Dobrodošli na naš blog! U današnjem postu, želimo da vam predstavimo nešto što bi moglo imati veliki uticaj na vaše zdravlje – prirodni lekovi za šećer u krvi – dijabetes. S obzirom na sve veću prevalenciju dijabetesa i drugih problema vezanih za šećer u krvi, važno je pronaći efikasne i bezbedne načine za održavanje stabilnih nivoa glukoze u organizmu. U ovom članku, istražićemo neke od najefikasnijih prirodnih lekova za kontrolu šećera u krvi. Od najboljih tradicionalnih biljnih lekova kao sto je čaj za dijabetes do ishrane i vežbanja, otkrićete širok spektar pristupa koji mogu pomoći u održavanju zdravog nivoa šećera u krvi.
Tipovi dijabetesa
Postoje tri tipa dijabetesa, bolesti koja nastaje zbog trajno visokog šećera u krvi:
Tip 1 je ređi i od njega boluje oko 10% obolelih od dijabetesa. Dijabetes tip 1 se javlja kod dece ili adolescenata. To je stanje u kome se uopšte ili veoma malo stvara insulin u organizmu. Takve osobe su zavisne od inekcija insulina.
Dijabetes Tip 2 je češći, od njega boluje ostalih 90% ljudi koji boluju od dijabetesa. Švedska zdravstvena organizacij je 2014 godine objavila podatak da od ove bolesti boluje 420 miliona ljudi. Ovaj tip dijabetesa nastaje najčešće posle četrdesete godine zbog loše ishrane, nezdravog načina života i stresa.
Treći tip dijabetesa je dijabetes u trudnoći (gestacijski dijabetes) ali je to prolazno stanje iako nimalo bezazleno.
Gestacijski dijabetes
Dijabetes u trudnoći, poznat i kao gestacijski dijabetes, je stanje u kojem se visok nivo šećera u krvi javlja prvi put tokom trudnoće. Obično se javlja u drugoj polovini trudnoće i najčešće nestaje nakon porođaja. Evo nekoliko ključnih informacija o dijabetesu u trudnoći:
Uzrok: Dijabetes u trudnoći obično se javlja kada telo ne proizvodi dovoljno insulina ili ne koristi insulina efikasno tokom trudnoće. Hormoni koje proizvodi posteljica mogu uticati na nivo šećera u krvi i smanjiti efikasnost delovanja insulina.
Rizik: Postoje određeni faktori koji mogu povećati rizik od razvoja gestacijskog dijabetesa, uključujući prethodnu istoriju gestacijskog dijabetesa, prekomernu težinu ili gojaznost, stariju dob, porodičnu istoriju dijabetesa ili prethodno velike bebe.
Testiranje: Trudnice se obično rutinski testiraju na gestacijski dijabetes između 24. i 28. nedelje trudnoće. Ovaj test, poznat kao oralni test tolerancije glukoze (OTG), uključuje uzimanje šećera u obliku napitka, a zatim praćenje nivoa šećera u krvi.
Upravljanje: Upravljanje gestacijskim dijabetesom obično uključuje pravilnu ishranu, fizičku aktivnost i praćenje nivoa šećera u krvi. U nekim slučajevima, može biti potrebno primenjivati insulin ili druge lekove za kontrolu nivoa šećera u krvi. Redovni prenatalni pregledi i saradnja sa zdravstvenim timom su ključni.
Rizici za majku i bebu: Nelečeni gestacijski dijabetes može povećati rizik od komplikacija tokom trudnoće i porođaja, kao što su preeklampsija, visok krvni pritisak, prevremeni porođaj, velika težina bebe i potreba za carskim rezom. Takođe, majke sa gestacijskim dijabetesom imaju povećan rizik od razvoja tipa 2 dijabetesa kasnije u životu. Za bebe, gestacijski dijabetes može povećati rizik od prekomerne težine pri rođenju, niskog nivoa šećera u krvi nakon porođaja i povećanog rizika od razvoja dijabetesa kasnije u životu.
Važno je pratiti uputstva i preporuke zdravstvenog tima kako bi se održavao stabilan nivo šećera u krvi i obezbedila zdrava trudnoća.
Dijabetes kod dece
Dijabetes kod dece se odnosi na stanje u kojem deca imaju poteškoća u regulisanju nivoa šećera u krvi. Najčešće vrste dijabetesa kod dece su tip 1 dijabetes i dijabetes tipa 2.
- Tip 1 dijabetes: Ovaj oblik dijabetesa obično se javlja u detinjstvu ili adolescenciji. Kod tipa 1 dijabetesa, imuni sistem deteta napada i uništava ćelije u pankreasu koje proizvode insulin. Kao rezultat toga, dete ne može proizvesti dovoljno insulina da reguliše nivo šećera u krvi. Simptomi tipa 1 dijabetesa uključuju često mokrenje, povećanu žeđ, gubitak težine, umor i promene raspoloženja. Lečenje uključuje primenu insulina, praćenje nivoa šećera u krvi, pravilnu ishranu i fizičku aktivnost.
- Dijabetes tipa 2: Dijabetes tipa 2 se obično povezuje sa starijim uzrastom, ali se sve više javlja i kod dece, posebno kod dece koja imaju prekomernu težinu ili su gojazna. Kod dijabetesa tipa 2, telo ne koristi insulin efikasno ili ne proizvodi dovoljno. Simptomi dijabetesa tipa 2 su slični simptomima tipa 1, ali se mogu postepeno razvijati. Lečenje obuhvata promene u ishrani, fizičku aktivnost, gubitak težine (ako je potrebno) i, u nekim slučajevima, primenu oralnih antidiabetičkih lekova ili insulina.
Dijabetes kod dece zahteva pažljivo upravljanje u saradnji sa zdravstvenim timom. Redovno praćenje nivoa šećera u krvi, pridržavanje plana ishrane, primena insulina ili lekova (ako je potrebno) i redovna fizička aktivnost su ključni aspekti lečenja.
Simptomi i posledice visokog šećera u krvi
Visok nivo šećera u krvi, poznat kao hiperglikemija, može izazvati različite simptome i posledice. Evo nekoliko glavnih simptoma i posledica visokog šećera u krvi:
Simptomi hiperglikemije:
- Učestalo mokrenje (poliurija): Visok nivo šećera u krvi može izazvati povećanu proizvodnju urina, što dovodi do učestalog mokrenja.
- Povećana žeđ (polidipsija): Gubitak tečnosti usled učestalog mokrenja može izazvati osećaj žeđi i potrebu za konstantnim pijenjem vode.
- Povećana glad (polifagija): Telo može imati poteškoće u korišćenju glukoze kao izvora energije, što može izazvati osećaj gladi čak i nakon obroka.
- Gubitak težine: Kod nekontrolisane hiperglikemije, telo može koristiti mišiće i masnoće za energiju umesto glukoze, što može dovesti do gubitka težine.
- Zamor: Visok nivo šećera u krvi može izazvati osećaj umora i nedostatak energije.
- Suva koža i svrab: Hiperglikemija može izazvati dehidraciju kože i svrab.
Posledice hiperglikemije:
Dijabetesne komplikacije: Nelečena hiperglikemija tokom dužeg vremenskog perioda može izazvati komplikacije kod osoba sa dijabetesom, uključujući oštećenje nervnog sistema (neuropatija), oštećenje bubrega (nefropatija), oštećenje vida (retinopatija) i oštećenje krvnih sudova (kardiovaskularne bolesti).
Akutne komplikacije dijabetesa: Nagli i visoki nivoi šećera u krvi mogu izazvati akutne komplikacije kao što su dijabetička ketoacidoza (DKA) kod dijabetesa tipa 1 i hiperosmolarna hiperglikemijska stanja (HHS) kod dijabetesa tipa 2. Ove komplikacije mogu biti ozbiljne i zahtevaju hitno medicinsko zbrinjavanje.
Povećen rizik od srčanih problema: Visok nivo šećera u krvi može povećati rizik od srčanih bolesti, kao što su srčani udar, moždani udar, hipertenzija (visok krvni pritisak) i oštećenje krvnih sudova.
Problemi sa bubrezima: Hiperglikemija može oštetiti bubrege tokom vremena, što može dovesti do oštećenja bubrega (nefropatija) i potrebe za dijalizom ili transplantacijom bubrega.
Oštećenje vida: Nelečena hiperglikemija može dovesti do oštećenja vida i povećanog rizika od razvoja retinopatije, glaukoma i katarakte.
Problemi sa nervima: Hiperglikemija može oštetiti periferne nerve u telu, što može izazvati trnjenje, utrnulost, bol ili gubitak osećaja u ekstremitetima.
Tabela vrednosti šećera u krvi
pre doručka | |
zdrava osoba | ispod 5,6mmol/l (100mg/dL) |
osoba sa predijabete-som | između 5,6 i 6,9mmol/l (100-125mg/dL) |
dva sata posle jela | |
zdrava osoba | ispod 7,8mmol/l (140mg/dL) |
osoba sa predijabete- som | između 7,8 i 11mmol/l (140-199mg/mL) |
Najbolji čajevi i prirodni lekovi za šećer u krvi
Prirodni lekovi u vidu čajeva, sokova, melema i pravilne ishrane važe za odličnu pomoć u lečenju dijabetesa. Iako umeju biti veoma učinkoviti treba ih obazrivo koristiti. Visok šećer u krvi je veoma ozbiljno stanje, zato prirodne lekove uvek koristite u dogovoru sa svojim lekarom.
Čaj od cimeta za dijabetes
Cimet je začin koji se pokazao veoma učinkovit u skidanju šećera u krvi. Neka istraživanja su pokazala da korišćenje čaja od cimeta u toku 40 dana može smanjiti nivo šećera do 25%.
Recept: 1 kašičicu cimeta prelijte sa 2dl ključale vode. Ostavite da stoji 15 minuta pa procedite i pijte nezaslađeno. Koristite isključivo Cejlonski cimet.
Čajna mešavina – prirodni lek za šećer
Recept: Dve kašike čajne mešavine koprive, maslačka, vodopije, kamilice, preslice, borovnice i mente prelijte 1 litrom vrele vode i poklopite. Posle pet minuta procedite i pijte tokom dana.
Čaj od lovorovog lista lek za dijabetes
Recept: 10 listova lovora prelijte sa tri šolje vrele vode. Ostavite poklopljeno tri sata. Zatim procedite i pijte tokom dana pre obroka.
Srebrna svilenica ubica šećera
Sebrna svilenica je indijska biljka koja se vekovima koristi kao prirodni lek za visok šećer u krvi zato što pomaže stvaranje insulina. Naučna istraživanja pokazuju da blagotvorno deluje na dijabetes tipa 2 ali i smanjuje želju za hranom pa se često korisiti i za mršavljenje. Naučnici su došli do zaključka da uzimanje do 400 mg ekstrakta srebrne svilenice dnevno znatno smanjuje absorbciju šećera u crevima. Ova lekovita biljka može se naći u vidu čaja i kapsula u prodavnicama zdrave hrane i lekovitog bilja.
Čaj od crnog duda za dijabetes
Recept: 50g isitnjenog lišća crnog duda prelijte sa 5dl vrele vode i ostavite da stoji poklopljeno 10 sati. Povremeno promešajte. Zatim procedite i pijte u toku dana nezaslađeno. Crni dud je prilično rasprostranjen u našim krajevima te je i lečenje dijabetesa dudovim lišćem veoma popularno u narodnoj medicini. Po iskustvu korisnika lečenje dijabetesa crnim dudom uz pravilnu ishranu, u većini slučajeva daje pozitivne rezultate. Čaj od crnog duda možete nabaviti u biljnim apotekama.
Čaj od hibiskusa protiv dijabetesa
Čaj od hibiskusa veoma je učinkovit za smanjivanje šećera u krvi a takođe blagotvorno deluje na upale i krvni pritisak.
Čaj od đumbira prirodni lek za dijabetes
Istraživanja koja su rađena 2015 pokazala su da konzumiranje čaja od đumbira može smanjiti nivo šećera u krvi na prirodan način. Tačnije osobe sa dijabetesom tipa 2 koje su redovno uzimale đumbir oko tri meseca znatno su poboljšale svoje zdravstveno stanje.
Maslačak čaj za dijabetes
Recept: Kašičicu čaja korena maslačka prelijte sa 2dl vode. Ostavite da stoji 20 minuta pa procedite. Konzumirajte u toku dana po četvrtinu čaše tri do četiri puta. Lišće maslačka takođe možete koristiti kao prolećnu salatu.
Čaj od bokvice, kantariona, kamilice i nane za dijabetes
Recept: Po kašičicu čaja bokvice, kamilice, kantariona i nane prelijte sa 5dl vrele vode i ostavite da stoji pola sata. Zatim procedite i popijte u toku dana.
Čaj od lista borovnice najbolji za dijabetes
Borovnice povoljno utiču na smanjivanje šećera u krvi zato se preporučuju osobama koje pate od dijabetesa. Mnogi smatraju da je list borovnice najbolji lek za dijabetes.

Recept: 4 kašike lišća borovnice prelijte sa 5dl vode i kuvajte dok dobijete pola količine pre stavljanja na vatru. Zatim procedite i popijte pola ujutro pre doručka i pola uveče pred spavanje. List borovnice je klinički provereno sredstvo za snižavanje visokog šećera u krvi. List mora biti ubran po zrenju plodova borovnice. Mirtilin koji se nalazi u listu borovnice s pravom je nazvan “ biljni insulin „.
Ruski lek za dijabetes
Recept 1:
Tokom dve nedelje ujutru na prazan stomak konzumirajte sledeće: Umutite celo jaje viljuškom i dodajte sok od jednog celog limuna.
Recept 2:
Izrendajte koren rena dugačak 20cm i stavite u staklenu teglu. Dodajte 9 cena iseckanog belog luka. Zatim prelijte sa 8dl dobrog piva i ostavite da stoji 10 dana na tamnom mestu. Onda procedite i pijte prva dva dana po kafenu kašičicu tri puta dnevno a zatim po supenu kašiku takođe tri puta na dan.
Jabukovo sirće smanjuje šećer u krvi
Jabukovo sirće je dokazano učinkovit prirodni lek za šećer. Studije su pokazale da jabukovo sirće poboljšava osetljivost organizma na insulin. Možete ga uzimati u čaši mlake vode na prazan stomak po jednu kašiku. Ako konzumirate lekove za šećer obavezno se predhodno posavetujte sa svojim doktorom.
Sok od krastavca i cvekle za dijabetes
Svakodnevno popijte času ceđenog soka od krastavaca ili času soka od cvekle, četiri puta po četvrtinu čaše u toku dana. Oba soka učinkovito deluju kod dijabetesa a uz to su i veoma zdravi.
Jogurt i peršun: prirodni lek za šećer u krvi
Svako veće pred spavanje popijte 2dl jogurta pomešana sa jednim narendanim korenom peršuna.
Praziluk i vino za šećer
Praziluk je veoma koristan za snižavanje šećera u krvi zato se preporučuje njegovo konzumiranje osobama koje boluju od dijabetesa. Možete ga konzumirati u vidu salata ili namaza Ili napraviti sledeći lekovit napitak: 500g praziluka sitno iseckati do zelenih vrhova i staviti u teglu. Zatim dodati 7dl suvog belog domaćeg vina. Poklopiti i ostaviti da stoji 24h. Zatim procediti i piti po jednu kašiku ujutru i uveče.
Vino od žalfije: prirodni lek za šećer u krvi
Recept: 100g lista od žalfije prokuvajte u 1l dobrog crnog vina po mogućnosti domaćeg. Zatim procedite i pijte po jednu čašicu od rakije posle svakog obroka.
Beli luk pomaže za dijabetes
Recept: Tri glavice belog luka očistite i izgnječite. Stavite u litarsku bocu i dopunite bocu prirodnom domaćom rakijom, najbolje komovom. Ostavite da stoji dve nedelje. Zatim procedite i popijte svako jutro na prazan stomak po kašičicu.
Polen – efikasan prirodni lek za visok šećer
Način primene: Svakoga dana tri puta dnevno pola sata pre obroka uzimati po pola kašičice samlevenog polenovog praha. Polen blagotvorno deluje na visok šećer u krvi i jača imunitet.
Ishrana protiv dijabetesa
Namirnice koje snižavaju nivo šećera u krvi:
- seme bundeve
- seme lana
- chia semenke
- kikiriki, badem
- šumsko voće kupine, jagode, maline
- crveni kupus
- brokoli
- pasulj i leća
- avokado
- zobene pahuljice
Osam saveta koji vam mogu pomoci da smanjite šećer u krvi
- pazite na unos ugljenih hidrata i masti
- vežbajte redovno
- pijte dosta vode
- birajte hranu sa što manje šećera
- kontrolišite stres
- redovno spavajte
- redovno kontrolišite visinu šećera
- jedite hranu bogatu magnezijumom i hromom
Dok nam lekar nešto zabranjuje, sve je u redu.
Ozbiljno postaje kad nam odjednom sve dopusti.
Robert Lembke