Saznajte, koji prirodni lek za bol u grlu je najefikasniji i kada bol u grlu možemo lečiti bez antibiotika? Grlobolja (Faringitis) je jedan od najčešćih problema kako kod dece tako i kod odraslih. Bol u grlu je posledica virusne ili bakterijske infekcije. Upala grla nastala virusnom infekcijom najčešće se povlači za nekoliko dana. Kod bakterijskih infekcija to može da traje mnogo duže i najčešće je potrebna upotreba antibiotika.
Simptomi bola u grlu
- bol u grlu
- otečenost limfnih čvorova
- suvoća grla i usta
- promuklost
- kašalj
- bol pri gutanju
- povišena telesna temperatura
- otežano disanje i zamor (ređe)
Bol u grlu možete lečiti prirodnim lekovima kod kuće, sirupima i pastilama (strepsils, septolete…itd.) koje se mogu naći u apotekama bez recepta. U slučaju da ovi lekovi za grlo ne pomognu u roku od nedelju dana obratite se svom lekaru.
Prirodni lekovi za bol u grlu
Kada nas zadesi bol u grlu, često se okrećemo prirodnim lekovima u potrazi za olakšanjem. Prirodni lekovi za bol u grlu su popularan izbor jer pružaju blagotvorne efekte bez nepotrebnog unošenja jakih hemijskih supstanci u organizam.
Ovi prirodni lekovi mogu biti izvor olakšanja, umirujući upalu i smanjujući nelagodnost koju osećamo pri gutanju ili razgovoru. Uz to, mnogi od njih imaju antimikrobna, antibakterijska i antivirusna svojstva koja mogu pomoći u borbi protiv infekcija koje često uzrokuju bol u grlu.
Prirodni lekovi za bol u grlu mogu uključivati različite biljke, začine, med, limun i druge sastojke koji su dostupni i jednostavni za korišćenje. Oni mogu biti korisni i za odrasle i za decu, pružajući sigurnu i efikasnu alternativu konvencionalnim lekovima.
9 najboljih čajeva za bol u grlu
Čaj od žalfije za bol u grlu
Čaj od žalfije se odlično pokazao za ispiranje bolnog grla. Kašiku čaja od žalfije preliti sa 2dl vrele vode, ostaviti da stoji 30 minuta. Zatim procediti i u malim gutljajima ispirati grlo (čaj ne gutati) . Čaj takođe možete piti jednom u toku dana spremljen na identičan način proceđen posle 5 minuta. Čaj ne treba piti duže od deset dana bez pauze.
Čaj od ehinacee je prirodni lek za grlobolju
Recept: Kašiku čaja od ehinacee prelijte sa 2 dl vrele vode. Procedite nakon pola sata i konzumirajte tri puta na dan nezaslađeno. Osim kao prirodni lek za bol u grlu ehinacea pomaže za podizanje imuniteta. Ne koristite je duže od 6 nedelja u kontinuitetu.
Važno: 14 kliničkih istraživanja je pokazalo da ehinacea za 57% smanjuje rizik od prehlade i bola u grlu i smanjuje trajanje prehlade do četiri dana
Čaj od sladića: prirodni lek za bol u grlu
Čaj od sladića se tradicinalno koristi u kineskoj medicini kao prirodni lek za upalu i bol u grlu jer ima antivirusno dejstvo. Priprema se na sledeći način: Pola kašičice čaja od korena sladića preliti sa 2dl provrele vode. Ostaviti da stoji 5 minuta pa procediti. Piti blago zaslađeno 3 puta dnevno. Čaj od sladića takođe pomaže kod stomačnih tegoba i gorušice. Čaj ne piti duže od šest nedelja bez pauze.
Beli slez narodni lek za bolno grlo i kašalj

Čaj od belog sleza je provereno lekovito sredstvo za bolno grlo i smirivanje kašlja. Čaj od belog sleza se može davati deci,bezbedan je čak i za bebe. Može se uzimati oralno više puta na dan ili u vidu obloga.
Priprema čaja od belog sleza: 1 kašiku čaja od belog sleza preliti se sa 2 dl prokuvane i ohlađene vode. Posle 60 minuta procediti i piti u malim gutljajima.
Čajna mešavina za bol u grlu
Ova čajna mešavina pomaže kod bola u grlu, kašlja i bronhitisa. Konzumira se četiri do pet puta na dan. Priprema se na sledeći način: Pomešati jednake količine lišća od crnog sleza, belog sleza i divlje mirođije. Jednu supenu kašiku ove čajne mešavine preliti sa 2 dl provrele vode. Ostaviti da stoji 5 minuta pa procediti i piti.
Kamilica: prirodni lek za bol u grlu
Čaj od kamilice je najpoznatiji prirodni lek za bol u grlu. Prednosti ovog čaja su moćno protivupalno i umirujuće dejstvo, ublažava grebanje u grlu i bol. Ovaj lekoviti čaj je nezaobilazan, naročito zbog toga što se može davati i deci. Sprema se na klasičan način: 1kasiku čaja od cveta kamililice preliti sa 2dl vrele vode. Poklopiti i sačekati 10 minuta pa procediti. Zasladiti medom i konzumirati toplo.
Djumbir za bolno grlo i kašalj
Đumbir ima snažno protivupalno dejstvo te se preporučuje kod upale i bola u grlu. Možete ga koristiti za čaj u svežem stanju ili u prahu sa dodatkom cimeta.
Recept: 1 kašičicu sveže narendanog đumbira (ili pola kašičice praha) preliti sa 2di vrele vode i ostaviti da stoji 10 minuta. Zatim procediti,dodati sok od pola limuna, kašičicu meda i prstohvat cimeta. Piti ujutru i uveče pred spavanje. Na sličan način možete napraviti čaj od kurkume za bol u grlu.
Recept: pola kašičice praha kurkume preliti sa 2dl vrele vode. Dodati kašičicu meda, prstohvat bibera i sok od pola limuna.
Čaj od malina: Prirodni lek za bol u grlu
Čaj od maline je veoma učinkovit za ispiranje bolnog grla. Dve kašike suvog lista maline preliti sa 2dl vrele vode. Poklopiti da stoji 15 minuta pa procediti. Ispirati grlo mlakim čajem tri puta dnevno do boljitka.
Bokvica, beli slez, podbel i komorač: protiv kašlja
Recept: Napravite čajnu mešavinu od po 20 grama lista muške bokvice, cveta belog sleza, cveta i lista podbela i divlje mirođije (komorač) . Zatim tri kašike ove čajne mešavine prelijte sa 5 dl vrele vode. Ostavite poklopljeno da stoji 3 sata pa procedite. Zasladite medom i uzimajte na svaka dva sata po kašiku čaja.
Sirupi: prirodni lek za bol u grlu
Med i luk za bol u grlu i kašalj
Recept: Pomešajte jednake količine meda i soka od crvenog luka. Držite sirup u frižideru i uzimajte po kašičicu svaka dva sata.
Sirup za bol u grlu
Recept:
- 1 kašičica praha kurkume
- 1kasicica đumbira (rendanog)
- 1 kašičica isistnjenog belog luka
- 1/2 kašičice cimeta
- 1/2 kašičice mlevene ljute paprike
- sok od jedne pomarandze
- sok od pola limuna
- 4 kašike meda
U zagrejan otopljen med dodati sve ostale sastojke i ostaviti da stoji sat vremena. Zatim procediti i sipati u stakenu teglu. Držati u frižideru i konzumirati tri puta po jednu kafenu kašičicu.Ovako spremljen sirup odličan je prirodni lek za bol u grlu.
Sirup od žalfije leči bol u grlu
200g šećera prokuvati 5 minuta sa 2dl vode, jednom kašikom žalfije i 7 listova lovora. Zatim procediti i sipati u staklenu teglu. Piti tri puta dnevno po kašiku sirupa pre jela. Ovaj sirup možete davati i deci, pola doze za odrasle.
Narodni melem od masti za bol u grlu
Recept: 2 kašičice šećera karamelizujte na vatri. Zatim naspite 2dl mleka i mešajte dok se karamel skroz ne otopi. Dodajte kašičicu svinjske ili najbolje guščje masti i popijte dok je toplo.
Propolis-prirodni lek za bol u grlu
Propolis veoma brzo umiruje bol u grlu. Stavite dvadeset kapi propolisa na kocku šećera i otapajte polako u ustima. Propolis je prirodni antibiotik, nova naučna istraživanja ukazuju na to da je propolis “ lek 21 veka“ .
Ruski lek za bol u grlu
Ren je jedan od najcenjenijih ruskih lekova za bol u grlu. Napitak od rena se pravi vrlo jednostavno: Kašičicu sitno izrendanog rena prelijte sa 2 dl vruće vode. Dodajte kašičicu meda i pijte vrlo polako u gutljajima.
Prirodni lekovi za ispiranje grla
Jabukovo sirće i so lek za bolno grlo
Ova jednostavna mešavina jabukovog sirća i soli veoma je učinkovita kod bola u grlu. Napravite je jednostavno: u šolju tople vode stavite kašiku jabukovog sirća i kašičicu soli. Dobro promešajte da se so otopi i ispirajte grlo tri puta u toku dana.
Soda bikarbona prirodni lek za bol u grlu
Recept: Za ispiranje bolnog grla u času prokuvane vode stavite na vrh noža sode bikarbone, kašičicu soli i nekoliko kapi joda. Ispirajte grlo ovim rastvorom na svaka dva sata.
Obloge za bol u grlu
Obloge mogu biti efikasan način ublažavanja bola u grlu. Evo nekoliko vrsta obloga koje se često koriste:
Topla obloga sa slanom vodom: Rastvorite 1/4 do 1/2 kašičice soli u šolji tople vode. Nakon što se rastvor malo ohladi, natopite čistu krpu ili gazu u rastvor, ocedite višak tečnosti i stavite je na vrat. Ova topla obloga može pomoći u ublažavanju upale i smanjenju bola u grlu.
Topla obloga sa suvim toplotnim pakovanjem: Ugrejte suvo toplotno pakovanje prema uputstvima proizvođača. Pažljivo ga stavite na predelu vrata, izbegavajući direktni kontakt sa kožom. Toplina može pomoći u opuštanju mišića, ublažavanju napetosti i smanjenju bola u grlu.
Medna obloga: Nanesite sloj prirodnog meda na čistu krpu ili gazu i stavite je na vrat. Med ima umirujuća svojstva i može pomoći u ublažavanju iritacije i bola u grlu.
Obloga sa eteričnim uljima: Dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja poput eukaliptusa, čajevca ili lavande u toplu vodu. Natopite krpu ili gazu u ovoj mešavini, ocedite višak tečnosti i stavite je na vrat. Eterična ulja imaju antimikrobna i umirujuća svojstva koja mogu pomoći u olakšavanju bolova u grlu.
Obloga od meda i bibera za bol u grlu: Namažite pamučnu krpu medom, zatim pospite biber i zamotajte oko vrata. Zamotajte još jednu krpu preko da med ne iscuri.
Obloga od maslinovog ulja za bol u grlu: Na gazu stavite mlako hladnocedjeno maslinovo ulje i zamotajte oko vrata. Preko ove obloge zamotajte tanji peškir i tako prespavajte.
Obloge mogu pružiti privremeno olakšanje i smanjiti nelagodnost, ali ako simptomi traju duže od nekoliko dana ili se pogoršavaju, preporučuje se poseta lekaru radi ispravne dijagnoze i odgovarajućeg lečenja.
Važno je napomenuti da se obloge ne smeju koristiti kod dece mlađe od 2 godine i da treba biti oprezan prilikom korišćenja obloga kod dece uopšte. Uvek se posavetujte sa lekarom ili farmaceutom pre nego što koristite obloge, posebno ako imate druge zdravstvene probleme ili uzimate lekove.
Inhalacija belim lukom pomaže kog grlobolje
Recept: Nekoliko češnja belog luka sitno iseckajte i prelijte vrelom vodom. Zatim se inhalirajte na toploj pari deset minuta. Beli luk je odličan za bol u grlu i u sirovom stanju (3 cena dnevno) i žvaćite što duže.
Saveti: Kako najbrže izlečiti bol u grlu?
Najbolji prirodni lekovi i namirnice koje će vam pomoci da smanjite bol i ubrzate oporavak:
- Čajevi i sirupi
- Med
- 1 čen belog luka uz svaki obrok
- pileća supa
- sok od nara
- ispiranje grla svakih dva sata
- slani rastvor za nos
- namirnice bogate vitaminom C, posebno limun
- namirnice bogate kalcijumom i cink u vidu pastila (naučno je dokazano da lagano otapanje cinka u ustima pomaže kod bola u grlu)
- obloge
- utopljavanje
Kako ublažiti bol u grlu u trudnoći?
Bol u grlu je uobičajen simptom koji se može javiti tokom trudnoće. Postoje nekoliko razloga za to, uključujući promene hormonskog statusa, smanjeni imunitet i iritaciju sluzokože usled suvog vazduha. Evo nekoliko saveta koji mogu pomoći u ublažavanju bolova u grlu tokom trudnoće:
- Ispiranje grla slanim rastvorom: Pripremite slani rastvor (1/4 do 1/2 kašičice soli u čaši tople vode) i ispirajte grlo nekoliko puta dnevno. Ovo može pomoći u smanjenju upale i ublažavanju nelagodnosti.
- Pijte tople napitke: Topli napici poput biljnog čaja, tople vode sa limunom ili medom mogu pružiti trenutno olakšanje i umiriti upaljeno grlo.
- Navlažite vazduh: Suv vazduh može pogoršati bol u grlu. Koristite ovlaživač vazduha ili postavite posudu sa vodom u blizini radi povećanja vlažnosti vazduha u prostoriji.
Važno je napomenuti da ukoliko se bol u grlu pogoršava ili prati drugi simptomi poput visoke temperature, kašlja ili otežanog disanja, trebali biste se konsultovati sa svojim lekarom kako biste dobili odgovarajuću medicinsku podršku.
Kako lečiti bol u grlu kod dece
Bol u grlu kod dece je čest simptom koji može biti uzrokovan različitim faktorima, uključujući infekcije, upale ili alergijske reakcije.
Osim lekarske terapije za lečenje bola u grlu deci može pomoći i neki prirodni lek za bol u grlu:
- Topli napici: Pružite detetu tople napitke poput biljnog čaja, tople vode sa medom ili voćnih sokova. Ovo može pružiti trenutno olakšanje i hidrirati grlo.
- Ispiranje grla slanim rastvorom: Kod starije dece koja su u stanju da ispiraju grlo, možete koristiti blagi slani rastvor (1/4 do 1/2 kašičice soli u čaši tople vode) za ispiranje. Ovo može pomoći u smanjenju upale i ublažavanju nelagodnosti.
- Slatkiši za grlo: Sisanje slatkiša za grlo može privremeno umanjiti bol i pružiti osećaj olakšanja.
- Hidratacija: Osigurajte da dete ima dovoljno tečnosti tokom dana kako bi se održala hidratacija. Pijenje vode ili voćnih sokova može pomoći u održavanju vlažnosti grla.
- Puno odmora: Dajte detetu dovoljno vremena za odmor kako bi se organizam mogao boriti protiv infekcije ili upale. Odmor je važan za oporavak.
Važno je znati
Elem, bol u grlu može biti izuzetno neprijatan simptom koji može ometati našu svakodnevnu rutinu. Prirodni lekovi za bol u grlu predstavljaju bezbednu i efikasnu opciju za ublažavanje nelagodnosti i brži oporavak. Čajevi, sirupi, obloge od lekovitog bilja, med i drugi prirodni sastojci pružaju antimikrobna, antibakterijska i antivirusna svojstva koja pomažu u suzbijanju infekcija i smanjenju upale.
Korišćenje prirodnih lekova za bol u grlu ne samo da može pružiti trenutno olakšanje, već može i podstaći prirodni proces ozdravljenja organizma. Ovi lekovi su često dostupni, jednostavni za upotrebu i imaju manje ili nimalo neželjenih efekata u poređenju sa konvencionalnim lekovima.
Ipak, važno je imati na umu da ako se simptomi pogoršavaju ili traju duže od nekoliko dana, treba se konsultovati sa medicinskim stručnjakom radi pravilne dijagnoze i tretmana. Svaka osoba može drugačije reagovati na prirodne lekove, pa je važno pratiti sopstveno telo i prilagođavati terapiju prema individualnim potrebama.
Uz pravilan odmor, adekvatnu hidrataciju i upotrebu prirodnih lekova, možemo pružiti podršku našem organizmu u procesu ozdravljenja i ublažiti simptome bola u grlu na prirodan i blagotvoran način.