Čaj od matičnjaka poznat po svojoj lekovitosti od davnina, za šta je sve dobar? Matičnjak (Melissa Officinalis), limun trava, rojevac kako se još u narodu zove višegodišnja je biljka koja raste oko 60 cm. Raste u Evropi i Aziji. Danas je to kultivisana biljka koja se gaji plantažno, osim u narodnoj koristi se zvaničnoj medicini i kozmetici. Ime je dobio od grčke reči „Melissa“ što znači „med“ jer obiluje cvetnim nektarom. Omiljena je biljka pčela.
Najkorisniji za lečenje je list jer se u njemu nalazi najviše lekovitih sastojaka. Izvor je vitamina C i beta karotena. Matičnjak kao lek koristi se u obliku: čaja, ulja, tinkture i ekstrakta u kapsulama. U narodnoj medicini kao prirodni lek najjzastupljeniji čaj od matičnjaka.
Jedna sprovedena studija pokazala je da uzimanje 300mg ekstrakta matičnjaka dva puta dnevno kod osoba sa umerenom anksioznošću: može smanjiti anksioznost za 18%, simptome povezane sa anksioznošću za 15% i nesanicu za čak 42%.
Matičnjak lekovitost
Matičnjak ublažava simptome i pomaže u lečenju:
- nesanice
- nervoze
- anksioznosti
- lupanja srca
- štitne žlezde (kod pojačane funkcije štitne žlezde)
- stomačnih tegoba
- nadutosti
- proliva
- menstrualnnih tegoba
- glavobolje
- zubobolje
- stresa
- noćnih strahova
- depresije izazvane hroničnim stresom
- hepatitisa
- jača imunitet
Čaj od matičnjaka za šta je dobar?
Najznačajnija prednost čaja od matičnjaka je njegovo umirujuće dejstvo na ceo organizam. Pomaže kod stresa i anksioznosti, smanjuje napetost i pomaže kod nesanice i čestih promena raspoloženja. Često je u upotrebi kod nadutosti i grčeva u želucu, ispijanjem čaja od matičnjaka brzo dolazi do olakšanja. Smanjuje menstrualne tegobe, pomaže kod groznice, tenzionih glavobolja i jača imuni sistem.
Recept za čaj od matičnjaka: Jednu kašiku čaja od suvog lišća matičnjaka preliti sa 2dl vode. Ostaviti da stoji poklopljeno 15 minuta. Zatim procediti i piti po želji zaslađeno medom.
Čaj od matičnjaka i gloga za zdravo srce
Recept: Tri kašike mešavine od jednake količine lista matičnjaka, cveta gloga i nane prelijte sa 7dl vrele vode i ostavite da stoji pola sata. Zatim procedite i konzumirajte tri puta dnevno tokom tri nedelje pa napraviti pauzu. Ova čajna mešavina od matičnjaka i gloga je dobra za poboljšanje rada srca.
Čaj od matičnjaka za nesanicu
Recept: 3 kašike čajne mešavine matičnjaka, valerijane, kamilice i nane u jednakim dozama prelijte sa pola litre ključale vode. Poklopite da odstoji 2 sata. Procedite i pijte dva puta dnevno sasladjeno domaćim medom.
Čaj od matičnjaka dobar je protiv nadimanja
- 50g matičnjaka
- 10g kima
- 10g komorača
- 10g majčine dušice
- 10g nane
Tri kašike ove mešavine prelijte sa pola litre vrele vode. Ostavite da stoji pola sata, procedite i pijte posle jela tri puta na dan.
Čajna mešavina za hroničnu upalu debelog creva
- 15g matičnjaka
- 15 g kantariona
- 15 g pirevine
- 15g maslačka
- 15g očajnice
- 15 g valerijane
- 10 g majčine dušice
Tri kašike ove čajne mešavine prelijte sa pola litre vode i pustite da stoji preko noći. Ujutru stavite da provri, sklonite sa vatre i kad se ohladi konzumirajte u toku dana. Pijte svakodnevno mesec dana. Ovako napravljen čaj od matičnjaka pomaže kod ulceroznog kolitisa, hronične upale debelog creva.
Matičnjak (limun trava), nana i bosiljak za smirenje
- 40g matičnjaka
- 30g nane
- 15g bosiljka
Piti dva do tri puta dnevno pripremljeno na sledeći način: Jednu kašiku mešavine čajeva prelijte sa 2dl ključale vode pustite da stoji 20 minuta pa procedite.
Čaj od matičnjaka je dobar za mršavljenje
- 40g matičnjaka
- 40g koprive
- 40g lipe
- 40g zove
- 40g kore od vrbe
Jednu kašiku ove mešavine prelijte sa 3dl vode, poklopite i sačekajte 20 minuta. Piti tri puta na dan pre jela dvadeset dana. Zatim napravite pauzu od nedelju dana, pa terapiju možete ponoviti. Ova čajna mešavina odlična je pomoć u borbi sa kilogramima i često je u sastavu mnogih dijeta.
Matičnjak prirodni lek za glavobolju ( migrenu )
Ako vas često muči migrena pokušajte sebi pomoći na potpuno prirodan način. Isprobajte sledeću čajnu mešavinu sa matičnjakom:
- 20g matičnjaka
- 20g nane
- 20g anđelike
- 20g valerijane
- 20g korijandera

Jednu supenu kašiku ove čajne mešavine prelijte sa 2dl vrele vode i poklopiti da stoji dva sata. Zatim procediti i piti tri puta dnevno posle jela zaslađeno medom do prestanka migrene.
Čaj od matičnjaka za stres, takozvani čaj za menadžere
Ova čajna mešavina sa matičnjakom vrlo je korisna za ljude koji su pod stalnim stresom.
Recept je vrlo jednostavan:
- 1kasika matičnjaka
- 1 kašika gloga
- 1 kašika kantariona
- 1 kašika lista masline
Sve sastojke kuvati da vri pet minuta u 1l vode. Zatim poklopiti i ostaviti da stoji dok se ohladi. Procediti i piti u toku dana nezaslađeno ili zaslađeno medom.
Karmelićanska vodiča – najpoznatiji prirodni lek od matičnjaka
Ovaj lek od matičnjaka napravile su časne sestre karmelićanke u srednjem veku. Pripisuju mu se čudotvorne moći za lečenje i dugovečnost ljudskog organizma. Koristio se uvek pre doručka protiv napetosti, depresije, anksioznosti, migrene, razdražljivosti i straha, lupanja srca, zamora, nesvestice i lošeg pamćenja. Takođe se koristio i za masažu.
Recept:
- 1 litar 30% alkohola
- 165g sušenih vrhova matičnjaka u cvetu
- 40g kore od limuna
- 5g korena anđelike
Sve sastojke pomešati i držati u staklenoj tegli na tamnom mestu dve nedelje.
Posle dve nedelje dodati:
- 65g korijandera
- 12,5 g cimeta
- 12,5 g muskatnog oraščića
- 1,5 grama karanfilića
Zatim ostaviti još nedelju dana na tamnom mestu. Potom konzumirati po kašiku do dve na dan. Najbolje pre doručka.
Da li matičnjak davati deci?
Čaj od matičnjaka je najčešći sastojak čajnih mešavina za decu uz nanu i kamilicu i deca ga vrlo rado piju. Veoma je bogat vitaminom C kao i antioksidantima, veoma retko ima nuspojave tako da je veoma koristan za decu.
Ko ne sme da pije čaj od matičnjaka?
Čaj se preporučuje se trudnicama i dojiljama samo uz preporuku lekara. U trudnoći pomaže protiv jutarnjih mučnina, razdražljivosti, anksioznosti i nesanice. Osobama koje pate od bolesti štitne žlezde ne preporučuje se čaj od matičnjaka.
Matičnjak – tinktura
Tinktura matičnjaka se koristi za sledeće tegobe:
- Kod napetosti
- Kod stomacnig tegoba
- Kod lupanje srca
- Za zarastanje rana
- Za čišćenje krvnih sudova
- Za jačanje srčanog mišića
Uzima se tri puta dnevno po 20 kapi u čaši vode, čaja ili mleka.
Recept za lekovitu tinkturu od matičnjaka
Ovu tinkturu možete vrlo jednostavno napraviti kod kuće. Sveže ubran matičnjak čim prođe rosa stavite u sterilisanu teglu do 2/3 tegle. Zatim nalijte do vrha 50% alkoholom. Čuvajte na tamnom i suvom mestu tri nedelje uz povremeno mućkanje. Zatim procedite i sipajte u tamnu staklenu bocu i čuvajte na tamnom mestu. Ova tinktura se najčešće koristi za: oralnu primenu (možete piti), pravljenje melema, gelova i krema koje pomažu kod reume, uboda insekata,herpesa i rana.
Eterično ulje matičnjaka kao lek
Eterično ulje matičnjaka se veoma često upotrebljava u aromaterapiji za masažu u kombinaciji sa bademovim uljem, 2% ulja matičnjaka u odnosu na bademovo ulje.
Matičnjak za štitnu žlezdu: Eterično ulje matičnjaka zbog svojih inflamatornih svojstava blagotvorno deluje na otekline i upale štitne žlezde kod hipertireoze, kako pokazuju sprovedena istraživanja. Terapija se sprovodi mazanjem obolelog mesta uljem matičnjaka najbolje pred spavanje.
Ulje od matičnjaka za reumu recept: Sveže lišće matičnjaka ostaviti na promaji 24 sata da se prosuši i uvene. Zatim u staklenu teglu staviti lišće i preliti hladnocedjenim maslinovim uljem da prekrije bilje. Teglu zatvoriti gazom, ne poklopcem. Ostaviti da stoji 40 dana na tamnom mestu. Nakon tog perioda procediti i mazati reumom zahvaćena bolna mesta. Čuvati u staklenoj boci, na tamnom.
Kako napraviti rakiju od matičnjaka?
Rakiju od matičnjaka napravite na sledeći način: U staklenu bocu od 1l stavite sveže lišće matičnjaka do trećine boce. Zatim nalijte lozovom rakijom do vrha. Stavite da stoji na suncu 40 dana, povremeno promućkajte. Posle četrdeset dana procedite. Ovako napravljena rakija blagotvorno deluje kod grčeva u stomaku i nadimanje, mučnine i tegoba koje izaziva depresija.
Kako napraviti sok od matičnjaka?
Recept za sok od matičnjaka: 500 g matičnjaka potopiti u 5l vode sa 3kg šećera i 3 limontusa. Ostaviti da stoji 24 sata uz povremeno mešanje. Zatim procediti i sipati u staklene boce, držati u frižideru ili na tamnom mestu. Ovako napravljen sok od matičnjaka dobar je za smirenje, kod stresa, nervoze, nesanice.
Prirodni tonik od matičnjaka za osetljivu kožu lica
Recept: Kašičicu matičnjaka stavite u 1 šolju hamamelisa i ostavite da stoji sedam dana. Zatim procedite i koristite jednom dnevno. Deluje protivupalno i umirujuće na osetljivu kožu i hidrira je. Matičnjak je jedan od glavnih sastojaka krema za kožu sklonu crvenilu i iritaciji.
Kako se koristi matičnjak kod uboda insekata?
Sveže lišće matičnjaka utrljajte na mesto uboda i vrlo brzo ćete osetiti olakšanje.
Matičnjak kao začin
Matičnjak se koristi kao začin za čorbe i supe, za marinade za ribu i divljač. Takođe je u širokoj upotrebi za salate i voćne salate i osvežavajuće napitke.
Upozorenje: Matičnjak nikako ne koristiti sa antidepresivima!
Nutritivna vrednost matičnjaka za 100g namirnice
100g matičnjaka | 49 kcal |
proteini | 3,7g |
masti | 0,4g |
ugljeni hidrati | 8g |
Saveti za branje i sušenje matičnjaka
Listovi matičnjaka se beru pre cvetanja, za vreme cvetanja cela biljka. Bere se po suncu kad biljka nije vlažna. Suši se na prozračnom mestu, u hladovini u tankom sloju. Zatim se čuva u papirnim ili platnenim vrećicama. Matičnjak je kultivisana biljka i osim u bašti možete ga gajiti u saksiji na terasi, nije preterano zahtevan. Čaj od matičnjaka je potvrđeno lekovit, blag i ukusan tako da imate već tri razloga da ga konzumirate čak i ako nemate nikakve zdravstvene tegobe. Matičnjak je omiljena biljka pčela što ukazuje na to da je veoma zdrav .