Normalna učestalost mokrenja kod odrasle osobe je individualna i zavisi od mnogih faktora, uključujući uobičajeni režim pijenja, količinu soli koja se konzumira, količinu popijene kafe… Neki proizvodi imaju diuretički efekat, drugi su u stanju da zadrže tečnost. Ali u proseku, to je od 6 do 10 puta dnevno. Ako imate sledeće simptome: pritisak na bešiku i učestalo mokrenje ili bol pri mokrenju i nelagodnost onda treba da se obratite lekaru da biste utvrdili uzrok ovog stanja. U ovom članku istražićemo koni su uzroci učestalog mokrenja i koji prirodni lekovi pomažu za učestalo mokrenje i nelagodu zbog pritiska na bešiku.
Vrste učestalog mokrenja
Učestalo mokrenje može biti fiziološko i patološko. Fiziološko stanje prolazi samostalno, a patološko često uriniranje zahteva razjašnjenje uzroka nastanka i terapiju.
Ako se često uriniranje primećuje uglavnom tokom dana, onda govorimo o polakiuriji, noćni nagon za pražnjenjem bešike naziva se nokturija.
Mogući uzroci pritiska na bešiku i učestalog mokrenja
Fiziološka stanja u kojima se često mokrenje smatra normom:
- Prekomerni unos tečnosti zbog povećane fizičke aktivnosti ili boravka u toploj klimi.
- Trudnoća je praćena pritiskom na bešiku i čestim mokrenjem zbog fizioloških karakteristika lokacije materice u kasnijim fazama trudnoće (materica „leži“ na bešiku , izazivajući osećaj prelivanja sa manje punjenja nego u normalnom stanju).
- Povećan krvni pritisak, u kojem više krvi ulazi u bubrege, odnosno povećava zapreminu filtracije, što dovodi do povećanja zapremine proizvedenog urina.
- Sličan mehanizam se primećuje tokom hipotermije i stresa, kada, zbog vazospazma, bubrezi dobijaju više krvi.
- Hormonske promene kod žena tokom menopauze i tokom menstruacije.
Patološki uzroci učestalog mokrenja karakteristični i za muškarce i za žene
- Urolitijaza je stanje u kome se u urinarnom sistemu tela formiraju kamenci različite lokalizacije: u bubrezima takvi kamenci obično daju mali broj simptoma, ali mogu izazvati nepovratne promene u struktura bubrega i poremeti njihovu funkciju. U ureterima, kamenci izazivaju izražen sindrom bola, pritisak na bešiku i učestalo uriniranje. Moguća je pojava patoloških nečistoća u urinu (krv, gnoj), ponekad odsustvo urina (sa opstrukcijom uretera). Kamen u bešici može biti asimptomatski do određene tačke, ali može biti izvor hronične upale i infekcije.
- Inflamatorne bolesti bubrega (pijelonefritis) karakterišu mučni bol u donjem delu leđa, groznica, bol tokom mokrenja, pritisak na bešiku i učestalo uriniranje, zamućen urin.
- Uretritis: zapaljenje uretre manifestuje se čestim nagonima za mokrenjem, osećanjem prazne bešike, porastom temperature na niske vrednosti i opštom slabošću. Najčešći uzrok uretritisa su polno prenosive infekcije.
- Cistitis: zapaljenje bešike, ima sličnu kliničku sliku sa uretritisom kao što su česti nagoni za mokrenjem, stalan osećaj pritiska na bešiku , bolovi i grčevi pri pražnjenju bešike koji izazivaju zabrinutost.
- Sa dijabetesom, nivo glukoze u krvi raste, glukoza se takođe određuje u urinu (normalno odsutna), kiselost mokraće se menja, što stvara povoljne uslove za razmnožavanje patogenih bakterija i razvoj upale (cistitis ili pijelonefritis). Pored toga, zid krvnih sudova je pogođen, kao rezultat toga, funkcija filtracije bubrega je poremećena i kao rezultat povećava se volumen urina. Dijabetes karakteriše pretežno izlučivanje mokraće noću, zbog čega je neophodno da se budite i odlazite u toalet.
- Glomerulonefritis je ozbiljna bolest bubrega, u čijem je početnom stadijumu moguće učestalo mokrenje, pojava patoloških nečistoća (krvi) u urinu, a u kasnijim fazama dolazi do značajnog smanjenja količine dnevnog urina.
- Tuberkuloza bešike, kao i tuberkuloza genitalnih organa sada je prilično retka, ali jedna od njenih manifestacija je često uriniranje.
- Hiperaktivnost bešike, kada mišići ovog organa počinju da reaguju čak i na blagu akumulaciju urina.
- Psihogeni poremećaji
Patološki uzroci učestalog mokrenja kod muškaraca
- Adenoma prostate je benigni tumor prostate koji pritiska izlaz iz bešike. U početnim stadijumima, adenom izaziva pritisak na bešiku i učestalo mokrenje, a kako tumor raste, javlja se akutno zadržavanje urina (nedostatak mokrenja, bol u stidnoj regiji).
- Rak prostate može biti praćen pritiskom na bešiku i učestalim mokrenjem, kao i akutnim zadržavanjem mokraće.
- Prostatitis je zapaljensko oboljenje prostate, koje se manifestuje čestim mokrenjem i bolnim mokrenjem, pečenjem u uretri, a ponekad i bolom u preponama i donjem delu leđa.
- Skleroza vrata bešike je rezultat dugotrajnog inflamatornog procesa, cistitisa bez odgovarajućeg lečenja. U početnoj fazi postoji često uriniranje, osećaj prazne bešike, a kasnije otežano do zadržavanja mokraće.
- Svi slučajevi akutne retencije urina (nemogućnosti mokrenja) , bez obzira da li su praćeni bolom ili ne, zahtevaju hitnu medicinsku pomoć.
Patološki uzroci čestog mokrenja kod žena
- Miom materice: Zbog anatomskog odnosa materice i bešike, povećanje veličine mioma dovodi do pritiska na bešiku i učestalog mokrenja.
- Endometrioza je bolest u kojoj sluzokoža materice počinje da raste u svim pravcima, pa i prema bešici.
- Slabost mišića dna karlice zbog hormonalnih promena u menopauzi i postmenopauzi.
- Inflamatorni i tumorski procesi u unutrašnjim genitalnim organima.
Kome se obratiti u slučaju simptoma kao što su pritisak na bešiku i učestalo mokrenje?
Pre svega, trebalo bi da posetite lekara opšte prakse. Lekar će doneti odluku o daljem toku lečenja i potrebi posete specijalisti na osnovu pregleda i vaših odgovora na sledeća pitanja:
- Koliko često idete u toalet da urinirate
- Koliko se urina izlučuje u jednom trenutku a koliko dnevno
- Koliko puta noću ustajete da odete u toalet
- Da li postoji spontano curenje mokraće (urinarna inkontinencija)
- Koje lekove uzimate
- Da li osećate bol, peckanje, peckanje tokom mokrenja
- Da li osećate nelagodnost u donjem delu stomaka između mokrenja
- Kako izgleda urin: providnost, boja, ima li krvi, gnoja, pahuljica, služi
Prirodni lekovi za pritisak na bešiku i učestalo mokrenje
Uvin čaj za učestalo mokrenje
Uvin čaj je najčešće upotrebljavan čaj kad su urinarni problemi u pitanju. Jednostavno se sprema ali ga ne treba uzimati više od deset dana u kontinuitetu. Takođe ga ne treba sladiti ili piti istovremeno sa brusnicom. Čaj se sprema na sledeći način: 1 kašičicu čaja preliti sa šoljom provrele vode i ostaviti poklopljeno 15 minuta. Zatim procediti i popiti. Čaj uzimati tri puta na dan.
Brusnica za urinarne infekcije
Brusnica je odličan prirodni lek protiv učestalog mokrenja kada su uzrok urinarne infekcije. Brusnica sprečava bakterije da se zadržavaju na zidovima bešike i urinarnih puteva te tako pomaže njihovo brže izbacivanje. Poželjno je nekoliko puta tokom dana popiti sok ili čaj od brusnice do poboljšanja.
Recept za čaj od brusnice: 30 grama plodova brusnice kuvati u5dl vode dok voda pola ne ispari. Kad se prohladi procediti i po želji zasladiti medom.
Piskavica smanjuje pritisak na bešiku
Piskavica vam takođe može pomoći kod osećanja pritiska na bešiku i čestog izmokravanja. Piskavicu treba uzimati svakodnevno po pola kašičice praha semena piskavice u čaši vode.
Kopriva proveren lek za učestalo mokrenje
Kopriva se pokazala kao odličan prirodni lek za učestalo mokrenje. Ne samo kod urinarnih infekcija već i kod učestalog mokrenja zbog problema sa prostatom. Preporučljivo je uvrstiti je u ishanu i popiti tokom dana dve do tri šoljice čaja od koprive napravljene po sledećem receptu: Jednu kafenu kašičicu lista i semena koprive preliti šoljom ključale vode i ostaviti poklopljeno 10 minuta zatim procediti i piti nezaslađeno.
Peršun narodni lek za pritisak na bešiku i često uriniranje
Proveren narodni lek za nelagodan pritisak na bešiku i često uriniranje je čaj od peršuna. Čaj spremiti na sledeći način: 20 grama korena peršuna ili dve supene kašike suvog lista peršuna preliti šoljom provrele vode i ostaviti poklopljeno pet do deset minuta. Zatim procediti i popiti tokom dana u četiri doze od 50ml čaja. Ako patite od učestalog mokrenja obavezno uvrstite peršun u ishranu.
Breza protiv urinarnih infekcija
Čaj od breze blagotvorno deluje na probleme sa mokrenjem, upalu uretre, odličan je diuretik i pomaže kod reume, kožnih bolesti i čisti krv od toksina. Čaj od breze ne preporučuje se bubrežnim i srčanim bolesnicima. Čaj se priprema na sledeći način: 1 kašičicu suvih listova breze preliti sa 5dl provrele vode i poklopiti. Nakon deset minuta procediti i popiti tokom dana podeljeno u više doza između obroka. Nakon konzumiranja čaja od breze obavezno popiti času vode.
Ulje divljeg origana smanjuje upalu i suzbija urinarne infekcije
Čaj i ulje divljeg origana odličan su borac protiv bakterija: Ešerihije koli, Proteus, Klebsijele i Enterobakter koje su najčešći uzročnici urinarnih infekcija te samim tim i učestalog mokrenja. Ulje divljeg origana je najlakše konzumirati u vidu kapsula koje se mogu naći u skoro svim bolje snabdevenim apotekama i biljnim apotekama.
Kukuruzna svila pomaže kod bubrežnog kamenca
Čaj od kukuruzne svile pomaže kod bubrežnog kamenca i peska u bubregu. Takođe snažno deluje na bakterije koje su najčešće stvaraju nelagodnost i pritisak na bešiku i učestalo mokrenje. Čaj pripremiti na sledeći način: U 3dl vode prokuvati jednu kašiku kukuruzne svile, dva do tri minuta. Zatim sklonite sa vatre i poklopite. Kad se čaj ohladi procedite i popijte. Terapiju sprovodite tri puta na dan.
Čaj od nevena blagotvorno deluje na učestalo mokrenje
Na probleme sa uriniranjem kod upale prostate blagotvorno deluje čaj od nevena spremljen na sledeći način: Jednu kašiku čaja od cvetova nevena treba preliti šoljom provrele vode i ostaviti poklopljeno 10 minuta. Zatim procediti i piti ovako spremljen čaj 3 puta u toku dana.
Mala mlečika smanjuje pritisak na bešiku i učestalo uriniranje kod bolesti prostate
Kod bolesti prostate često izmokravanje može smanjiti čaj od male mlečike (sitnocvetna vrbovica). Ovaj čaj se koristi kao pomoć i terapiji karcinoma prostate.
Recept: Jednu kašičicu čaja preliti šoljom provrele vode i ostaviti poklopljeno 20 minuta. Zatim procediti i popiti. Terapiju čajem od male mlečike sprovoditi ujutru na prazan stomak i uveče pola sata pre večere. Umesto čaja mogu se upotrebiti i kapi male mlečike (ima ih u biljnim apotekama).
Melemi za prostatu
Melem za prostatu: Samleti 100g korena celera i pomešati sa 20 g semena bundeve, sokom od jednog limuna i kašičicom maslinovog ulja. Sve dobro promešati i držati u frižideru. Uzimati po jednu kašiku pred spavanje.
Seme bundeve i med za uvećanu prostatu: Ovaj prirodni lek blagotvorno deluje kod bakterijskih infekcija urinarnog trakta a posebno se smatra dobrim lekom za uvećanu prostatu. Može se koristiti i preventivno. Sprema se vrlo jednostavno na sledeći način: 500g mlevenih semenki bundeve pomešati sa jednom šoljom meda. Dobro promešati i čuvati u staklenoj tegli u frižideru. Uzimati svakodnevno po jednu kašiku melema.
Ishrana koja smanjuje pritisak na bešiku i učestalo mokrenje
Namirnice koje blagotvorno deluju na učestalo uriniranje i treba ih konzumirati: Hleb od punog zrna, bobičasto voće, orašaste plodove, celer, peršun, kruške, banane, mahunarke, krompir, mlečne proizvode, jaja, posno meso i rubu. Najvažnije je unositi dosta obične vode.
Namirnice koje treba izbegavati: prezacinjenu hranu, citruse, paradaiz, veštačke zaslađivače, gazirana i kofeinska pića, kafu, cigarete i alkohol.
Zaključak
Pritisak na bešiku i učestalo mokrenje mogu biti uzrokovani fiziološkim i patološkim faktorima. Fiziološki uzroci uključuju prekomerni unos tečnosti, trudnoću i hormonalne promene, dok patološki uzroci obuhvataju bolesti poput urolitijaze, cistitisa, dijabetesa i prostatitisa. Lečenje uključuje identifikaciju i tretiranje osnovnog uzroka. Prirodni lekovi poput uvinog čaja, tinkture od jorgovana, i čaja od brusnice mogu pružiti olakšanje. Međutim, konsultacija sa lekarom je neophodna za adekvatno lečenje i prevenciju komplikacija.