Crna zova (Bazga) je lekovita biljka koja je vekovima u upotrebi kao prirodni lek. Koristila se u lekovite svrhe još u staroj Grčkoj i Egiptu. Hipokrat je pre 2400 godina crnu zovu (Sambucus nigra) opisivao kao svoj „kovčeg zdravlja“.
Raste u vidu grma visine do 10 metara. Cveta od maja do jula bele mirisne cvetove koji se pretvaraju u tamno ljubičaste lekovite bobice. Veoma je rasprostranjena na našim prostorima. Takođe širom Evrope i Azije. Crna zova sadrži tanine, etarsko ulje i flavonoide. Sadrži polifenole kojima se pripisuje antioksidativno dejstvo i uticaj na bolesti stimulisanjem imunog sistema. Bogata je vitaminom A, B, C i E i mineralima selenom, cinkom, gvožđem i magnezijumom.
Crna zova kao lek
Crna Zova pokazuje pozitivne rezultate kao prirodni lek za:
- Grip i infekcije disajnih puteva-Jedno istraživanje je pokazalo da su oboleli od gripa uzimajući 175mg ekstrakta crne zove u vidu pastila 4 puta dnevno, osetili poboljšanje već posle 24 sata. Smanjila im se groznica, bolovi u kostima, curenje nosa i glavobolja.
- Glavobolju
- Visok pritisak
- Visok šećer u krvi
- Za probavu
- Izbacivanje vode iz organizma
- Za cirkulaciju
- Jačanje imuniteta
- Za tempetaturu
- Neuralgiju
- Giht
- za bol u kolenu i kostobolju
- Zubobolju
- Za hemoroide
- Prevenciju karcinoma
Bobice crne zove sadrže antocijanine koji sprečavaju i usporavaju rast malignih ćelija, bobice imaju više antioksidanata od godži bobica i brusnice, malina, kupina i skoro jednako kao aronija.
Čaj od zove kao lek
Čaj od crne zove je poznat po svojim mnogobrojnim koristima za zdravlje. Evo nekoliko ključnih dobrobiti koje se pripisuju ovom čaju:
Jača imuni sistem: Crna zova je bogata antioksidantima, vitaminom C i drugim hranljivim materijama koje pomažu jačanju imunog sistema. Redovno konzumiranje čaja od crne zove može pomoći u zaštiti organizma od infekcija i bolesti.
Antiinflamatorno dejstvo: Aktivni sastojci u crnoj zovi imaju prirodna antiinflamatorna svojstva. Čaj od crne zove može pomoći u smanjenju upala u organizmu, što je korisno kod različitih stanja kao što su artritis, reumatski bolovi i upalne bolesti.
Poboljšava probavu: Crna zova ima blagotvorno delovanje na probavni sistem. Čaj od crne zove može pomoći u ublažavanju simptoma kao što su nadutost, gasovi, grčevi i opstipacija. Takođe se smatra da podstiče apetit i pomaže u varenju hrane.
Antioksidativna zaštita: Antioksidanti prisutni u crnoj zovi pomažu u neutralizaciji štetnih slobodnih radikala u organizmu, čime doprinose zaštiti ćelija od oštećenja. Ovo može imati pozitivan uticaj na opšte zdravlje i prevenciju različitih bolesti.
Pomaže kod respiratornih problema: Čaj od crne zove se tradicionalno koristi za olakšavanje simptoma prehlade, gripa, kašlja i upale grla. Njegova blaga antibakterijska svojstva i sposobnost da smiri nadraženi respiratorni trakt mogu pružiti olakšanje i ubrzati proces oporavka.
Čaj od cveta crne zove
Čaj od cveta zove ima široku primenu kao prirodni lek i veoma se često koristi.
Priprema čaja: Jednu supenu kašiku čaja od cveta zove preliti sa 2dl provrele vode. Poklopiti i sačekati 10 minuta. Zatim procediti i piti po želji zaslađeno medom u malim gutljajima.
Čaj od bobica crne zove
Možete napraviti čaj i od bobica zove. Čaj od bobica napravite na sledeći način: Jednu kašiku osušenih bobica zove stavite u 2,5dl hladne vode da stoje dva sata. Zatim prokuvajte na vatri dok provri. Sklonite sa vatre i poklopite da stoji 10 minuta. Procedite i popijte u malim gutljajima.
Crna zova kao lek za grip
Potrebno za čajnu mešavinu za grip:
- 25 grama crne zove
- 25 grama cveta kamilice
- 25 grama cvetova lipe
- 15 grama pomoćnice
- 10 grama bele sapunjaće
Način pripreme: Tri kašike čajne mešavine preliti sa 1/2 litra vode. Poklopiti i ostaviti da stoji 1 sat. Zatim procediti i popiti u toku dana.
Crna zova, plućnjak i oman – lek za pluća
Napraviti čajnu mešavinu od jednake količine crne zove, plućnjaka i omana. Zatim jednu kašiku čajne mešavine preliti sa 2 dl vrele vode i ostaviti poklopljeno 20 minuta. Procediti i piti 3 puta na dan po šolju sveže napravljenog čaja u periodu od mesec dana. Ova čajna mešavina je odličan prirodni lek za oporavak od upale pluća i bronhitisa. Ako bolujete od dijabetesa posavetujte se sa lekarom o načinu upotrebe ove čajne mešavine. Budite savesni i oprezni jer oman sadrži veliku količinu inulina pa ako koristite terapiju za dijabetes može doći do naglog pada šećera.
Crna zova za kašalj
Recept:
Napraviti čajnu mešavinu od:
- 30 g crne zove (cvet)
- 20 g komorača
- 20 g belog sleza (cvet)
3 kašike čajne mešavine preliti sa 4 dl provrele vode. Poklopiti i ostaviti da stoji 2 sata. Procediti i uzimati po 1 kašiku čaja na svaka dva sata u toku dana.
Čaj od crne zove za izmokravanje
Recept:
- 30 g cveta crne zove
- 30 g kleke
- 30 g peršuna
- 10 g komorača
Način pripreme: Tri kašike čajne mešavine preliti sa 5dl vrele vode i ostaviti da stoji preko noći. Ujutru procediti i popiti u toku dana u tri jednake doze pre jela.
Čaj od lista zove za čišćenje krvi
Recept: Sedam listova zove kuvati 5 minuta u 2 dl vode. Zatim procediti i kad se prohladi dodati kašičicu meda. Popiti u toku dana u malim gutljajima. Čaj od lista zove koristi se i kod šećerne bolesti, bolesti bubrega i creva.
Recept za tinkturu od crne zove
Tinkturu od crne zove možete napraviti na sledeći način: U teglu staviti izgnječene bobice dobro sazrele zove i preliti domaćom rakijom tako da rakija prekrije bobice (2cm iznad bobica). Zatim ostaviti na tamnom mestu 40 dana. Povremeno treba promućkati, nakon 40 dana procediti. Sipati u bočice sa kapaljkom i čuvati na hladnom i tamnom mestu.
Konzumirati ujutru po 20 kapi u čaši vode u slučaju gripa, upale sinusa, bronhitisa i upale pluća. Tinkrura se takođe koristi za čišćenje krvnih sudova i visok šećer. Tinkturu crne zove (bazge) kao i ekstrakt, čaj, pastile i sirup ove posebno lekovite biljke možete naći u biljnim apotekama. Zova dokazano smanjuje simptome gripa i skraćuje vreme izlečenja.
Kako napraviti sok od crne zove?
Evo jednostavnog recepta za pripremu soka od crne zove:
Sastojci:
- 1 kg svežih plodova crne zove
- 1 kg šećera
- 1 litar vode
- 2 kašike limunovog soka
Uputstvo za pripremu:
- Dobro operite sveže plodove crne zove kako biste uklonili nečistoće i insekte.
- Stavite plodove u šerpu i prelijte vodom.
- Kuvajte plodove na srednjoj temperaturi oko 15-20 minuta, dok se ne omekšaju.
- Sklonite šerpu sa šporeta i ostavite da se ohladi.
- Uklonite koštice iz plodova crne zove. Možete koristiti kašiku ili specijalni alat za uklanjanje koštica.
- Vratite plodove bez koštica u šerpu.
- Dodajte šećer i limunov sok, pa promešajte sve sastojke dok se šećer ne rastopi.
- Vratite šerpu na šporet i kuvajte na srednjoj temperaturi oko 15-20 minuta, dok se sastojci ne sjedine i dobijete željenu gustinu.
- Sklonite šerpu sa šporeta i ostavite da se sok ohladi.
- Procedite sok kroz gustu cediljku ili gazu kako biste uklonili ostatke pulpe i dobiti čist sok.
- Sipajte sok u sterilisane boce ili flaše.
- Zatvorite dobro i čuvajte u frižideru.
- Poslužite sok od crne zove ohlađen i uživajte u njegovom osvežavajućem ukusu.
Napomena: Možete prilagoditi količinu šećera prema sopstvenom ukusu. Takođe, budite sigurni da koristite samo zrele i zdrave plodove crne zove za pripremu soka.
Sok od cvetova crne zove
Recept za pripremu: 30 cvetova zove potopiti u 3 litra vode i ostaviti da stoji 24 sata. Zatim procediti i staviti na laganu vatru sa 2kg livadskog meda. Mešati da se med otopi. Kad sirup provri skinuti sa vatre i dodati sok od 3 limuna. Dobro izmešati i sipati u boce. Čuvati na tamnom i hladnom mestu. Nakon otvaranja držati u frižideru.
Džem od bobica crne zove
Način pripreme: Jedan kilogram potpuno zrelih bobica crne zove kuvati u 1l vode dok ne omeknu. Zatim propasirati i iscediti kroz gazu. Staviti na vatru i kuvati sa 1kg šećera dok ne dobijete gustinu meda (oko sat vremena). Kad je džem skuvan dodati sok od jednog limuna i jednu kašičicu cimeta. Dobro promešati i skinuti sa vatre. Sipati vruće u predhodno zagrejane teglice, poklopiti i čuvati na tamnom i hladnom mestu.
Crna zova – lekoviti melem
Potpuno zrele bobice crne zove oprati i ređati u teglu sa šećerom (red bobica, red šećera). Napuniti teglu do vrha i držati na suncu dve nedelje da bi došlo do vrenja. Zatim teglu zatvoriti i čuvati u frižideru. Konzumirati svako jutro po jednu kašičicu pre jela. Za ovaj melem se veruje da ima antikancerogeno dejstvo.
Crna zova za osetljivu kožu
Losion za osetljivu kožu lica napravite na sledeći način: 25g cveta crne zove preliti sa dve šolje ključale vode i poklopiti. Kad se ohladi procediti i staviti u staklenu bočicu u frižider. Upotrebljavati za čišćenje osetljive i problematične kože lica dva puta dnevno. Losion ima rok trajanja 3 dana. Zatim napravite novi. Crna zova se koristi i za pravljenje melema za eksceme, rane i šuljeve.
Kome se ne preporučuje crna zova kao lek?
Crna zova se ne preporučuje trudnicama, dojiljama i deci, zbog nedovoljno urađenih studija o njenom uticaju na ovu populaciju. U apotekama se mogu naći sirupi za jačanje imuniteta za decu u čijem sastavu je i ekstrakt zove. Može se davati deci isključivo uz preporuku pedijatra. Preparate od crne zove bez dozvole lekara takođe ne smeju koristiti osobe koje imaju autoimune bolesti.
Savet: Pri korišćenju preparata od crne zove isključivo se pridržavajte uputstva. Veće doze od propisanih mogu izazvati dijareju, povraćanje i mogu biti otrovne.
Kad se bere crna zova?
Cvetove i listove crne zove za čaj brati u maju i junu dok se cvetovi ne razviju skroz. Susisiti ih na promaji, retko poređane da ne pocrne jer su onda neupotrebljivi.
Bobice zove beru se kad dobro sazre. Bobice termički neobrađene smeju se koristiti u veoma malim količinama. Zeleni i termički neobrađeni plodovi zove sadrže cijanid. Bobice sušiti na promaji ili u rerni na 60 stepeni. Nakon termičke obrade u vidu sirupa i džemova nema ograničenja za konzumiranje bobica ove veoma lekovite i zdrave biljke.
Gajenje crne zove
Crna zova važi za odličan prirodni lek za mnoga stanja te se sve više gaji kao kultivisana biljka. Sadi se u rano proleće ili kasnu jesen. Može da naraste do 10 metara visine i već druge godine od sadnje počinje da daje plodove.
Važno je znati
Crna zova je dragocena biljka koja se ističe svojim lekovitim svojstvima. Bogata je vitaminima, mineralima i antioksidantima koji doprinose očuvanju zdravlja i jačanju imunog sistema. Njeni plodovi, sokovi i sirupi imaju široku primenu u narodnoj medicini i tradicionalno se koriste za tretiranje različitih zdravstvenih problema.
Istraživanja su pokazala da crna zova ima protivupalna, antimikrobna, antioksidativna i imunomodulatorna svojstva. Pomaže u jačanju imunog sistema, smanjenju upala, podržava zdravlje digestivnog sistema, poboljšava cirkulaciju krvi i može imati blagotvorno dejstvo na kardiovaskularno zdravlje.
Takođe, crna zova se ističe svojim antioksidativnim delovanjem koje pomaže u zaštiti ćelija od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima, što može imati pozitivan efekat u prevenciji određenih bolesti.
Važno je napomenuti da, iako crna zova ima brojne koristi za zdravlje, individualne reakcije mogu varirati, pa je pre upotrebe u terapijske svrhe važno konsultovati se sa stručnjakom ili farmaceutom.
U celini, crna zova predstavlja prirodni izvor hranljivih materija i bioaktivnih jedinjenja koji mogu podržati naše zdravlje i blagostanje. Uključivanje crne zove u ishranu ili korišćenje njenih proizvoda može biti korisno za očuvanje zdravlja i pružanje dodatne podrške organizmu.