Bokvica je lekovita biljka koja se primenjuje više od 4000 godina kao lek i zdrava hrana. Njene lekovite moći su višestruke. U spisima iz srednjeg veka bokvica kao lek se navodi za više od 20 bolesti. Ima je svuda, raste po livadama, baštama, dvorištima oko puteva. Vodi poreklo iz Azije i Evrope, preneta je i u Ameriku gde se takođe odomaćila. Postoje tri vrste bokvice koje se koriste u narodnoj medicini uskolisna (Plantago lanceolata) ili u narodu zvana muška, širokolisna (Plantago major) ili ženska i srednja (Plantago media). Sve tri su podjednako lekovite iako se se u narodu veruje da je čaj od muške bokvce bolji za plućne a od ženske za kožne bolesti. Bokvica (Triputac) se osim kao lek koristi i kao zdrava hrana.
Ima antibakterijsko i antimikrobno dejstvo. Bogata je: vitaminom A, C i K i sadrži minerale kalcijum, kalijum, cink, fosfor, bakar i gvožđe. U lekovite svrhe se koristi list, koren i seme bokvice. Može se upotrebljavati u vidu čaja, melema, masti, tinkture, ulja i kao mešavina sa drugim lekovitim biljem.
Za šta je dobra bokvica kao lek?
Bokvica je lekovita za:
- Bronhitis
- Astmu
- Kašalj
- Čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu, gastritis – u časopisu Journal of ethnopharmacology je 2000 godine objavljena studija po kojoj bokvica sadrži supstance koje preventivno deluju na nastajanje ćira na želudcu i smanjuju rizik od ove bolesti čak 20 puta
- Urinarne infekcije
- Vaginalne infekcije
- Rane
- Čireve
- Šuljeve
- Kurje oko
- Kožna oboljenja
- Ubode insekata
- Proširene vene
- Bolno uho
- Apetit
Bokvica kao prirodni lek
Bokvica se koristi za lečenje različitih zdravstvenih problema. Evo nekih od uobičajenih upotreba bokvice kao prirodnog leka:
- Olakšava kašalj i upalu grla: Listovi bokvice sadrže sluzi koje mogu ublažiti nadražaj u grlu i umiriti kašalj. Možete napraviti čaj od osušenih listova bokvice i koristiti ga kao grgljanje ili ga pijuckati.
- Pomaže kod problema s varenjem: Bokvica ima blago laksativno dejstvo i može se koristiti za olakšavanje zatvora. Takođe se veruje da može pomoći kod problema s želucem i čireva.
- Promoviše zarastanje rana i ublažava svrab: Gel napravljen od listova bokvice može se naneti na manje rane, ogrebotine, ubode insekata ili osip kako bi se ubrzao proces zarastanja i smanjio svrab.
- Smanjuje upalu kože: Bokvica ima antiinflamatorna svojstva i može pomoći u smirivanju iritirane kože. Može se koristiti za tretiranje manjih opekotina, ujeda insekata, ekcema i drugih kožnih problema.
- Olakšava simptome alergija: Bokvica se tradicionalno koristi za ublažavanje simptoma alergijskog rinitisa, poput svraba, kijanja i začepljenog nosa. Može se konzumirati kao čaj ili dodatak ishrani.
Čaj od bokvice
Čaj od bokvice za kašalj
Moćno lekovito sredstvo za čišćenje disajnih puteva. Razgrađuje sekret te tako pomaže iskašljavanje i ubrzava proces izlečenja kod infekcija disajnih puteva.
Čaj za kašalj napravite po sledećem receptu: 1 kašiku suvog lista bokvice prelijte sa 2dl vrele vode. Ostavite poklopljeno da stoji 30 minuta. Zatim procedite i popijte nezaslađeno ili sa malo livadskog meda. Ovako napravljen napitak konzumirajte 3 puta na dan sve do boljitka. Čaj od bokvice veoma je učinkovit za ispiranje kod vaginalnih infekcija i šuljeva (hemoroida).
Čajna mešavina sa bokvicom: Od jednakih doza lista bokvice, žalfije, omana i podbela napraviti čajnu mešavinu. Jednu kašiku ove čajne mešavine preliti sa 2,5 dl vrele vode i ostaviti da stoji poklopljeno 10 minuta. Zatim procediti i piti toplo, tri puta dnevno po šolju čaja. Bokvica je veoma cenjena kao prirodni lek kako za suvi tako i za produktivni kašalj.
Čaj od bokvice i majčine dušice za kašalj: 1 kašičicu čajne mešavine bokvice i majčine dušice preliti vrelom vodom i ostaviti poklopljeno 15 minuta. Zatim procediti i piti na svaka dva sata. Ova čajna mešavina je odličan prirodni lek za upalu grla i bronhitis. Preporučuje se i deci jer nema toksičnih supstanci i sasvim je bezbedna.
Čaj od bokvice za bronhitis
Recept: Napravite čajnu mešavinu od jednakih delova bokvice, divizme, podbela i majčine dušice. Jednu čajnu kašiku ove mešavine prelijte sa 3dl provrele vode i ostavite poklopljeno 15 minuta. Zatim procedite i pijte zaslađeno medom. Postupak ponavljati tri puta dnevno do izlečenja.
Bokvica kao popularan narodni lek za upalu bešike
Čaj spremite na sledeći način: Po jednu kašiku čaja od bokvice, majčine dušice i timijana prelijte sa 2,5 dl provrele vode i poklopite. Posle pet minuta procedite i pijte u gutljajima nezaslađeno. Ovako pripremljen cajod bokvice blagotvorno deluje na bronhijalnu astmu.
Bokvica kao lek – Recept za sirup
Za sirup od bokvice potrebno je:
- 4 šake sveže oprane bokvice
- 250 grama šećera
- 250 grama meda
- Malo vode po potrebi
Način pripreme: Bokvicu samleti u blenderu, pa zajedno sa šećerom i malo vode (šoljica) prokuvati na tihoj vatri dok se ne pretvori u sirup. Zatim skloniti sa vatre i sačekati da bude mlako pa dodati med i dobro izmešati. Sipati u teglu i držati na hladnom mestu ili u frižideru. Sirup od bokvice treba konzumirati po jednu kašiku tri puta dnevno. Bokvica u vidu sirupa cenjena je kao prirodni lek za bronhitis i uporni kašalj jer se može davati i deci. Preporučena doza za decu je tri puta po kafena kašičica sirupa.
Bokvica kao lek – tinktura za visok pritisak
Recept: Operite lišće bokvice i sitno isecite. 4 kašike isitnjene bokvice stavite u teglu i prelijte jednom čašom domaće rakije ili 40% alkohola. Zatim teglu zatvorite i čuvajte na tamnom mestu 14 dana. Povremeno promućkajte. Zatim procedite i stavite u bočice sa pipetom. Čuvajte na hladnom i tamnom mestu. Konzumirajte po 30 kapi dva do tri puta na dan ako patite od visokog krvnog pritiska.
Med i bokvica za pluća
Recept: 500 g lista bokvice samleti u blenderu. Staviti u veću teglu i dodati 1kg meda i 50g propolisa izmrvljenog u prah. Dobro promešati, zatvoriti i čuvati u frižideru. Posle 3 dana početi sa konzumiranjem jedne kašičice melema pre svakog obroka. Ovako napravljenI bokvica I med sa propolisom odlični su kako iskustva pokazuju kao prirodni lek: za uporni kašalj i bronhitis a blagotvorno deluje i na upalu pluća i astmu. Ima trostruko delovanje s obzirom da med i bokvica, propolis takođe imaju antibakterijsko i antimikrobno dejstvo, prirodni su antibiotici.
Lekovitost ulja od bokvice
Bokvica u vidu ulja često je u upotrebi kao lek za probleme s kožom. Posebno se često koristi za problematičnu kožu lica. Ulje bokvice možete kupiti u prodavnicama zdrave hrane ili ga napravite sami kod kuće.
Da bi napravili ulje od bokvice najpre morate osušiti lišće bokvice. Pazite da bude potpuno suvo jer će vam se u suprotnom ulje pokvariti. Suvo lišće bokvice izmrvite sitno i napunite teglu do pola. Zatim preko nalijte hladnocedjeno maslinovo ulje do vrha tegle. Zatvorite i čuvajte na hladnom i tamnom mestu 40 dana. Zatim procedite i čuvajte na tamnom mestu, najbolje u nekoliko malih bočica. Napravljeno ulje može trajati 12 meseci, posle toga je neupotrebljivo.

Seme bokvice kao lek
Seme bokvice kao lek se koristi kao laksativ. Takođe blagotvorno deluje kod crevnih parazita i sprečava pojavu žučnog kamenca. Preporučena doza semena je 8 grama dnevno.
Obloga od bokvice
Bokvica kao učinkovit prirodni lek u upotrebi je za: rane, ogrebotine, posekotine, čireve na koži, kurje oko i gnojne rane. Ima moć da uzvuce trn ili gnoj iz rane.
Može se stavljati na ranu na dva načina:
- Sveži listovi bokvice popare se vrelom vodom. Kad se prohlade priviju se na ranu i zamotaju gazom. Popareno lišće bokvice možete upotrebiti i za gnojne bubuljice na licu ili ožiljke nastale kao posledica akni.
- Sveži listovi bokvice se izgnječe oklagijom i priviju na ranu. Ovako spremljene obloge se mogu namazati kantarionovim uljem za bolji efekat.
Svinjska mast i bokvica – recept
Od bokvice i svinjske masti se može napraviti mast za ekscem, alergijske reakcije na koži i lišajeve na sledeći način: Dve šake sitno isečenih svežih listova bokvice prokuvajte na tihoj vatri sa 250 grama već otopljene masti. Kad počne da cvrči sklonite sa vatre i ostavite da stoji 24 sata. Zatim ponovo zagrejte i procedite kroz gazu. Sipajte u staklenu teglicu i dodajte 25 ml ulja žutog noćurka kad se prohladi. Dobro promešajte zatvorite i čuvajte u frižideru. Ovako napravljena mast se mora upotrebiti u roku od 2 meseca.
Kome se ne preporučuje bokvica kao lek?
Bokvica je jedna je od najbezbednijih lekovitih biljaka na našim prostorima. Ipak se njeno korišćenje ne preporučuje trudnicama i dojiljama. Ima sposobnost izbacivanja toksina iz organizma, te tada je moguć negativan uticaj na bebu.
Bokvica kao zdrava hrana
Jela od bokvice veoma su ukusna i zdrava, te se bokvica ne mora koristiti samo kao lek. Listovi ubrani pre cvetanja koriste se za salate, supe i čorbe. Salata od bokvice je odlična sa maslačkom i cikorijom. Jela od bokvice blagotvorno deluju na gastritis, peckanje u želucu i čir.
Savet: Kada brati bokvicu?
Lišće bokvice se bere pre cvetanja od maja do avgusta. Koren se za lekovite svrhe vadi preko cele godine a seme po zrenju. Bokvica se suši na promaji. Treba se brzo osušiti da ne bi potamnela (potamnele listove ukloniti). Mušku i žensku bokvicu sušite posebno i po sušenju je čuvajte odvojeno u papirnim ili platnenim vrećicama (može i staklena tegla zatvorena pamučnom tkaninom).
Gajenje bokvice
Bokvicu možete posaditi u svom vrtu ili saksiji. Ljudi su davno prepoznali njene lekovite moći, pa je svaka kuća nekada imala u svom vrtu zasađenu bokvicu. Važi za vrlo izdržljivu biljku i veoma ju je lako održavati a bokvica kao lek višestruko je korisna.
Važno je znati
Bokvica je biljka koja se već vekovima koristi kao prirodni lek u tradicionalnoj medicini. Listovi i seme bokvice sadrže različite korisne hemikalije koje pružaju lekovita svojstva. Njeni listovi se koriste za olakšavanje kašlja, upale grla, problema s varenjem i za promovisanje zarastanja rana. Takođe, bokvica može smanjiti upalu kože i ublažiti simptome alergija.
Međutim, važno je napomenuti da pre upotrebe bokvice kao prirodnog leka treba konsultovati stručnjaka za biljnu medicinu ili lekara. Oni će pružiti detaljnije smernice o doziranju i mogućim interakcijama s lekovima. Osobe s ozbiljnim zdravstvenim problemima ili alergijama takođe trebaju prvo konsultovati lekara.
Bokvica može biti korisna kao dodatak konvencionalnom lečenju ili kao prirodna opcija za blage zdravstvene probleme. Ipak, treba je koristiti s oprezom i uz konsultaciju stručnjaka. Uvek je važno voditi računa o sopstvenom zdravlju i donositi informisane odluke o upotrebi prirodnih lekova.