Čaj od maslačka je od davnina poznat lek u narodnoj medicini. Jedna je od najvrednijih prolećnih lekovitih billjaka. Epitet običnog korova nepravedno mu je dodeljen. Pripada porodici glavočika, raste do visine 20 cm i ima jarko žute cvetove. Raste u predelima sa umerenom klimom, ima ga oko puteva, po livadama i dvorištima. U narodu nazvan zucanik, popina pogačica i žutinića. Maslačak (Taraxacum officinale)sadrži vitamine: A, B, C, D i K. Minerale magnezijum, kalijum, kalcijum, silicijum i gvožđe. U lekovite svrhe upotrebljava se koren, listovi i cvet maslačka. Koristi se u vidu čaja, tinkture, prolećne salate, sirupa ili kao sastojak raznih lekovitih melema. U biljnim apotekama se maslačak može naći i u vidu čaja, ekstrakta u kapsulama, ulja i kapi.
Maslačak lekovitost
- Za prehladu i kašalj
- Bronhitis
- Visok šećer u krvi
- Snažan je diuretik (podstiče izmokravanje)
- Cistii organizam od toksina, ima antikancerogeno dejstvo (Istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Oncology 2011 godine ukazuje na to da maslačak pomaže u borbi sa karcinomom dojke, prostate i kože)
- Za ženske bolesti
- Za kandidu
- Za reumu
- Za jetru
- Za kondilome
- Hepatitis
- Žučni kamenac
- Ima antibakterijsko dejstvo (posebno kod stafilokoka i trovanja hranom)
- Za zdravlje očiju
- Za mršavljenje
- Za šuljeve
Čaj od maslačka
Čaj od maslačka pruza mnoge koristi za telo, podržava imuni sistem, poboljšava varenje, detoksikuje organizam, reguliše nivo šećera u krvi, smanjuje upale i podržava zdravlje jetre.
Pored toga, čaj od maslačka može pomoći u održavanju zdravlja srca, regulaciji krvnog pritiska, podršci zdravlju kože i ublažavanju digestivnih tegoba. Takođe se ističe svojom diuretičkom osobinom, pomažući u eliminaciji suvišne tečnosti iz organizma.
Priprema čaja od maslačka je jednostavna i može se koristiti cela biljka, od korena do cveta. Ukus napitka je blago gorak, ali se može ublažiti dodavanjem meda, limunovog soka ili drugih prirodnih zaslađivača.
Recept za čaj od maslačka:
Sastojci:
- 2 kašike suvih ili svežih listova maslačka
- 2 šolje vode
- Med ili limun po želji
Uputstvo:
- Ako koristite sveže listove maslačka, pažljivo ih operite pod mlazom hladne vode da uklonite prljavštinu i ostatke.
- U šerpu stavite 2 šolje vode i pustite da provri.
- Dodajte sveže ili suve listove maslačka u ključalu vodu.
- Smanjite temperaturu i ostavite da se čaj kuva 5-10 minuta. Duže kuvanje će rezultovati jačim ukusom.
- Nakon što je čaj skuvan, uklonite ga sa šporeta i ostavite da odstoji 5 minuta.
- Procijedite čaj kroz cediljku u šolje.
- Po želji, dodajte med ili limun kako biste poboljšali ukus i slatkoću.
- Uživajte u svom čaju od maslačka toplog ili hladnog, prema sopstvenoj preferenciji.
Čaj od korena maslačka
Čaj od korena maslačka sadrži inulin pa blagotvorno deluje na smanjivanje šećera u krvi i dijabetes.
Recept: Jednu kašiku čaja korena od maslačka preliti sa 2 dl provrele vode. Ostaviti da stoji poklopljeno 15 minuta. Zatim procediti i piti u malim gutljajima tri puta dnevno po trećinu šolje čaja. Čaj od korena maslačka takođe pomaže u lečenju hepatitisa. Preporučena doza je pet do šest šoljica čaja dnevno za lečenje hepatitisa u toku dve nedelje.
Veoma je popularan i za mršavljenje, pospešuje izbacivanje viška vode jer ima snažno diuretičko dejstvo. Mnogi ljudi imaju pozitivna iskustva sa čajem od korena maslačka, posebno u pogledu poboljšanja zdravlja jetre, smanjenja upala i pomoći u detoksikaciji organizma. Takođe se smatra da ovaj čaj pomaže u regulisanju nivoa šećera u krvi i snižavanju krvnog pritiska.
Međutim, kao i sa svakim drugim prirodnim lekom ili čajem, treba biti oprezan i konsultovati se sa stručnjakom pre uzimanja čaja od korena maslačka. Posebno ako imate neka postojeća zdravstvena stanja ili uzimate neke lekove. U nekim slučajevima, čaj od korena maslačka može imati neželjene efekte, kao što su mučnina, dijareja i alergijske reakcije
Čaj od maslačka za jetru
Čaj od maslačka je prirodni lek za čišćenje jetre. Tokom čišćenja jetre ovim čajem preporučljivo je izimati dosta voća i povrća i izbaciti iz jelovnika masnu hranu.
Čaj od maslačka za detoks jetre napraviti na sledeći način: 3 kašičice čajne mešavine lista, cveta i korena maslačka u jednakim dozama preliti sa 5dl vrele vode i poklopiti. Nakon 20 minuta procediti i popiti u toku dana pre svakog obroka po šoljicu čaja zaslađenu sa malo meda.
Čaj od maslačka za visok šećer
Recept:
- 30 g korena maslačka
- 30 g listova borovnice
- 30 g semena piskavice
- 15 g semena divlje mirođije
Dve kašičice čajne mešavine preliti sa 2 dl vrele vode. Ostaviti poklopljeno 10 minuta. Procediti i piti ovako spremljen čaj 3 puta na dan.

Čaj od maslačka, koprive i potočarke za anemiju
Napraviti čaj od jednakih delova lista maslačka, koprive i potočarke. Čajnu mešavinu upotrebljavati tri puta dnevno pre obroka na sledeći način: 1kasicicu čajne mešavine preliti sa 2dl ključale vode. Ostaviti poklopljeno 10 minuta pa zatim procediti i piti zaslađeno medom.
Mešavina od maslačka, nane i hajdučice za detoksikaciju
- 1 kašičica suvih listova maslačka
- 1 kašičica suvog korena maslačka
- 1 kašičica suvih listova nane
- 1 kašičica suvih listova hajdučke trave
Pomešajte sve sastojke u šolji vrele vode. Ostavite da odstoji 10-15 minuta, a zatim procedite i uživajte u ovom osvežavajućem čaju koji pomaže pri detoksikaciji organizma.
Maslačak za imunitet
- 1 kašičica suvih listova maslačka
- 1 kašičica suvih listova ehinacee
- 1 kašičica suvog korena đumbira
- 1 kašičica suvih listova matičnjaka
Dodajte sve sastojke u šolju ključale vode. Poklopite i ostavite da odstoji 10-15 minuta. Procedite i uživajte u ovom čaju koji pomaže jačanju imunološkog sistema.
Čaj sa maslačkom za opuštanje
- 1 kašičica suvih listova maslačka
- 1 kašičica suvih listova kamilice
- 1 kašičica suvih listova matičnjaka
- 1 kašičica suvih listova lavande
Dodajte sve sastojke u šolju ključale vode. Ostavite da odstoji 10-15 minuta, a zatim procedite. Uživajte u ovom umirujućem čaju koji pomaže opuštanju i smanjenju stresa.
Čajna mešavina sa maslačkom za probavu
- 1 kašičica suvih listova maslačka
- 1 kašičica suvih listova nane
- 1 kašičica suvih plodova komorača
- 1 kašičica suvih listova anisa
Pomešajte sve sastojke i dodajte ih u šolju ključale vode. Poklopite i ostavite da odstoji 10-15 minuta. Procedite i uživajte u ovom čaju koji pomaže pri varenju i olakšava probavu.
Kome se ne preporučuje čaj od maslačka?
Čaj od maslačka nije preporučljiv bez dozvole lekara osobama koje su na terapiji za dijabetes ili uzimaju diuretike. Čaj, sok, džemovi od maslačka mogu se davati deci u dozi koju preporuči pedijatar. Trudnice i dojilje takođe mogu konzumirati maslačak u dogovoru sa svojim lekarom o načinu primene i doziranju.
Upozorenje: Maslačak se ne preporučuje osobama alergičnim na neven, hajdučku travu i kamilicu.
Tinktura od maslačka
Tinktura maslačka blagotvorno deluje na reumatoidni artritis, giht, žuticu, probleme menopauze, alergije i holesterol. Tinkturu možete nabaviti u bolje snabdevenim biljnim apotekama ili je napraviti sami po sledećem receptu: Ubrati cele biljke maslačka oko podneva kad prođe rosa. Biljke iseći sitno i ređati u staklenu teglu. Ređati tako da korena maslačka bude koliko listova i cvetova zajedno. Zatim sve to žaliti domaćom rakijom da prekrije bilje. Zatvoriti teglu i čuvati 21 dan na tamnom mestu i povremeno promućkati. Zatim procediti i sipati u bočice s kapaljkom radi lakše upotrebe. Koristiti 20 kapi tinkture 3 puta na dan u čaši vode.
Sirup od maslačka
Recept: 250 sveže ubranih cvetova maslačka posle rose,preliti sa 1,5l hladne vode i dodati tri limuna isečena na kriške.Pokriti gazom i ostaviti da stoji 24 sata.Zatim procediti i kuvati na tihoj vatri sa 1kg šećera oko sat i trideset minuta.Sirup treba imati gustinu meda.Zatim sipati u teglice i čuvati na hladnom i tamnom mestu.Konzumirajte po kašiku u čaši vode pre svakog obroka za bolje varenje i za bolji apetit.
Med od maslačka – recept
Recept: Nabrati cvetove maslačka i samleti u blenderu. Zatim u staklenu teglu stavljati red maslačka red meda dok tegla ne bude puna. Dobro zatvoriti i ostaviti da stoji na tamnom mestu 14 dana. Nakon tog perioda svakog dana tri puta uzimati po kašiku ovog lekovitog eliksira sa šoljom čaja ili vode. Ovaj lekoviti melem će vam pomoći da očistite jetru i poboljšate celokupno zdravlje organizma.
Ulje maslačka za problematičnu kožu
Ulje maslačka ima široku primenu kod problema sa kožom. Pomaže kod problematične kože lica, akni i odlično je za bore i ožiljke od akni. Ulje maslačka je učinkovito i za fleke na koži lica. Veoma je koristan prirodni lek za psorijazu. Smanjuje upalu kože, hidrira je i podstiče proizvodnju kolagena. Pomaže ženama za bol i ostetljivost grudi u predmenstrualnom ciklusu.
Možete ga kupiti u biljnim apotekama ili napraviti na sledeći način: Oko podne, kad prođe rosa uberite cvetove maslačka. Ostavite na gazu da stoje 24 sata da se prosuše. Zatim stavite u staklenu teglu. Do pola tegle stavite cvetove pa nalijte hladno ceđenim maslinovim uljem. Lagano promešajte.Ulje treba dobro prekriti cvetove. Zatim poklopite i stavite na sunčano mesto da odstoji 14 dana. Potom procedite i ulje je spremno za korišćenje. Ulje čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Maslačak za bradavice
Maslačak se koristi kao prirodno lekovito sredstvo za bradavice. Terapija se sprovodi veoma jednostavno. Bradavice se mažu mlekom iz sveže iskidane stabljike maslačka nekoliko puta dnevno. Terapija traje do mesec dana, veoma je efikasna i nema kontraindikacija.
Salata od listova maslačka
Salata od maslačka se pravi od sveže ubranih listova maslačka. Listovi se beru u rano proleće pre cvetanja maslačka kad nisu gorki. Listove dobro oprati i iseći pa začiniti sa malo soli, maslinovog ulja i limuna ili jabukovog sirća. Salatu od maslačka možete napraviti u kombinaciji sa zelenom salatom ili kromprom. Ova jako zdrava prolećna salata preporučuje se čak i trudnicama jer pomaže izbacivanje viška vode iz organizma, što je naročito važno u zadnjem tromesečju trudnoće.
Recepti za salatu od listova maslačka
Recept 1: Salata od maslačka sa kozjim sirom i orasima
Sastojci:
- 2 šake svežih listova maslačka
- 100 g kozjeg sira
- 1/4 šolje oraha, iseckanih
- 1/4 šolje brusnica
- 2 kašike ekstra devičanskog maslinovog ulja
- 1 kašika svežeg limunovog soka
- So i biber po ukusu
Uputstvo:
- Operite i osušite sveže listove maslačka.
- U velikoj posudi, kombinujte maslačak, kozji sir, orahe i brusnice.
- U maloj posudi, napravite preliv od maslinovog ulja, limunovog soka, soli i bibera. Dobro promešajte.
- Prelivajte salatu prelivom i pažljivo promešajte kako bi se svi sastojci dobro sjedinili.
- Poslužite salatu svežu i uživajte!
Recept 2: Salata od maslačka sa avokadom i paradajzom
Sastojci:
- 2 šake svežih listova maslačka
- 1 avokado, iseckan na kriške
- 1 šolja cherry paradajza, prepolovljenog
- 1/4 crvenog luka, iseckanog na tanke kolutove
- 2 kašike soka od limuna
- 2 kašike ekstra devičanskog maslinovog ulja
- So i biber po ukusu
Uputstvo:
- Operite i osušite sveže listove maslačka.
- U velikoj posudi, kombinujte maslačak, avokado, cherry paradajz i crveni luk.
- U maloj posudi, napravite preliv od soka od limuna, maslinovog ulja, soli i bibera. Dobro promešajte.
- Prelivajte salatu prelivom i pažljivo promešajte kako bi se svi sastojci dobro sjedinili.
- Poslužite salatu svežu i uživajte!
Napomena: Možete prilagoditi recepte prema sopstvenom ukusu dodavanjem drugih sastojaka poput semenki, svežih začina ili drugih povrća.
Saveti – Kada brati maslačak
Koren maslačka za čaj je najbolje brati pre cvetanja u proleće ili kasnu jesen. Koren pažljivo izvaditi iz zemlje da se ne ošteti. Zatim korenje oprati i osušiti. Najlakši način da osušite koren maslačka je da ga nanižete na konac i sušite u hladovini na promaji. Kad se osuši koren maslačka čuvajte u platnenim vrećicama. Secite ga sitno pred samu upotrebu ili sameljite u prah.
Cvet maslačka se bere u aprilu i maju. Za čaj, sok, tinkture, džemove cvet maslačka je najbolje ubrati u podne kad prođe rosa i kad su cvetovi najbolje otvoreni. Ako se suše za čaj, suše se u hladovini u tankom sloju. Čuvaju se u papitnim ili platnenim vrećicama.
List maslačka se suši po istom postupku kao i cvet.Osim što se listovi beru pre cvetanja. Listove razdvojiti tokom sušenja svaki posebno.
Dobro je znati
U zaključku, čaj od maslačka je izvanredan prirodni napitak koji pruža brojne zdravstvene prednosti. Ova biljka, koja je često smatrana korovom, ima bogatu lekovitu istoriju i tradicionalno se koristi u različitim kulturama širom sveta.
Konzumiranje čaja od maslačka može imati pozitivan uticaj na različite aspekte zdravlja. Bogat je antioksidantima, vitaminima, mineralima i fitonutrijentima koji podržavaju imunološki sistem, poboljšavaju varenje, regulišu nivo šećera u krvi, smanjuju upale i podržavaju zdravlje jetre.
Ovaj napitak takođe može imati blagotvorne efekte na zdravlje srca, pomažući u regulaciji krvnog pritiska i smanjenju lošeg holesterola. Takođe se veruje da čaj od maslačka može doprineti detoksikaciji organizma, pospešiti zdravlje kože i podržati zdravu telesnu težinu.
Priprema čaja od maslačka je jednostavna, a sama biljka je lako dostupna. Možete koristiti sveže ili suve listove i korenje maslačka, a dodavanje meda ili limunovog soka može poboljšati ukus napitka.
Važno je napomenuti da svako telo reaguje drugačije, te je uvek dobro konsultovati se sa stručnjakom pre nego što uključite čaj od maslačka u svoju svakodnevnu rutinu, posebno ako imate neke posebne zdravstvene uslove ili uzimate lekove.
Ukratko, čaj od maslačka je ukusan i zdrav napitak koji pruža brojne blagodeti za zdravlje. Uživanje u ovom napitku može biti deo holističkog pristupa zdravlju i blagostanju. Iskoristite prednosti čaja od maslačka i uživajte u njegovim svojstvima za podršku vašem telu i umu.