Urasle dlake ( pilonidalni sinus) su čest problem s kojim se mnogi susreću. Ovaj problem može biti bolan, neugodan i frustrirajući, a ponekad čak i dovesti do infekcija i hiruške intervencije. U ovom postu ćemo vam dati nekoliko saveta i istaći nekoliko popularnih narodnih lekova za borbu protiv uraslih dlačica.
Zašto dolazi do urastanja dlake?
Važno je istaknuti da postoji nekoliko razloga zbog kojih dlačice mogu urasti u kožu, uključujući nepravilno brijanje, depilaciju voskom, stiskanje i čupanje dlačica kao i nošenje previše uske ili neudobne odeće.
Urasle dlake obično se javljaju nakon brijanja, depilacije ili voskanja kada dlaka postane zarobljena ispod površine kože umesto da raste vani. Simptomi urasle dlake mogu uključivati crvenilo, bol, svrab i formiranje gnojnih ili upaljenih čvorića ili bubuljica. Lečenje urasle dlake može biti izazovno posebno na mestima poput trtice ili prepona gde najčešće dolazi do stvaranje čira (apcesa).
Narodni lekovi protiv urasle dlake
Korišćenje prirodnih sastojaka za lečenje uraslih dlačica ima mnoge prednosti. Prirodni sastojci su obično nežni prema koži i manje uzrokuju iritaciju ili alergijske reakcije. Takođe, prirodni sastojci mogu pomoći u sprečavanju nastanka novih uraslih dlaka na koži.
Iako nije uvek moguće u potpunosti ukloniti urasle dlačice kod kuće, postoji nekoliko prirodnih sastojaka koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma i ubrzavanju procesa ozdravljenja.
Morska so i maslinovo ulje protiv urasle dlake
Jedan takav narodni lek koji se najčešće koristi protiv urasle dlake je kombinacija morske soli i maslinovog ulja. Morska so ima blagi piling učinak, što pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija kože koje mogu začepiti pore. A maslinovo ulje djeluje kao prirodni hidratant koji će smiriti kožu i pomoći u sprečavanju dalje iritacije.
Recept: Napravite pastu od 2 kašike morske soli i 1 kašike maslinovog ulja. Pastu nanesite na zahvaćeno područje i lagano masirajte nekoliko minuta. Zatim kožu isperite mlakom vodom. Postupak ponavljajte dva do tri puta nedeljno.
Jabukovo sirće
Jabukovo sirće je poznat narodni lek protiv urasle dlake. Ono je prirodni antibakterijski i protivupalni agens koji može ublažiti simptome uraslih dlačica. Pomešajte jednake delove jabukovog sirća i vode, u mešavinu namočite komadić vate i nanesite na zahvaćeno područje kože. Ostavite da se osuši i isperite toplom vodom. Ponovite postupak 2-3 puta dnevno dok ne dođe do ublažavanja simptoma.
Aloja vera kao lek protiv urasle dlake
Gel koji se dobija iz listova aloje vere može pomoći u tretiranju uraslih dlaka na nekoliko načina. Prvo, njegova protivupalna svojstva mogu umanjiti upalu i iritaciju oko urasle dlake. Takođe, hidratantne osobine aloje vere mogu omekšati kožu i olakšati izlazak dlake na površinu. Antibakterijska svojstva aloje vere mogu sprečiti infekcije koje se mogu javiti oko urasle dlake. Konačno, primena aloje vere može ubrzati proces zaceljivanja kože i pružiti olakšanje od svraba koji često prati urasle dlake. Da biste koristili aloju veru, jednostavno nanesite sveži gel sa lista aloje vere direktno na zahvaćeno područje kože i nežno umasirajte.
Soda bikarbona kao narodni lek za uraslu dlaku
Soda bikarbona je prirodni piling agens koji može pomoći u uklanjanju mrtvih ćelija kože i sprečavanju urastanja dlačica. Pomešajte kašičicu sode bikarbone s malo vode kako biste dobili pastu. Nanesite pastu na zahvaćeno mesto na koži i lagano masirajte kružnim pokretima oko 2-3 minute. Isperite toplom vodom i nežno osušite kožu. Ponovite postupak 1-2 puta nedeljno.
Čajevac za uraslu dlaku
Kada je u pitanju tretiranje urasle dlake, čajevac može biti korisno prirodno sredstvo zahvaljujući svojim antimikrobnim i protivupalnim svojstvima. Eterično ulje čajevca, koje se često koristi u ovu svrhu. Može se razblažiti u baznom ulju poput kokosovog ili bademovog ulja i naneti na zahvaćeno područje kože. Ova mešavina pomaže u dezinfekciji kože i smanjenju upale koja može biti prisutna oko urasle dlake. Takođe, čajevac može biti sastavni deo toplih kompresa koji se koriste za omekšavanje kože i olakšavanje izlaska dlake. Redovna upotreba proizvoda koji sadrže čajevac, poput gelova za tuširanje ili losiona, može pomoći i u prevenciji urastanja dlaka.
Aspirin i med
Možete napraviti domaći tretman za urasle dlake koristeći aspirin i med. Aspirin sadrži salicilnu kiselinu koja pomaže u borbi protiv upale i infekcije, dok med ima antibakterijska svojstva koja takođe smanjuju upalu. Izmrvite tri tablete aspirina i pomešajte ih sa kašičicom meda i malom količinom vode. Nanesite ovu smesu na područje urasle dlake i ostavite da deluje desetak minuta pre ispiranja toplom vodom.
Piling od šećera i kokosovog ulja
Pripremite piling od kokosovog ulja i šećera. Kokosovo ulje hidrira kožu, dok šećer deluje kao blagi piling koji uklanja mrtve ćelije kože. Pomešajte šećer i kokosovo ulje, dodajte nekoliko kapi ulja čajevca ili lavande za dodatnu antimikrobnu zaštitu, a zatim nežno masirajte zahvaćeno područje. Isperite toplom vodom i osušite.
Čaj od kamilice deluje protivupalno
Kamilica ima protivpalna svojstva i može smiriti kožu i smanjiti bol i svrab uzrokovan uraslim dlačicama. Pripremite čaj od kamilice i ohladite ga u frižideru. Nakon hlađenja, namočite vatu u čaj i nanesite na zahvaćeno područje kože. Ostavite da se osuši i ponovite postupak 2-3 puta dnevno.
Saveti za prevenciju
Na kraju, veoma je važno da obratite pažnju na svoju kožu i usvojite dobru rutinu nege kože kako biste sprečili probleme s uraslim dlakama. Koristite prirodne proizvode za negu kože i piling kako biste uklonili mrtve ćelije kože i sprečili začepljenje pora.
Ako imate ozbiljnije simptome, kao što su jaka bol ili infekcija urasle dlake, nemojte se ustručavati da potražite savet lekara. Sledeći ove savete, možete sprečiti i lečiti urasle dlake na prirodan i siguran način.