je da se pridržavate higijenskih mera, kao što su korišćenje blagih sapuna bez parfema, nošenje pamučnog donjeg veša i izbegavanje preterane vlage u genitalnoj oblasti.
Redovne posete ginekologu tokom trudnoće su važne kako bi se pravovremeno dijagnostikovala i lečila bilo kakva infekcija, uključujući i infekciju kandidom.
Lečenje kandijaze
Uobičajeni tretmani za kandidijazu uključuju:
- Antifungalni lekovi: Lekovi koji se koriste za lečenje kandide su antifungalni lekovi. Oni mogu biti dostupni u obliku tableta, kapsula, krema, gelova ili rastvora za ispiranje. U zavisnosti od lokalizacije infekcije, lekar će propisati odgovarajući oblik leka.
- Antifungalne kreme i losioni: Za spoljašnje infekcije, kao što su kandidijaza kože ili vaginalna kandidijaza, mogu se koristiti antifungalne kreme i losioni. Važno je pažljivo pratiti uputstva o primeni i kontinuirano koristiti lek prema preporuci lekara.
- Promena ishrane: Ponekad, promena ishrane može biti deo tretmana kandide. Izbegavanje šećera, belog brašna, alkohola i drugih namirnica koje pogoduju rastu gljivica može pomoći u kontroli infekcije. Ovo može biti posebno korisno kod ponavljajućih infekcija.
Prirodni lekovi za lečenje kandide
Lečenje kandide prirodnim lekovima u pravilnu ishranu može dati odlične rezultate. Prirodne lekove za lečenje kandide možete napraviti sami, nabaviti u biljnim apotekama ili kupiti online. Prirodne lekove za kandidu možete naći u vidu: čajeva, ulja, tinktura, vaginaleta i kapsula. Osim toga posebno treba obratiti pažnju na pravilnu ishranu tokom lečenja da bi učinak bio što bolji.
Čajevi za kandidu
Čaj od kantariona za kandidu
Recept: Kašiku čaja od kantariona preliti sa 2dl vode i kuvati petnaest minuta. Piti tri puta na dan po trećinu šolje čaja.Uzimanje čaja od kantariona je jednostavan a učinkovit prirodni lek za lečenje kandide a pomaže i za druge tegobe: rane, bol u želudcu, nesanicu, nervnu napetost…

Čaj od kore hrasta za kandidu
Recept: Kašičicu usitnjene kore hrasta prelijte sa 2dl ključale vode i kuvajte još deset minuta. Čajem možete ispirati usta kod infekcije usne duplje kandidom ili piti dva puta dnevno po šolju čaja.
Čajna mešavina za lečenje kandide
Tri kašike čajne mešavine od:
- 50g pelina
- 50g orahovog lista
- 100g bršljana
- 100g žalfije
Preliti sa 5dl ključale vode i ostaviti da stoji poklopljeno dok se ohladi. Procediti i piti dva puta dnevno. Ova čajna mesavnina pokazala se veoma efikasna kao prirodni lek za lečenje kandide.
Čaj od koprive – prirodni lek za lečenje kandide
Kašičicu koprive preliti sa 2 dl vrele vode da stoji petnaest minuta. Procediti i piti dva do tri puta dnevno. Ovako pripremljen čaj daje pozitivne rezultate u lečenju kandide prirodnim putem. Takođe je učinkovit za čišćenje krvnih sudova od masnoća i toksina.
Čaj od cikorije za kandidu
Cikorija je poznata po tome što smanjuje šećer i čisti krv, takođe sadrži vitamine A i K. Čaj od cikorije za kandidu spremiti na sledeći način: Jednu kašiku cikorije prelijte sa 2 dl ključale vode i poklopite da stoji deset minuta.Zatim procedite i uzimajte u malim gutljajima.
Čaj od lavande: prirodni lek za lečenje kandide
Recept: Dve kašičice sušene lavande prelijte sa 2dl vrele vode. Poklopite da stoji deset minuta. Procedite i uzimajte dva do tri puta na dan.
Čaj od maslačka za kandidu
Kašičicu korena maslačka staviti da se kuva pet minuta sa 2dl vode. Zatim skinuti sa vatre i poklopiti deset minuta. Procediti i piti po šolju dva do tri puta na dan. Maslačak je priznat prirodni lek za čišćenje celokupnog organizma od toksina i lečenje kandide u crevima.
Čaj od đumbira protiv kandide
Recept: Koren đumbira dužine 3cm sitno isečen stavite u 2,5dl vrele vode i poklopite 5 minuta. Zatim procedite i dodajte malo soka od limuna i popijte dok je toplo. Terapiju sprovodite ujutru i uveče pre obroka do poboljšanja.
Ulje divljeg origana prirodni lek za kandidu
Istraživanja pokazuju da je ulje divljeg origana moćan saveznik i neizostavan prirodni lek za lečenje kandide. Sadrži supstanse karvakol i timol koji efikasno dehidriraju i ubijaju ćelije kandide u krvotoku.
Kako uzimati ulje divljeg origana za lečenje kandide?
Ulje divljeg origana uzimajte tri puta dnevo po tri kapi deset dana. Zatim napravite pauzu od deset dana pa terapiju ponovite. Ovaj moćni antioksidans je 30 puta jači antibiotik od belog luka. Dobra osobina ovog prirodnog leka je: za razliku od medicinskih antibiotika bakterije i gljivice ne postaju otporne na ulje divljeg origana.
Jabukovo sirće za lečenje kandide
Jabukovo sirće kao prirodni lek za lečenje kandide daje dobre rezultate. Jabukovo sirće treba konzumirati dva puta dnevno, po jednu supenu kašiku u čaši vode ili mlakog čaja. Engleski naučnici su objavili svoje istraživanje u časopisu Scientific Raport 2018 godine u kome su izneli tvrdnju: jabukovo sirće ima odličan učinak u lečenju kandide u crevima.
Beli luk pomaže kod kandide
Beli luk je u širokoj primeni kao jedan od najjačih prirodnih antibiotika, na koji gljivice i bakterije ne mogu postati imune. Beli luk veoma učinkovito deluje i važi za odličan prirodni lek za lečenje kandide. Konzumirajte ga svakog dana po jedan češanj uz svaki obrok. Sprovedena istraživanja su pokazala da beli luk ima moć da zaustavi rast i širenje kandide. Beli luk možete koristiti i u vidu tinkture ili u kapsulama.
Karanfilić za lečenje kandide u crevima
Karanfilić se pokazao kao efikasan prirodni lek za lečenje kandide. Samo dva karanfilića dnevno upotrebljena u vidu začina ili par kapi eteričnog ulja u hrani i čaju može vam pomoći u borbi sa kandidom. Nije preporučljiv za lečenje dece i trudnica. Karanfilić takođe pomaže za snižavanje šećera u krvi.
Lečenje kandide sodom bikarbonom
Soda bikarbona je prirodni lek za lečenje kandide na jeziku i u usnoj duplji . Kašičicu sode bikarbone razmutite u čaši vode i isperite usnu duplju nekoliko puta na dan. Rastvor sode bikarbone će vam pomoći da se otarasite i gljivica na noktima, a odličan je i za vaginalno ispiranje kod problema sa kandidom. Soda ima moć da smanji kiselost organizma što nikako ne pogoduje razvoju kandide jer ona se razmnožava u kiseloj sredini. Može se i piti uz saglasnost lekara u zavisnosti od vašeg zdravlja. Sodu bikarbonu pijte na sledeći način:
Ujutru na prazan stomak pola kašičice sode bikarbone razmutite u 1dl vode i popijte. Možete dodati nekoliko kapi limuna ako vam je tako lakše.
Kako lečiti kandidu u crevima zeolitom?
Veliki broj studija je pokazao da je zeolit učinkovit prirodni lek za lečenje kandide. Čisti otrove koje ona uzrokuje u organizmu i ubija kandidu. Zeolit treba konzumirati jednom dnevno po kašičicu, razmućen u čaši vode. Ima ukus zemlje ali ne dozvolite da vas to obeshrabri, zato što zeolit blagotvorno deluje na čišćenje celokupnog organizma od toksina.
Vaginalete za kandidu kod žena
Vaginalna infekcija kandidom je nažalost najčešća vaginalna infekcija kod žena. To je zarazna gljivična infekcija vaginalne sluzokože a često se širi na grlić materice i vulvu. Oko 10% žena trajno ima ovaj problem, a skoro svaka žena se bar jednom susrela sa ovom infekcijom. U slučaju svraba, sirastog iscedka i bola tokom odnosa možete biti skoro sigurni da je u pitanju kandida. Tada je najbolje obratiti se lekaru koji će vam odrediti adekvatnu terapiju. Najčešće se kandida povuče upotrebom vaginaleta za kandijazu i pravilnom ishranom ili nekim kombinovanim preparatima.
Ruski lek za kandidu
Ruski lek po receptu travara Dimitrija Jurovskog smatra se veoma učinkovitim i često se korišćen prirodni lek za lečenje kandide u vagini. Ovaj lek možete napraviti kod kuće, ali se predhodno obavezno posavetujte sa svojim ginekologom.
Najbolji probiotik za kandidu
Kada je u pitanju kandida (Candida albicans), probiotici mogu biti korisni u podršci zdravlju crevne flore i održavanju ravnoteže mikroorganizama u organizmu. Međutim, treba imati na umu da probiotici nisu tretman za kandidu, već mogu biti deo sveobuhvatnog plana lečenja koji uključuje promene ishrane, primenu lekova i druge terapije.
Elem, pri odabiru probiotika za podršku zdravlju crevne flore, trebalo bi tražiti probiotski suplement koji sadrži sojeve bakterija koji su pokazali korisne efekte na crevno zdravlje. Neke od uobičajenih vrsta bakterija koje se koriste u probioticima su Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium bifidum i Saccharomyces boulardii.
Takođe, bitno je da probiotik bude visokog kvaliteta, sa živim i održivim sojevima bakterija. Probiotik treba da bude dovoljno otporan da preživi kiselinu u želucu i da stigne do creva, gde može ostvariti svoje blagotvorne efekte.
Međutim, važno je napomenuti da ne postoji „najbolji“ probiotik koji odgovara svima, niti posebno za kandidu. Svako telo je jedinstveno, pa se odgovor na različite probiotske preparate može razlikovati. Zbog toga je bitno da se posavetujete sa stručnjakom kako biste dobili preporuke prilagođene vašem stanju i individualnim potrebama.
Kandida i ishrana
Kako treba da izgleda ishrana kod kandide i koje namirnice nam mogu višestruko pomoći da se što pre rešimo ove uporne gljivice?
Namirnice koje važe za prirodni lek za lečenje kandide i obavezno ih treba uvrstiti u ishranu:
- Kefir ( najbolji prirodni probiotik)
- Svežu riba
- Govedina
- Pečurke
- Avokado
- Maslinovo ulje
- Kokosovo ulje: nekoliko istraživanja je potvrdilo da kokosovo ulje deluje antigljivično i daje pozitivne rezultate kao prirodni lek za lečenje kandide ako se uvrsti u ishranu.
- Povrće: brokoli, kafiol, kupus, kelj, maslačak, zelena salata, beli luk, crni luk, paradaiz
- Bobičasto voće: brusnica, borovnica, malina, kupina
- Limun: ima visok sadržaj vitamina C, te podstiče imuni sistem da se brani od infekcije što ga čini odličnom namirnicom za borbu protiv kandide
- Orašasti plodovi
- Laneno seme
- Cia seme
- Med
- Cimet: studija urađena 2012 godine je pokazala da je ulje cimeta učinkovit prirodni lek za lečenje kandide. 72% pacjenata koji su uzimali ulje cimeta tokom dve nedelje imalo je kandidu u granicama normale, dok su 28% osetili znatno poboljšanje.
- Kurkuma
- Đumbir
- Bosiljak
- Origano
- Crna čokolada
U ishranu za kandidu preporučljivo je: unositi što više namirnica bogatim vitaminima B grupe i vitaminom C, magnezijumom i cinkom.
Koju hranu treba izbegavati ako imate kandidu?
Ishrana kod kandide nikako ne sme da sadrži rafinisan šećer. Ugljene hidrate treba svesti na minimum: bez testenina, kolača, pita. Jedite isključivo hleb od celog zrna. Zatim iz ishrane izbacite dimljenu hranu, sušeno meso, gazirane sokove. Tokom lečenja kandide posebno se zabranjuje konzumiranje alkohola.
Spisak namirnica koje treba izbegavati tokom lečenja kandide:
- Rafinisani šećer
- Povrće: krompir, pasulj, kukuruz i grašak (bogato je skrobom)
- Voće: suvo grožđe, banane, mango
- Mesne i riblje prerađevine
- Mleko i meki sirevi (sadrže dosta laktoze)
- Rafinisana ulja i margarin
- Veštački zaslađivači
- Kafa, gazirana pića
- Alkohol
Salata za kandidu-recept
- 1 časa kefira
- 1 šargarepa
- 2 češnja belog luka
- 1 kašika narendanog svežeg đumbira
- 1/2 kašičice cimeta
U času jogurta dodajte naredndanu šargarepu, đumbir i beli luk, dodajte cimet i promešajte. Pustite malo da stoji. Pojedite kao salatu jednom dnevno.
Savet: Važno je znati da je pravilna ishrana posebno učinkovit prirodni lek za lečenje kandide, a ovo je veoma važno pravilo i kod drugih bolesti i stanja. Kandida ume biti veoma uporna, da bi je pobedili moramo biti uporniji od nje.