Jedan od najčešćih zdravstvenih problema koji nas pogađa tokom hladnih meseci je suvi kašalj. Bez obzira na godišnje doba, suvi kašalj može biti izuzetno iritirajući i ometati našu svakodnevnu rutinu. Mnogi od nas traže olakšanje od kašlja kroz lekovite sirupe i tablete, ali često zaboravljamo na snagu prirode i lekovitih svojstava koje ona pruža. Isprobajte neki prirodni lek za suvi kašalj poput čaja, sirupa, obloga ili inhalacije. Ovi prirodni lekovi za suvi kašalj su efikasni a možemo ih napraviti kod kuće.
Suvi kašalj (neproduktivni) je kašalj pri kome osećamo grebanje u grlu i bol bez izbacivanja sekreta pri kašljanju. Najčešće se javlja kao posledica prehlade i gripa. Suvi kašalj može biti akutni i hronični. Akutnim kašljem se smatra kašalj koji se smiruje nakon 3 nedelje dok hroničan traje duže.
Uzroci suvog kašlja
Suvi kašalj može biti izuzetno neprijatan simptom, a uzroci mogu varirati. Evo nekih uobičajenih uzroka suvog kašlja:
- Infekcije gornjih disajnih puteva: Gripa, prehlada ili upala sinusa mogu izazvati suvi kašalj. U ovim slučajevima, kašalj je često praćen i drugim simptomima kao što su zapušen nos, kijanje ili bol u grlu.
- Alergije: Alergijske reakcije na prašinu, polen, kućnu prašinu, dlake kućnih ljubimaca ili druge alergene mogu izazvati suvi kašalj. Alergijski kašalj može biti češći u određenim godišnjim dobima ili u okruženju sa visokom koncentracijom alergena.
- Astma: Suvi kašalj može biti simptom astme. Astma uzrokuje upalu disajnih puteva i suženje bronhija, što može dovesti do suvog, nadražujućeg kašlja. Osim kašlja, astma može uzrokovati i otežano disanje, zviždanje u plućima i osećaj stezanja u grudima.
- Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB): GERB je stanje koje se javlja kada kiselina iz želuca vraća u jednjak. Ova kiselina može iritirati sluznicu jednjaka i izazvati suvi kašalj. Pored kašlja, GERB može uzrokovati i gorušicu, regurgitaciju kiseline i nelagodnost u grudima.
- Lekovi kao uzrok kašlja: Određeni lekovi, poput ACE inhibitora koji se koriste za lečenje visokog krvnog pritiska, mogu izazvati suvi kašalj kao neželjeni efekat. Ovaj tip kašlja obično nestaje nakon prestanka uzimanja leka ili promene terapije.
- Iritanti izazivači kašlja: Izloženost duvanskom dimu, zagađenom vazduhu, hemikalijama ili iritantnim supstancama može izazvati suvi kašalj. Ovi iritanti nadražuju sluznicu disajnih puteva i izazivaju kašalj kao reakciju tela na uklanjanje iritacije.
Kada treba posetiti lekara za suvi kašalj?
- Kada je suvi kašalj uporan, ne prestaje i pogoršava se
- Ako osećate bol i sviranje u grudima
- Otežano dišete
- Ako se dogodi da iskašljavate krv, pod „hitno“ se javite lekaru
Čajevi kao prirodni lek za suvi kašalj
Čajevi mogu biti efikasan prirodni lek za suvi kašalj, pružajući olakšanje od nadražaja i smirujući iritiranu sluznicu disajnih puteva. Evo nekoliko čajeva koji se često koriste kao prirodni lek za suvi kašalj:
Čaj od lana i majčine dušice
Recept: 3 kašike lanenog semena kuvati u 5dl vode deset minuta. Zatim skloniti sa vatre dodati kašiku čaja od majčine dušice i poklopiti. Posle 20 minuta procediti i piti tokom dana u manjim gutljajima, uvek mlako. Ovako spremljen čaj smiruje suvi kašalj i razređuje nakupljenu sluz u plućima.
Čaj od belog sleza i podbela prirodni lek za suvi kašalj
Ovaj čaj vam može pomoći osim kod suvog i kod produkrivnog kašlja sprema se na sledeći način: 1 kašiku čajne mešavine jednakih delova čaja od korena belog sleza i podbela preliti sa 2dl provrele vode i ostaviti poklopljeno 30 minuta. Zatim procediti i piti pola sata pre obroka po 1dl čaja.
Bokvica, crni slez i islanski lišaj umiruju suvi kašalj
Napravite čajnu mešavinu od jednakih doza: bokvice, crnog sleza i islandskog lišaja. Jednu kašiku čajne mešavine prelijte sa 2,5dl provrele vode. Ostavite poklopljeno pa procedite nakon 20 minuta. Uzimajte ujutru i uveče sveže napravljen čaj, zaslađen medom.
Crni luk: Najbolji prirodni lek za suvi kašalj
U narodu se od davnina za suvi kašalj najčešće koristo čaj od crnog luka. Ovaj čaj je veoma učinkovit kod suvog kašlja a sprema se na sledeći način: Stavite u šerpu kašiku šećera da se karamelizuje. Kad šećer dobije boju karamela sipajte preko 1 l provrele vode i 1 prepolovljenu, neoljuštenu glavicu crnog luka. Ostavite da ključa desetak minuta. Zatim čaj procedite i uzimajte u toku dana.
Lovorov list odličan protiv suvog kašlja
Čaj od lovorog lista za suvi kašalj, grip i bronhitis napravite jednostavno na sledeći način: Tri isitnjena suva lovorova lista kuvati u 2,5dl vode da vri deset minuta. Zatim skloniti sa vatre i ostaviti još deset minuta pa procediti. Zasladiti medom i dodati sok od limuna. Konzumirati tri puta na dan do poboljšanja. Čaj od lovora pomaže i za jačanje imuniteta.
Djumbir za suvi kašalj
Djumbir ima jako protivupalno dejstvo i moćan je lek protiv suvog kašlja. Možete ga uzimati u vidu čaja. Uzimajte dva puta dnevno đumbir sa medom i limunom, napravljen na sledeći način: Jednu kašičicu narendanog dljumbira preliti sa 2,5 dl vode i ostaviti poklopljeno 5 minuta. Zatim procediti i konzumirati toplo ili hladno po želji.
Čaj od žalfije za suvi kašalj
Žalfija ima antibakterijska i protivupalna svojstva koja mogu pomoći u suzbijanju infekcije i smanjenju upale disajnih puteva. Čaj od žalfije može pomoći u olakšavanju simptoma suvog kašlja i smanjenju nadražaja. Priprema se jednostavno: 1 kasiku suvog lista zalfije preliti sa 2,5dl ključale vode i ostaviti da stoji 10 minuta poklopljeno. Piti dva do tri puta dnevno po šolju čaja u malim gutljajima.
Čaj od orahove ljuske: prirodni lek za suvi kašalj
Recept: ljusku od 10 oraha kuvati u 1l vode dok voda ispari na pola. Zatim procediti i piti po 50 grama čaja tri puta na dan sve do poboljšanja.
Sirupi za suvi kašalj – Recepti
Crna rotkva i med – efikasan prirodni lek za suvi kašalj
Crna rotkva u kombinaciji sa medom veoma brzo ublažava simptome respiratornih infekcija i uporni suvi kašalj koji ume da iritira, naročito noću. Sirup od crne rotkve napravite na sledeći način: Jednu neoljuštenu srednju rotkvu izdubiti tako da oko kore ostane 1cm debljine. Zatim čačkalicom probušite rotkvu na dnu. Stavite je na odgovarajuću času tako da ne upada u nju. Zatim napunite rotkvu medom i ostavite preko noći. Ujutru dobijeni sirup koji je iskapao u času uzimajte 3 puta na dan po jednu kašiku. Čuvajte u frižideru u staklenog bočici.
Sirup za suvi kašalj od lovorovog lista
Napravite odličan sirup za suvi kašalj od lovorovog lista na sledeći način: 8 suvih listova lovora prokuvajte 10 minuta u 2,5 dl vode. Zatim procedite i dodajte 5 kašika meda i sok od jednog limuna. Dobro izmešajte da se sve sjedini. Sirup čuvajte u frižideru u staklenoj bočici i konzumitajte po kašičicu tri puta dnevno, do poboljšanja.
Sirup od Crnog luka i meda prirodni lek za suvi kašalj
Recept: Oljuštite jednu glavicu crnog luka i sitno isecite. Zatim pomešajte sa 3 kašike meda. Ostavite preko noći poklopljeno na sobnoj temperaturi. Ujutru procedite kroz gazu i dobijeni sirup uzimajte tokom dana. Uveče napravite novu dozu, pa sutradan ponovite postupak i veoma brzo ćete osetiti olakšanje.
Sirup od belog luka za suvi kašalj
Recept: 5 cena belog luka isecite sitno pa dodajte 5 kašika šećera i pet kašika vode pa stavite na vatru. Ostavite da vri nekoliko minuta dok ne dobije gustinu sirupa. Zatim ostavite da stoji pet minuta pa procedite kroz gazu. Sirup čuvajte u frižideru i uzimajte nekoliko puta u toku dana. Sutradan napravite svež sirup pa terapiju ponovite, sve do boljitka.
Sirup sa medom protiv suvog kašlja
Recept: Sitno iseckajte jedan crni luk i jedan čen belog luka. Stavite na tihu vatru sa 50ml maslinovog ulja, 150g meda, jedan štapić cejlonskog cimeta, dve grančice majčine dušice i jednu ljutu papričicu. Mešajte lagano pa kad provri skinite sa vatre i ostavite poklopljeno dok se ohladi. Zatim procedite i dodajte sok od jednog limuna. Dobro promešajte i sipajte u staklenu bočicu. Čuvajte u frižideru i uzimajte tri puta na dan po kašiku sirupa. Sirup se treba upotrebiti u roku od 3 nedelje.
Mleko kao prirodni lek za suvi kašalj
Celer i mleko smiruju kašalj
25 grama lista celera prokuvajte 10 minuta u 5dl mleka. Uzimajte ujutru na prazan stomak i u toku dana. Koren celera stavljajte u supu, to će vam dodatno pomoći da umirite kašalj.
Kurkuma i mleko za suvi kašalj
Recept: Sipajte šolju mleka u šerpu i stavite na vatru. Pre nego provri dodajte kašičicu kurkume, prstohvat bibera i prstohvat cimeta. Mešajte par minuta na laganoj vatri, ne treba da provri. Zatim skinite sa vatre pa kad se prohladi dodajte kašičicu meda i popijte dok je mlako. Najbolje je uzimati napitak pred spavanje da bi umirili kašalj tokom noći.
Mleko sa medom prirodni lek za suvi kašalj
U šolju toplog mleka stavite kašičicu meda, kašičicu maslaca, jedno umućeno žumance i 1/4 kašičice sode bikarbone. Svako veće pred spavanje konzumirajte ovaj veoma učinkovit prirodni lek za nadražajni suvi kašalj. Pripravak blagotvorno deluje i na bronhitis i laringitis. Terapiju sprovoditi pet dana.
Tinktura od bokvice za suvi kašalj
Recept: Dve kašike lista bokvice staviti u teglu i preliti sa 2dl alkohola od 70%. Čuvati na tamnom mestu dve nedelje uz povremeno mućkanje. Posle 14 dana procediti i staviti u bočice sa kapaljkom. Uzimati na sledeći način: Ujutru i uveče u šolji mlakog čaja popiti po 25 kapi tinkture. Bokvica je odličan borac protiv suvog kašlja a učinkovito deluje i kod bronhitisa.
9 efikasnih obloga za suvi kašalj
Guščija mast priznati prirodni lek za suvi kašalj
Guščija mast se smatra najboljom oblogom za bronhitis, upalu pluća, astmu i suvi kašalj izazvan ovim bolestima. Veoma je efikasan prirodni lek za suvi kašalj, a može se koristiti čak i kod dece. Terapija se sprovodi jednostavno: ujutru i uveče namažite grudi i leđa otopljenom guščijom mašću. Zatim se zamotajte u utopljen pamučni peškir i obucite nešto toplo. Ostanite mirujući bar jedan sat.
Obloga od krompira
Oblogu napraviti na sledeći način: Skuvati dva neoljuscena krompira i ispasirati. Dodati 1 kašiku maslinovog ulja i 3 kapi joda. Dobro izmešati i dok je toplo staviti na grudi u predelu pluća. Preko staviti foliju i umotati se u topao peškir. Oblogu skloniti kad se skroz ohladi.
Obloga od meda i kupusa za suvi kašalj
Namazati med na listove svežeg kupusa koje ste predhodno poparili da omeknu. Staviti namazane listove na grudi i zaviti folijom. Preko obuci nešto pamučno i tako prespavati. Ujutru skinuti obloge i istuširati se. Ovako spremljene obloge za kašalj pomoći će vam da umirite kašalj preko noći i ubrzati proces oporavka.
Obloga od crnog luka leči suvi kašalj
Obloga za suvi kašalj od crnog luka odlično je lekovito sredstvo kod upornog suvog kašlja, bronhitisa i upale pluća. Pravi se na sledeći način: Dve glavice crnog luka sitno narendati ili kuvati na pari da puste sok. Zatim pomešati sa pola šoljice kukuruznog brašna i dodati jabukovo sirće da masa postane glatka. Pripremljenu masu stavite na pamučnu krpu i privijte na pluća i na leđa. Držite 20 minuta pa operite. Ponavljajte dva do tri puta na dan do izlečenja.
Obloga od maslinovog ulja: prirodni lek za kašalj
Maslinovo ulje zagrejte pa stavite na lanenu krpu, treba da bude mlako. Spremljenu oblogu stavite na grudi i preko stavite peškir te se dobro zatoplite i prespavajte tako. Terapiju ponavljajte svako veće do boljitka. Blagotvorno deluje kod suvog kašlja, bronhitisa, laringitisa.
Komova rakija smiruje suvi kašalj
Ova obloga se pravi veoma jednostavno: namazati opranu svinjsku mast na grudi. Zatim na pamučnu krpu staviti predhodno zagrejanu komovu rakiju da bude mlaka. Obložiti grudi i umotati preko pamučni peškir. Oblogu stavljati uveče i tako prespavati. Ponoviti po potrebi.
Obloga sa senfom
Senf ima zagrevajući efekat koji može pomoći da se smanji suvi kašalj. Pomešajte kašiku senfa u prahu sa tri kašike tople vode da biste napravili pastu. Nanesite pastu na komad pamuka ili gaze i stavite je na grudni koš. Držite oblogu nekoliko minuta, ali vodite računa da ne ostavljate predugo, jer senf može izazvati iritaciju kože.
Obloga sa eukaliptusovim uljem
Eukaliptusovo ulje ima umirujuća svojstva i pomaže u otvaranju disajnih puteva. Dodajte nekoliko kapi ulja eukaliptusa u toplu vodu. Natopite peškiru ili pamučnu krpu u tu mešavinu, iscedite višak vode i stavite oblogu na grudni koš. Držite je nekoliko minuta i opustite se dok udišete miris eukaliptusa.
Obloga sa uljem lavande
Lavanda ima umirujuće dejstvo i može pomoći u ublažavanju simptoma suvog kašlja. Pomešajte nekoliko kapi ulja lavande sa baznim uljem poput bademovog ulja ili maslinovog ulja. Nanesite tu mešavinu na pamučnu krpu i stavite je na grudni koš. Držite oblogu nekoliko minuta i opustite se.
Inhalacija za suvi kašalj
Inhalacija je jedna od efikasnih metoda za ublažavanje suvog kašlja i olakšavanje disanja. Ova terapija koristi paru ili inhalirane pare različitih lekovitih sastojaka kako bi se smirio nadražajni kašalj i umirio nadraženi respiratorni sistem. Inhalacije se mogu sprovesti na nekoliko načina, uključujući upotrebu inhalatora, tople pare ili biljnih čajeva.
Inhalacija toplom parom je jedna od najčešćih metoda koja se koristi za olakšanje simptoma suvog kašlja. Postupak je jednostavan – samo sipajte vrelu vodu u veliku posudu, dodajte nekoliko kapi esencijalnih ulja kao što su eukaliptus, menta ili lavanda, te prekrijte glavu peškirom i nagnite se nad posudu kako biste inhalirali paru. Para će delovati na vaše disajne puteve, omekšavajući sluz i ublažavajući iritaciju koja uzrokuje kašalj.
Druga opcija je inhalacija biljnim čajem. Odaberite biljku koja ima umirujuće svojstvo i dobar je ekspektorans (sredstvo za iskašljavanje), poput kamilice, nane ili timijana. Pripremite jak čaj od odabrane biljke, prekrijte se peškirom i udišite paru koja izlazi iz čaja. Ovaj postupak će pomoći da se smiri kašalj i ublaži iritacija u disajnim putevima.
Važno je napomenuti da inhalaciju treba sprovoditi pažljivo i slediti uputstva. Preporučuje se konsultacija sa lekarom ili farmaceutom pre upotrebe inhalacije, posebno ako imate određene zdravstvene probleme ili koristite druge lekove.
Inhalacija može biti prirodna i efikasna metoda za olakšavanje suvog kašlja, ali je važno pratiti uputstva, koristiti odgovarajuće lekovite sastojke i voditi računa o sigurnosti. Uz pravilnu primenu, inhalacija može vam pružiti trenutno olakšanje i ubrzati proces oporavka od suvog kašlja.
Suvi kašalj kod dece
Suvi kašalj kod dece može biti veoma neprijatan i zabrinjavajući za roditelje. On se karakteriše kao kašalj bez prisustva sluzi ili izbacivanja sekreta. Suvi kašalj može biti izazvan različitim faktorima, uključujući respiratorne infekcije, alergije, astmu, iritante u okolini ili suv vazduh.
Kada se suočite sa suvim kašljem kod deteta, važno je pravilno postupiti kako biste ublažili simptome i pomogli detetu da se oseća bolje. Evo nekoliko saveta:
- Povećajte vlažnost vazduha: Upotrebite ovlaživač ili postavite posudu s vodom u blizini grejnog tela kako biste povećali vlažnost vazduha. Vlažan vazduh pomaže u ublažavanju iritacije u disajnim putevima.
- Topla kupka: Topla kupka može pomoći da se smire iritirani disajni putevi. Paru iz tople vode inhaliraće dete tokom kupanja, što može ublažiti suvi kašalj.
- Dajte dovoljno tečnosti: Osigurajte da dete pije dovoljno tečnosti, poput vode, čajeva ili supa, kako bi se smanjila iritacija i hidrirali disajni putevi.
- Izbegavajte iritante: Pokušajte da izbegavate izloženost duvanskom dimu, jakim mirisima, prašini ili drugim iritantima koji mogu pogoršati suvi kašalj.
- Posetite lekara: Ako su simptomi suvog kašlja kod deteta izraženi ili se pogoršavaju tokom vremena, važno je posetiti pedijatra. Lekar će moći da proceni stanje deteta, postavi tačnu dijagnozu i prepiše odgovarajući tretman ako je potrebno.
Važno je napomenuti da se saveti u vezi sa zdravljem dece uvek trebaju uskladiti sa savetima lekara. Oni su najbolje informisani o zdravlju vašeg deteta i mogu pružiti individualizovane smernice i preporuke.
Obloge za suvi kašalj kod dece
Obloge su još jedan efikasan način za olakšavanje simptoma suvog kašlja kod dece. One pomažu u vlaženju i umirivanju nadraženih disajnih puteva, čime se smanjuje neprijatan osećaj suvoće i iritacije. Evo nekoliko vrsta obloga koje možete primeniti kod suvog kašlja kod dece:
Topla obloga sa medom: Ova obloga koristi toplotu i med kako bi umirila suvi kašalj. Ugrejte malu količinu meda u mikrotalasnoj pećnici ili na pari. Pažljivo nanesite topao med na gazu ili pamučnu tkaninu, prekrijte grudni koš deteta i ostavite da deluje 15-20 minuta. Med će pomoći u ublažavanju nadražaja i vlaženju disajnih puteva.
Obloga sa uljem eukaliptusa: Eukaliptusovo ulje ima prijatan miris i ima umirujući efekat na disajne puteve. Dodajte nekoliko kapi ulja eukaliptusa u toplu vodu, potopite pamučnu krpu ili peškir u tu mešavinu, a zatim je pažljivo stavite na grudni koš deteta. Ostavite oblogu da deluje 15-20 minuta. Eukaliptusovo ulje će pomoći u otvaranju disajnih puteva i olakšavanju suvog kašlja.
Obloga sa uljem lavande: Lavanda ima umirujući efekat na disajne puteve i može pomoći u ublažavanju suvog kašlja kod dece. Dodajte nekoliko kapi ulja lavande u toplu vodu, natopite krpu ili peškir u tu mešavinu, a zatim je stavite na grudni koš deteta. Ostavite oblogu da deluje 15-20 minuta. Ulje lavande će pomoći u opuštanju i umirivanju nadraženih disajnih puteva.
Korisni saveti kod suvog kašlja
- Redovno provetravajte prostorije
- Pijte dosta tečnosti
- Koristite ovlaživače vazduha
- Spavajte sa podignutim uzglavljem
- Provodite više vremena na svežem vazduhu
- Uvrstite u ishranu namirnice bogate vitiaminima A, C i D i cinkom ili se uz saglasnost lekara pomognite suplementima.
Suvi kašalj može biti veoma uporan ali ne i nepobediv. Uz adekvatnu upotrebu prepisane terapije i prirodnih lekova kao pomoć, možete se osloboditi suvog kašlja na prirodan način.