Čuvarkuća, poznata i kao „Sempervivum tectorum,“ je višegodišnja biljka koja je od davnina prepoznata po svojim lekovitim svojstvima korisnim za različite zdravstvene tegobe. Saznajte, šta leči čuvarkuća i za šta se sve koristi u narodnoj medicini.
Po narodnom verovanju, smatrala se čuvarem kuće od groma i zlih demona.
Kod Rimljana je važila za biljku ljubavi i gajila se prozorima. Čuvarkuća – Sempervivum tectorum, njeno naučno ime znači “ uvek živa“ što je prilično tačno. Raste po dvorištima, baštama, krovovima kuća, kamenitim ogradama i stenama, praktično je neuništiva. U sebi sadrži veliku količinu vode tako da uspeva opstati i kad je najveća suša a odlično podnosi i hladnoću. U narodu poznata i kao gromova trava, uhovnik, divlje smilje, pazikuća, rosa, u zlu dobra.
To je višegodišnja zeljasta biljka, raste do visine oko 50 centimetara u toku cvetanja. Sadrži: tanin, biljnu sluz, smolu, kalcijumov malat i ulje. Ima diuretičko i protivupalno dejstvo te se primenjuje kao lek za oralnu i spoljnu upotrebu u vidu čaja, melema, soka, tinkture, masti i obloga. Preporučuje se čak i grickanje lista čuvarkuće ujutru na prazan stomak po 1 list kao preventiva i lek.
Šta leči čuvarkuća?
Lekovite moći čuvarkuće:
- jača imunitet
- pomaže za lečenje čira na želucu
- za holesterol
- za štitnu žlezdu
- za proliv
- za astmu
- za grip
- za glavobolju
- za kostobolju
- za herpes
- za bol u uhu
- sinuse
- zubobolju
- oboljenja kože
- čireve
- posekotine
- čukljeve
- kurje oko
- hemoroide
Čaj od čuvarkuće
Čaj od čuvarkuće blagotvorno deluje na upalu mokraćnih kanala, proliv, obilne i bolne menstruacije, čireve.
Čaj se sprema vrlo jednostavno na sledeći način: 10g lista čuvarkuće kuvati u 250ml vode 15 minuta. Zatim procediti i piti kad se čaj ohladi na prazan stomak, nezaslađeno. Čaj od čuvarkuće usporava proizvodnju insulina i apsorbovanje šećera. Takođe pospešuje apsorbciju masti i hranljivih materija te tako utiče na smanjivanje holesterola u krvi.
Čaj od čuvarkuće za gljivice na noktima
Čaj od čuvarkuće vam može pomoći u vidu obloga za urasli nokat i gljivice na noktima. Način upotrebe: U čaj od čuvarkuće umočite gazu i stavite na obolelo mesto, za bolji efekat možete dodati nekoliko kapi ulja čajevca.
Čuvarkuća i med
Kombinacija čuvarkuće i meda jača imuni sistem, ubrzava metabolizam, čisti telo od toksina. Ovako spremljen melem od čuvarkuće dokazano pomaže za miome na materici i cicte na jajnicima kod žena. Učinkovito deluje protiv heliko bakterije, kod čira na želucu i normalizuje rad štitne žlezde. U ruskoj narodnoj medicini koristi se kod srčanih oboljenja i protiv holesterola.
Tinktura od čuvarkuće leči želudac
Recept: Jednaku količinu isitnjenih listova čuvarkuće i domaće rakije staviti u regli i promešati. Zatvoriti i čuvati 15 dana na toplom mestu uz povremeno mućkanje. Nakon 15 dana procediti i sipati u tamne bočice sa kapaljkom. Uzimati po 20 kapi u malo vode. Ova tinktura se posebno preporučuje kod bolesti želuca i posle operacije čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu.
Mast od čuvarkuće leči rane
Čuvarkuća je veoma popularna u narodu kao prirodni lek za: rane, opekotine, ubode insekata, otoke i gnojne rane koje teško zarastaju.
Napravite mast od čuvarkuće na sledeći način: 200 grama masti oprane u 9 voda stavite na vatru i zagrejte. Kad se otopi sklonite sa vatre i dodajte jednu šaku sitno iseckanih listova čuvarkuće i dobro promešajte. Ostavite da stoji 12 sati. Zatim zagrejte da se otopi pa procedite kroz gazu. Dobijenu mast čuvajte u grizideru u staklenoj ambalaži.
Čuvarkuća kao lek za hemoroide
Recept: Dva, tri lista čuvarkuće sitno iseckajte i dodajte nekoliko kapi maslinovog ulja. Stavite na gazu i privite na obolelo mesto kod spoljnih šuljeva. Terapiju sprovodite koliko je potrebno, nema kontraindikacija. Za unutrašnje šuljeve najbolje je koristiti melem od čuvarkuće i meda.
Lek od čuvarkuće za bol u uhu
U narodnoj medicini čuvarkuća se koristi kao lek za bol u uhu i otapanje cerumena, a neretko i za sinuse. Tretman je vrlo jednostavan: dve do tri kapi soka od čuvarkuće nakapati u uho i ostaviti da deluje nekoliko minuta. Zatim lezite tako da sok iscuri na vatu koju ste predhodno stavili u uho. Terapiju sprovodite tri puta na dan.
Čuvarkuća za kurje oko
Svež list čuvarkuće izbockajte iglom da pusti sok. Zatim ga flasterom pričvrstite za kurje oko i ostavite da deluje preko noći. Učinak će biti vidljiv posle nekoliko dana ponavljanja tretmana. Na isti način možete tretirati čukljeve.
Čuvarkuća u trudnoći
Čuvarkuća kao lek se ne preporucije za oralnu upotrebu u trudnoći i tokom dojenja zbog nedovoljno sprovedenih istraživanja o uticaju na bebu. Za spoljnu upotrebu se može koristiti: za rane, hemoroide, kurje oko, gljivice na noktima i ujede insekata.
Neželjena dejstva čuvarkuće
Čuvarkuća je biljka koja se često koristi za lečenje u tradicionalnoj i narodnoj medicini. Iako je generalno bezbedna, važno je biti obazriv prilikom upotrebe čuvarkuće, jer može izazvati neka neželjena dejstva kod pojedinih osoba. Evo nekoliko potencijalnih neželjenih dejstava:
- Iritacija ili Alergijske Reakcije: Kod nekih ljudi, čuvarkuća može izazvati iritaciju kože ili alergijske reakcije. Osobe koje su sklone alergijama ili imaju osetljivu kožu trebalo bi biti posebno oprezne prilikom korišćenja čuvarkuće.
- Kontakt Dermatitis: Kod pojedinih osoba može se javiti kontakt dermatitis, što uključuje crvenilo, svrab, osip ili osetljivost na koži tamo gde je čuvarkuća primenjena.
- Fotosenzitivnost: Čuvarkuća može povećati osetljivost kože na sunčevu svetlost. To znači da postoji povećan rizik od opekotina od sunca ili iritacije kože kada se tretirana površina izlaže suncu.
- Oralna Konzumacija: Oralno uzimanje čuvarkuće može izazvati gastrointestinalne smetnje kao što su mučnina, povraćanje i dijareja.
Gajenje čuvarkuće za lek
Čuvarkuća je najmanje zahtevna poznata lekovita biljka na našim prostorima. Možete je gajiti u dvorištu ili na terasi, čak i u saksiji na prozoru poput starih Rimljana. Prednost gajenja čuvarkuće u saksiji je što je možete ubrati tokom cele godine. Jedino što ova lekovita biljka ne podnosi je preterano zalivanje. Ako ste od onih što zaborave da zaliju cveće, na brinite neće vam zameriti.