Saznajte šta su kondilomi, da li su prenosivi, jesu li izlečivi i koji prirodni lekovi za kondilome pomažu. Kondilomi su polne bradavice koje se javljaju u genitalnoj regiji. Kondilomi se javljaju jednako kod muškaraca i kod žena. To je jedna od najčešćih polnih bolesti ljudi, najčešće onih koji često stupaju u seksualni odnos bez zaštite i menjaju partnera. Kondilomi su zarazni i prenosivi su seksualnim kontaktom.
Uzroci kondiloma
Kondilomi su uzrokovani infekcijom humanim papiloma virusom (HPV), određenim tipovima ovog virusa. HPV se prenosi putem seksualnog kontakta, uključujući vaginalni, analni i oralni seks, kao i kontakt kože na kožu u genitalnom području.
Evo nekoliko faktora koji mogu povećati rizik od razvoja kondiloma:
- Seksualna aktivnost: Osobe koje su seksualno aktivne i imaju više seksualnih partnera imaju veći rizik od izloženosti HPV-u i razvoja kondiloma.
- Slabljenje imunološkog sistema: Osobe sa slabijim imunološkim sistemom, kao što su osobe sa HIV/AIDS-om, transplantirani pacijenti koji uzimaju imunosupresivne lekove ili osobe sa drugim stanjima koja smanjuju imunitet, imaju povećan rizik od infekcije HPV-om i razvoja kondiloma.
- Pušenje: Pušenje duvana može oslabiti imunološki sistem i povećati rizik od infekcije HPV-om.
- Genitalne infekcije: Prisustvo drugih seksualno prenosivih infekcija, kao što su herpes ili hlamidija, može povećati rizik od razvoja kondiloma.
Važno je napomenuti da neke osobe mogu biti zaražene HPV-om, ali nikada ne razvijaju kondilome ili druge simptome. To znači da je moguće biti prenosnik virusa i bez prisustva vidljivih bradavica.
Najbolji način za smanjenje rizika od infekcije HPV-om i kondiloma je praktikovanje sigurnog seksa, uključujući redovno korišćenje kondoma, smanjenje broja seksualnih partnera i redovne kontrole kod lekara radi pregleda i testiranja na seksualno prenosive infekcije. Takođe je važno održavati snažan imunološki sistem kroz zdrav način života, uključujući pravilnu ishranu, redovnu fizičku aktivnost i izbegavanje pušenja.
Simptomi kondiloma
Simptomi kondiloma, ili genitalnih bradavica, mogu se razlikovati od osobe do osobe. Neke osobe mogu imati jasne simptome, dok druge mogu imati asimptomatske ili vrlo blage simptome. Evo nekih uobičajenih simptoma koji se mogu javiti kod kondiloma:
- Bradavice: Najčešći simptom kondiloma su male izrasline ili bradavice koje se mogu pojaviti na spoljnim genitalijama, kao i u blizini anusa. Mogu biti ravne, ispupčene ili cvetaste.
- Promene na koži: Kondilomi mogu izazvati promene na koži koje se mogu manifestovati kao izbočine, bradavice ili neravnine na genitalijama ili analnom području.
- Svrab i nelagodnost: Kondilomi mogu izazvati svrab, peckanje ili nelagodnost u području zahvaćenom bradavicama.
- Irizacija: Kod nekih osoba, kondilomi se mogu pojaviti kao mali, diskretni, neprimetni izrastaji koji su teško primetni golim okom.
Važno je napomenuti da kondilomi mogu biti prisutni i unutar tela, kao što su na grliću materice, u vagini ili uretri, i mogu biti teže primetni bez pregleda kod lekara.
Kondilomi kod žena

Kod žena, kondilomi se obično pojavljuju na spoljnim genitalijama, unutar vagine, na grliću materice ili u blizini anusa. Ovi kondilomi se mogu pojaviti kao mali izrasli ili bradavice koje mogu biti ravne, ispupčene ili cvetaste. Često su bezbolni, ali mogu biti svrab, iritacija ili nelagodnost u području zahvaćenom kondilomima.
Važno je napomenuti da većina HPV infekcija prolazi sama od sebe bez ikakvih problema ili simptoma. Međutim, određeni sojevi HPV-a mogu biti povezani sa povećanim rizikom od razvoja raka grlića materice. Zbog toga je važno redovno obavljati preventivne preglede kod ginekologa, uključujući PAPA test i testiranje na HPV, kako bi se rano otkrili eventualni promeni i pravovremeno reagovalo.
Kondilomi kod muškaraca

Kod muškaraca, kondilomi se najčešće pojavljuju na spoljnim genitalijama, kao mali izrasli ili bradavice. Mogu se javiti na penisu, skrotumu, prepuci (ako je prisutan) ili u blizini anusa. Kondilomi se mogu pojaviti kao ravne, ispupčene ili cvetaste bradavice. Ponekad mogu biti bezbolni, ali mogu izazvati svrab, iritaciju ili nelagodnost u području zahvaćenom kondilomima.
Važno je napomenuti da većina HPV infekcija prolazi sama od sebe bez ikakvih problema ili simptoma. Međutim, određeni sojevi HPV-a mogu biti povezani sa povećanim rizikom od razvoja raka, uključujući rak penisa ili anusa. Zbog toga je važno redovno obavljati preventivne preglede kod lekara i voditi računa o svom seksualnom zdravlju.
Kondilomi na anusu
Kondilomi na anusu su vrsta genitalnih bradavica koje se javljaju u području oko anusa. Ovi kondilomi su uzrokovani humanim papiloma virusom (HPV), koji se prenosi seksualnim kontaktom. Kod pojedinaca koji praktikuju analni seks, postoji veći rizik od razvoja kondiloma na anusu.
Simptomi kondiloma na anusu mogu varirati, a neki od njih uključuju:
- Bradavice: Kondilomi se obično manifestuju kao male izrasline ili bradavice u području oko anusa. Mogu biti ravne, ispupčene ili cvetaste.
- Crvenilo i svrab: Kondilomi mogu izazvati crvenilo, svrab ili iritaciju na području oko anusa.
- Krvarenje: U nekim slučajevima, kondilomi na anusu mogu biti skloni krvarenju, posebno tokom pražnjenja creva.
Važno je napomenuti da kondilomi na anusu mogu biti bezbolni ili uzrokovati minimalnu nelagodnost. Međutim, mogu se povećati u veličini i broju ako se ne leče.
Kondilomi na jeziku
Kondilomi na jeziku su retka pojava, ali mogu se javiti kao rezultat infekcije humanim papiloma virusom (HPV). HPV je virus koji se prenosi seksualnim kontaktom, ali može se preneti i usmenim kontaktom, uključujući oralni seks.
Simptomi kondiloma na jeziku mogu uključivati:
- Izrasline: Kondilomi se mogu pojaviti kao male bradavice ili izrasline na jeziku. Mogu biti ravne ili ispupčene, i mogu varirati u boji od bele do ružičaste.
- Nelagodnost: Kondilomi na jeziku mogu izazvati nelagodnost, otežano gutanje ili otežan govor, posebno ako su velike ili se nalaze na nezgodnom mestu.
- Povremeno krvarenje: Ako se kondilomi na jeziku povremeno iritiraju ili oštete, može se javiti krvarenje.
Da li su kondilomi opasni?
Opasnost kondiloma, ili genitalnih bradavica, uglavnom se odnosi na njihovu povezanost sa humanim papiloma virusom (HPV) koji ih uzrokuje. Evo nekoliko ključnih informacija o kondilomima i potencijalnoj opasnosti koju predstavljaju:
- Benigna priroda: Kondilomi su obično benigne izrasline i retko postaju kancerogene. Međutim, određeni tipovi HPV-a, posebno visokorizični tipovi kao što su HPV tip 16 i 18, mogu povećati rizik od razvoja raka grlića materice, anusa, penisa, vulve, vagine i drugih oblasti.
- Seksualno prenosive infekcije: Kondilomi su seksualno prenosive infekcije i mogu se lako preneti sa jedne osobe na drugu putem seksualnog kontakta, uključujući vaginalni, analni i oralni seks. Ovo može predstavljati rizik od širenja infekcije na seksualne partnere.
- Psihološki uticaj: Kondilomi mogu imati negativan uticaj na emocionalno blagostanje i samopouzdanje osobe koja ih ima. Izrasline mogu biti vidljive i neugodne, što može izazvati stid, anksioznost i nelagodnost.
- Komplikacije u trudnoći: Kod trudnica koje imaju kondilome, postoji mali rizik od prenošenja infekcije na novorođenče tokom porođaja. Ova infekcija kod novorođenčadi može dovesti do respiratornih problema i poznata je kao infantilni respiratorni papilomatoza.
Važno je napomenuti da većina kondiloma ne predstavlja ozbiljan medicinski problem i mogu se uspešno lečiti. Ako primetite bilo kakve promene na genitalnom području ili sumnjate na prisustvo kondiloma, važno je da se konsultujete sa svojim lekarom ili dermatologom radi dijagnoze, lečenja i daljih uputstava. Redovni pregledi i testiranja na HPV mogu pomoći u ranoj identifikaciji i sprečavanju potencijalnih komplikacija.
Prirodni lekovI za kondilome
Ricinusovo ulje lekovito za kondilome
Uveče stavite na komad vate hladno ceđeno ricinusovo ulje i premažite mesto na kom su kondilomi. Ne ispirajte već prespavajte tako pa ujutru isperite mlakom vodom. Redovno mazite ricinusovo ulje na kondilome i bradavice će se brzo osušiti i otpasti.
Ulje čajevca prirodni lek za kondilome
Recept: Od mešavine pet kapi ulja čajevca i kašičice bademovog ulja napravite oblogu za kondilome. Parče vate umočite u ovu mešavinu i stavite na mesto gde su bradavice. Zatim preko zalepite flaster ako je to moguće. Ostavite preko noći, ujutru skinite i operite mlakom vodom. Ponavljajte proceduru dve nedelje.
Ulje tuje odličan prirodni lek za kondilome
Ulje tuje se pokazalo veoma učinkovito za prirodno lečenje kondiloma.
Recept: 2 kapi ulja tuje razblažite sa 20 kapi bademovog ulja. Mazite kondilome tri puta na dan u toku dve nedelje.
Kantarionovo ulje za kondilome
Kantarionovo ulje vam može pomoći kod spoljnih i unutrašnjih kondiloma. Spoljne mazite kantarionovim uljem a unutrašnje tretirajte vaginaletama od kantarionovog ulja.
Smokva je lekovita za kondilome
Ova prirodna terapija za kondilome je vrlo jednostavna i brzo daje rezultate. Kondilome namažite mlekom koje će pustiti list smokve kad ga uberete. Dovoljno je namazati par puta i kondilomi će nestati.
Maslačak kao prirodni lek za kondilome
Kondilome mazati smolom iz stabljike ubranog maslačka tri puta dnevno. Kondilomi će vrlo brzo nestati.
Rosopas za lečenje kondiloma
Kondilome mazati dva puta dnevno tinkturom od rosopasa ili mlekom iz sveže biljke.
Rosopas je u narodu poznat i kao rusa, zmijino mleko ili trava za žuticu.
Jabukovo sirće za kondilome
Komadić vate natopite jabukovim ili alkoholnim sirćetom. Stavite na kondilom i prelepite flasterom. Moguće je da ćete osetiti peckanje. Ostavite oblogu preko noći, ujutru skinite i isperite mlakom vodom. Ponavljajte proces svako veće do izlečenja. Kondilomi će najpre potamneti a zatim i otpasti. Jabukovo sirće je veoma često korišćen prirodni lek za kondilome zbog svoje efikasnosti.
Propolis prirodni lek za kondilome
Kondilome možete lečiti mazanjem propolisa na obolelo mesto dva do tri puta na dan. Poželjno je uporedo piti propolis jer pomaže jačanju imuniteta, pa ćete se pre izboriti sa bolešću. Možete napraviti i melem za kondilome od masti propolisa i kantarionovog ulja.
Hamamelis za kondilome

Mazite kondilome hamamelisom dva puta na dan u toku dve nedelje. Posle mazanja pustite da se osuši ne ispirajte. Hamamelis je jako blag i odličan je za kondilome. Preporučljiv je i za osetljivu kožu i sprečava širenje HPV virusa. Može se naći u apotekama u obliku hidrolata.
Crni luk prirodni lek za kondilome
Recept:
Komadić crnog luka stavite na kondilome i zalepite flasterom. Posle dva do tri sata skinite i isperite mlakom vodom. Proces ponavljajte dva puta dnevno. Budite strpljivi i rezultati neće izostati.
Soda bikarbona kao lek za kondilome
Napravite pastu od sode bikarbone i vode.
Pastu namazati na kondilome i pustiti da se osuši. Kad se osuši zalepite flaster preko. Posle par sati skinite flaster i isperite mlakom vodom. Zatim ponovo stavite pastu. Terapiju sprovodite do izlečenja.
Kurkuma kao prirodno lekovito sredstvo za kondilome
Napravite lek od kurkume i vode u vidu paste.
Namažite pastom mesto sa kondilomima. Ostavite da stoji 30 minuta. Zatim isperite mlakom vodom. Postupak sprovodite jednom dnevno do izlečenja.
Aloja vera leči kondilome
Isceđen gel iz svežeg lista aloje stavite na kondilome. Ostavite da deluje preko noći. Ujutru isperite mlakom vodom. Terapiju sprovodite 30 dana svako veće i rešite se kondiloma sasvim bezbolno.
Krompir kao prirodni lek za kondilome
Recept:
Krompir presecite na pola pa jednom polutkom pređite preko kondiloma. Postupak ponavljajte ujutro i uveče u toku dve nedelje.
Vitamini i kondilomi
Ako patite od kondiloma uzimajte namirnice bogate vitaminom A, C i E i B( folnom kiselinom ). Potrudite se maksimalno da ojačate svoj imunitet. To je najbrži put za rešavanje problema sa kondilomima.
Ako imate kondilome poštujte sledeća pravila
- Dovoljno spavajte
- ostavite pušenje
- ne konzumirajte alkohol
- umereno vežbajte
- ne ulazize u polni odnos dok se ne izlečite
- ne nosite preusku odeću
- za pranje intimne regije koristite blage sapune
Kondilomi u trudnoći
Kondilomi u trudnoći mogu da se pogoršaju i postanu veći zato što je imuni sistem trudnice slabiji. Samim tim je podložnija virusnim infekcijama. Nema dokaza da kondilomi mogu uticati na trudnoću. Postoji veoma mala šansa da se prilikom porođaja kondilomi prenesu na bebu. Većina beba zbog toga nema nikakvih posledica. U veoma retkim slučajevima beba dobije kondilome u grlu. Kondilome u trudnoći lečite isključivo po instrukcijama svog ginekologa.
Lekarski saveti za prevenciju kondiloma
Korišćenje kondoma prilikom seksualnog odnosa smanjuje rizik od papiloma virusa pa samim tim i kondiloma.
Vakcinacija protiv HPV virusa se savetuje pre stupanja u seksualne odnose. Više o vaksinaciji i medicinskim metodama lečenja kondiloma i koliko su one uspešne možete pročitati u tekstu stručnjaka medicinskog fakulteta iz Beograda Katarine Ivković.