Kako nastaje kamen u žuči i zašto? Da li nam pravilna ishrana može pomoći kod kamena u žuči? Holecistitis je zapaljenski proces u žučnoj kesi. Njegov razvoj najčešće izazivaju kamenci koji se formiraju kao rezultat lošeg rada žuči, visokog holesterola, razvoja infekcije i gojaznosti. Kod hronične upale žuči bolovi na desnoj strani ispod rebara, bliže sredini stomaka su redovna pojava. Ovaj bol je uzrokovan kamenjem koje ubrzava proizvodnju žuči. Pored bola nakon jela, mogu se javiti simptomi kao što su gorčina u ustima, podrigivanje i žeđ.
Pravilna ishrana doprinosi boljem odlivanju žuči i smiruje kamenje u žučnoj kesi. Prejedanje, jedenje masne, začinjene i pržene hrane, alkohola, pomaže da se ubrza proizvodnja žuči, intenzivna kontrakcija žučne kese i pojava oštrih bolova, do teških napada, kada je nemoguće izbeći hiruršku intervenciju. Da ne bi došlo do pogoršanja hroničnog zapaljenja žučne kese, veoma je važno da: ishrana kod kamena u žuči bude pravilna.
Namirnice koje treba da sadrži ishrana kod kamena u žuči
Namirinice koje pomažu u zaustavljanju zapaljenskog procesa kod kamena u žuči i ishrana treba da ih sadrži. Obavezna lista namirnica koje treba konzumiratise konzumirati kod kamena u žuči uključuju:
- Nisko-masne sorte mesa i ribe, plodovi mora. U ishrani osobe koja boluje od kamena u žuči mora biti prisutna dovoljna količina životinjskih proteina. Međutim, ekstrakti koji se nalaze u mesu i ribi iritiraju jetru. Da bi se to sprečilo, jela od mesa i ribe treba kuvati na pari ili u vodi, a dobijenu čorbu ne treba konzumirati tokom pogoršanja bolesti. Pre kuvanja, živinsko meso treba oljuštiti od kožice, a govedinu od tetiva. Svinjetinu i iznutrice kod kamenja u žučnoj kesi bolje je uopšte nekonzumirati.
- Ishrana kod kamena u žuči treba da sadrži mlečne proizvode: Sveži sir, pavlaka, sir, puter, kefir i jogurt poboljšavaju varenje. Zbog toga se preporučuje da budu uključeni u ishranu pacijenata sa kamenom u žuči. Međutim, treba ih konzumirati u malim količinama i dajući prednost onima u kojima je umeren sadržaj masti.
- Žitarice, povrće i voće koje treba da sadrži ishrana kod kamena u žuči: Da biste normalizovali nivo holesterola u krvi, treba jesti hranu koja je bogata solima magnezijuma i dijetetskim vlaknima. Najviše ih ima u heljdi i ovsenim pahuljicama, pšeničnim mekinjama, povrću, voću. Dijetalna vlakna stimulišu lučenje žuči, normalizuju metabolizam i rad creva. Sa kamenom u žuči treba konzumirati sledeće namirnice: šargarepu, cveklu, bundevu, tikvice, karfiol, grožđe, banane, lubenicu, jagode, mandarine, dinju i jabuke. Kiseli i nezreli plodovi mogu iritirati stomak i povećati lučenje žuči.
Maslinovo ulje u ishrani kod kamena u žuči

Nedavne studije naučnika pokazale su da pacijenti sa kamenom u žuči ne moraju da ograničavaju masnoće. One normalizuju kontrakciju žučne kese. Međutim, ne treba ih zloupotrebljavati, puter i pavlaku treba uključiti u ishranu u malim količinama, a salate i žitarice začiniti maslinovim uljem ili nerafinisanim biljnim uljem. Dokazano je da maslinovo ulje i kod hronične upale žuči povećava izlučivanje žučne kiseline koja nastaje od holesterola i tako pospešuje izbacivanje holesterola. Preporučljivo je da se pije po 1 supena kašika maslinovog ulja svakog jutra, uz dodatak pola kašičice soka od limuna. Vitamin E, kojim obiluje maslinovo ulje i vitamin C, kojeg ima najviše u citrusima, sprečavaju stvaranje novih kamenčića i povećanje veličine postojećih.
Ishrana kod kamena u žuči: Zabranjene namirnice
U zabranjene namirnice koje nikako ne sme da sadrži ishrana kod kamena u žuči spadaju:
- Mesne prerađevine, masno meso i riba, mast, masni bujon, pečurke, dimljeno meso i žumance. Svi ovi proizvodi komplikuju varenje, doprinose akumulaciji kisele reakcije žuči i povećanju holesterola.
- Senf, biber, majonez, sosevi, kečap, beli luk, rotkvica, rotkvica, kiseli krastavci i kiseli krastavci koji sadrže sirće. Svi oni iritiraju sluznicu gastrointestinalnog trakta i najčešće izazivaju pogoršanje bolesti. Dozvoljeni unos soli ne sme biti veći od 10 grama dnevno.
- Ražani hleb, grašak, pasulj, soja i druge namirnice koje imaju gruba vlakna u svom sastavu, poveccavaju stvaranje gasova, nadimanje i ometaju rad creva.
- Peciva, posebno sveže i konditorske proizvode koji sadrže masnu kremu, kakao, kafu i čokoladu. Takođe, treba ograničiti upotrebu slatkiša jer šećer doprinosi pogoršanju.
- Hladna, topla i gazirana pića, pivo, kafa, kakao i alkohol su namirnice koje nikako ne sme da sadrži ishrana kod kamena u žuči. Temperatura hrane treba da bude umerena. Previše topla ili hladna hrana, alkoholna i gazirana pića mogu izazvati napad. Dijeta za kamen u žuči treba da bude sastavljena od hrane koja sadrži dovoljnu količinu hranljivih materija, vitamina i minerala. Ishrana za kamen u žuči treba da sadrži najmanje 3 do 4 obroka dnevno. Nikako se ne preporučuje gladovati i prejedati se ako imate kamen u žučnoj kesi, a svakodnevno je potrebno piti najmanje 1,5l tečnosti. Stroga dijeta i post dovode do lošeg rada žuči, što je dobro okruženje za razvoj infekcije i ne nikako pogoduju ovom stanju .
Važno: Način ishrane je jedan od najvažnijih faktora za lečenje i smanjenje faktora rizika nastanka kamena u žuči. Zato je veoma važno da se pridržavate pravilnog načina ishrane u slučaju da već imate kamen u žuči ili ste rizična grupa.