Čaj od maslačka je od davnina poznat lek u narodnoj medicini. Maslačak je jedna je od najvrednijih prolećnih lekovitih billjaka, a epitet običnog korova nepravedno mu je dodeljen.
Pripada porodici glavočika, raste do visine 20 cm i ima jarko žute cvetove. Raste u predelima sa umerenom klimom, ima ga oko puteva, po livadama i dvorištima. U narodu nazvan zucanik, popina pogačica i žutinića.
Maslačak (Taraxacum officinale)sadrži vitamine: A, B, C, D i K. Minerale magnezijum, kalijum, kalcijum, silicijum i gvožđe. U lekovite svrhe upotrebljava se koren, listovi i cvet maslačka. Koristi se u vidu čaja, tinkture, prolećne salate, sirupa ili kao sastojak raznih lekovitih melema.
Maslačak lekovitost
- Za prehladu i kašalj
- Bronhitis
- Visok šećer u krvi
- Snažan je diuretik (podstiče izmokravanje)
- Čisti organizam od toksina, ima antikancerogeno dejstvo (Istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Oncology 2011 godine ukazuje na to da maslačak pomaže u borbi sa karcinomom dojke, prostate i kože)
- Za ženske bolesti
- Kandidu
- Za reumu
- Jetru
- Za kondilome
- Hepatitis
- Žučni kamenac
- Ima antibakterijsko dejstvo (posebno kod stafilokoka i trovanja hranom)
- Za zdravlje očiju
- Mršavljenje
- Za šuljeve
Čaj od maslačka
Čaj od maslačka pruza mnoge koristi za telo, podržava imuni sistem, poboljšava varenje, detoksikuje organizam, reguliše nivo šećera u krvi, smanjuje upale i podržava zdravlje jetre.
Pored toga, čaj od maslačka može pomoći u održavanju zdravlja srca, regulaciji krvnog pritiska, podršci zdravlju kože i ublažavanju digestivnih tegoba. Takođe se ističe svojom diuretičkom osobinom, pomažući u eliminaciji suvišne tečnosti iz organizma.
Priprema čaja od maslačka je jednostavna i može se koristiti cela biljka, od korena do cveta. Ukus napitka je blago gorak, ali se može ublažiti dodavanjem meda, limunovog soka ili drugih prirodnih zaslađivača.
Recept za pripremu čaja od maslačka:
Sastojci:
- 2 kašike suvih ili svežih listova maslačka
- 2 šolje vode
- Med ili limun po želji
Uputstvo:
- Ako koristite sveže listove maslačka, pažljivo ih operite pod mlazom hladne vode da uklonite prljavštinu i ostatke.
- U šerpu stavite 2 šolje vode i pustite da provri.
- Dodajte sveže ili suve listove maslačka u ključalu vodu.
- Smanjite temperaturu i ostavite da se čaj kuva 5-10 minuta. Duže kuvanje će rezultovati jačim ukusom.
- Nakon što je čaj skuvan, uklonite ga sa šporeta i ostavite da odstoji 5 minuta.
- Procijedite čaj kroz cediljku u šolje.
- Po želji, dodajte med ili limun kako biste poboljšali ukus i slatkoću.
- Uživajte u svom čaju od maslačka toplog ili hladnog, prema sopstvenoj preferenciji.
Čaj od korena maslačka
Čaj od korena maslačka sadrži inulin pa blagotvorno deluje na smanjivanje šećera u krvi.
Recept: Jednu kašiku čaja korena od maslačka preliti sa 2 dl provrele vode. Ostaviti da stoji poklopljeno 15 minuta. Zatim procediti i piti u malim gutljajima tri puta dnevno po trećinu šolje čaja. Čaj od korena maslačka takođe pomaže u lečenju hepatitisa. Preporučena doza je pet do šest šoljica čaja dnevno za lečenje hepatitisa u toku dve nedelje.
Veoma je popularan i za mršavljenje, pospešuje izbacivanje viška vode jer ima snažno diuretičko dejstvo. Mnogi ljudi imaju pozitivna iskustva sa čajem od korena maslačka, posebno u pogledu poboljšanja zdravlja jetre, smanjenja upala i pomoći u detoksikaciji organizma. Takođe se smatra da ovaj čaj pomaže u regulisanju nivoa šećera u krvi i snižavanju krvnog pritiska.
Čaj od maslačka za jetru
Čaj od maslačka je prirodni lek za čišćenje jetre. Tokom čišćenja jetre ovim čajem preporučljivo je izimati dosta voća i povrća i izbaciti iz jelovnika masnu hranu.
Čaj od maslačka za detoks jetre napraviti na sledeći način: 3 kašičice čajne mešavine lista, cveta i korena maslačka u jednakim dozama preliti sa 5dl vrele vode i poklopiti. Nakon 20 minuta procediti i popiti u toku dana pre svakog obroka po šoljicu čaja zaslađenu sa malo meda.
Čaj od maslačka za visok šećer
Recept:
- 30 g korena maslačka
- 30 g listova borovnice
- 30 g semena piskavice
- 15 g semena divlje mirođije
Dve kašičice čajne mešavine preliti sa 2 dl vrele vode. Ostaviti poklopljeno 10 minuta. Procediti i piti ovako spremljen čaj 3 puta na dan.
Čaj od maslačka, koprive i potočarke za anemiju
Napraviti čaj od jednakih delova lista maslačka, koprive i potočarke. Čajnu mešavinu upotrebljavati tri puta dnevno pre obroka na sledeći način: 1 kasicicu čajne mešavine preliti sa 2dl ključale vode. Ostaviti poklopljeno 10 minuta pa zatim procediti i piti zaslađeno medom.
Mešavina od maslačka, nane i hajdučice za detoksikaciju
- 1 kašičica suvih listova maslačka
- 1 kašičica suvog korena maslačka
- 1 kašičica suvih listova nane
- 1 kašičica suvih listova hajdučke trave
Pomešajte sve sastojke u šolji vrele vode. Ostavite da odstoji 10-15 minuta, a zatim procedite i uživajte u ovom osvežavajućem čaju koji pomaže pri detoksikaciji organizma.
Maslačak za imunitet
- 1 kašičica suvih listova maslačka
- 1 kašičica suvih listova ehinacee
- 1 kašičica suvog korena đumbira
- 1 kašičica suvih listova matičnjaka
Dodajte sve sastojke u šolju ključale vode. Poklopite i ostavite da odstoji 10-15 minuta. Procedite i uživajte u ovom čaju koji pomaže jačanju imunološkog sistema.
Čaj sa maslačkom za opuštanje
- 1 kašičica suvih listova maslačka
- 1 kašičica suvih listova kamilice
- 1 kašičica suvih listova matičnjaka
- 1 kašičica suvih listova lavande
Dodajte sve sastojke u šolju ključale vode. Ostavite da odstoji 10-15 minuta, a zatim procedite. Uživajte u ovom umirujućem čaju koji pomaže opuštanju i smanjenju stresa.
Čajna mešavina od maslačka za probavu
- 1 kašičica suvih listova maslačka
- 1 kašičica suvih listova nane
- 1 kašičica suvih plodova komorača
- 1 kašičica suvih listova anisa
Pomešajte sve sastojke i dodajte ih u šolju ključale vode. Poklopite i ostavite da odstoji 10-15 minuta. Procedite i uživajte u ovom čaju koji pomaže pri varenju i olakšava probavu.
Kome se ne preporučuje čaj od maslačka?
Čaj od maslačka nije preporučljiv za sve ljude, posebno za one koji imaju određene zdravstvene probleme ili su alergični na neke od sastojaka maslačka. Evo nekoliko situacija u kojima se može savetovati oprez ili izbegavanje konzumiranja čaja od maslačka:
Alergije: Osobe koje su alergične na biljke poput ambrozije, marulje ili nekih drugih srodnih biljaka mogu takođe biti alergične na maslačak. Ako imate poznate alergije, pre nego što konzumirate čaj od maslačka, trebalo bi da se posavetujete sa svojim lekarom.
Problemi sa žučnom kesom: Osobe koje imaju problema sa žučnom kesom, poput žučnih kamenaca, trebalo bi da se posavetuju sa lekarom pre nego što konzumiraju čaj od maslačka. Maslačak može povećati proizvodnju žuči, što može izazvati probleme kod onih koji već imaju problema s žučnom kesom.
Problemi sa bubrezima: Osobe koje imaju ozbiljne probleme s bubrezima ili koje su podvrgnute dijalizi trebalo bi da se posavetuju sa svojim lekarom pre nego što konzumiraju čaj od maslačka. Maslačak ima diuretski efekat, što može uticati na ravnotežu tečnosti u organizmu.
Trudnoća i dojenje: U vezi sa trudnicama i dojiljama, uvek je najbolje da se konsultujete sa svojim lekarom pre konzumiranja biljnih čajeva, uključujući čaj od maslačka. Nisu svi biljni preparati sigurni tokom trudnoće i dojenja.
Interakcije sa lekovima: Ako uzimate određene lekove, postoji mogućnost interakcije s čajem od maslačka. Preporučuje se da se posavetujete s lekarom ako konzumirate lekove kako biste bili sigurni da neće doći do neželjenih interakcija.
Pre nego što uključite čaj od maslačka u svoju ishranu, uvek je najbolje posavetovati se s lekarom, posebno ako imate neke od gore navedenih zdravstvenih problema ili ako koristite lekove.
Upozorenje: Maslačak se ne preporučuje osobama alergičnim na neven, hajdučku travu i kamilicu.
Saveti – Kada brati maslačak za čaj?
Koren maslačka za čaj je najbolje brati pre cvetanja u proleće ili kasnu jesen. Koren pažljivo izvaditi iz zemlje da se ne ošteti. Zatim korenje oprati i osušiti. Najlakši način da osušite koren maslačka je da ga nanižete na konac i sušite u hladovini na promaji. Kad se osuši koren maslačka čuvajte u platnenim vrećicama. Secite ga sitno pred samu upotrebu ili sameljite u prah.
Cvet maslačka se bere u aprilu i maju. Za čaj, sok, tinkture, džemove ili med od maslačka, cvet je najbolje ubrati u podne kad prođe rosa, kad su cvetovi najbolje otvoreni. Ako se suše za čaj, suše se u hladovini u tankom sloju. Čuvaju se u papitnim ili platnenim vrećicama.
List maslačka se suši po istom postupku kao i cvet. Osim što se listovi beru pre cvetanja. Listove razdvojiti tokom sušenja svaki posebno.
Ako niste u situaciji da sami uberete i osušite maslačak za čaj, možete ga kupiti u svakoj bolje snabdevenoj biljnoj apoteci, prodavnici zdrave hrane ili online prodavnici.
Salata od listova maslačka
Salata od maslačka se pravi od sveže ubranih listova maslačka. Listovi se beru u rano proleće pre cvetanja maslačka kad nisu gorki. Listove dobro oprati i iseći pa začiniti sa malo soli, maslinovog ulja i limuna ili jabukovog sirća. Salatu od maslačka možete napraviti u kombinaciji sa zelenom salatom ili kromprom. Ova jako zdrava prolećna salata preporučuje se čak i trudnicama jer pomaže izbacivanje viška vode iz organizma, što je naročito važno u zadnjem tromesečju trudnoće.
Dobro je znati
Čaj od maslačka je izvanredan prirodni napitak koji pruža brojne zdravstvene prednosti. Ova biljka, koja je često smatrana korovom, ima bogatu lekovitu istoriju i tradicionalno se koristi u različitim kulturama širom sveta.
Konzumiranje čaja od maslačka može imati pozitivan uticaj na različite aspekte zdravlja. Bogat je antioksidantima, vitaminima, mineralima i fitonutrijentima koji podržavaju imunološki sistem, poboljšavaju varenje, regulišu nivo šećera u krvi, smanjuju upale i podržavaju zdravlje jetre.
Ovaj napitak takođe može imati blagotvorne efekte na zdravlje srca, pomažući u regulaciji krvnog pritiska i smanjenju lošeg holesterola. Takođe se veruje da čaj od maslačka može doprineti detoksikaciji organizma, pospešiti zdravlje kože i podržati zdravu telesnu težinu.