Čaj od lovorovog lista kao prirodni lek koristi se stolećima. U antičko doba lovor je bio simbol slave i časti. Njegovim grančicama su ovenčavani najslavniji ljudi starog Rima. Lovorov list je danas veoma popularan i cenjen začin. Lovor (Laurus nobilis) je zimzeleni grm koji raste do visine 15m širom sredozemlja, potiče iz Male Azije.
Ova aromatična biljka bogata je antioksidansima, vitaminima A, B i C, sadrži minerale: magnezijum, selen, cink, kalcijum, gvožđe, bakar i mangan. Lovor sadrži cineol kome se pripisuju antikancerogena svojstva, deluje antivirusno, antibakterijski i antigljivično. U lekovite svrhe se koristi list, ređe plod lovora. Čaj od lovorovog lista u narodu se najčešće koristi za kašalj i prehladu ali je odličan prirodni lek i za mnoge druge tegobe.
Lekovitost lovora
Lovorov list pokazao je svoju lekovitost za:
- kašalj
- prehladu i grip
- pluća
- bronhitis
- probavu
- bolove u zglobovima
- smanjuje šećer i holesterol
- giht
- proširene vene
- čukljeve
- stres, nervozu, nesanicu
- menstrualne tegobe
- bubrežni kamenac
- protiv gojaznosti
- za imunitet
Čaj od lovorovog lista kao lek
Evo nekih potencijalnih prednosti čaja od lovorovog lista:
- Antioksidativna svojstva: Lovorov list je bogat antioksidantima koji mogu pomoći u borbi protiv oksidativnog stresa u telu.
- Antimikrobna svojstva: Lovorov list sadrži supstance koji mogu pomoći u borbi protiv mikroba poput bakterija i gljivica.
- Protivpalna svojstva: Lovorov list sadrži supstance koji imaju protivpalna svojstva, što ga čini korisnim u ublažavanju upalnih stanja.
Čaj od lovorovog lista za kašalj
Čaj od lovora za kašalj napravite na sledeći način: 5 lovorova lista prokuvajte sa 2,5dl vode, da vri 5 minuta. Zatim skinite sa vatre i ostavite da stoji poklopljeno 10 minuta. Procedite i po želji dodajte sok od limuna i med. Uzimajte po 3 do četiri puta na dan ovako spremljen čaj, dok je topao u malim gutljajima. Pomaže za kašalj i izbacivanje šlajma kod prehlade, gripa, bronhitisa i upale sinusa.
Čaj od lovorovog lista za želudac
Čaj od lovorovog lista smanjuje grčeve i nadutost, podstiče varenje te blagotvorno deluje na želudačne tegobe. Takođe pospešuje apetit pa je često u upotrebi za lečenje anoreksije.
Čaj za mršavljenje od lovorovog lista
Čaj od lovorovog lista pospešuje probavu, pomaže kod zatvora i u borbi sa viškom kilograma.
Recept: u 1 litar vode kuvati šest lovorova lista i kašičicu cimeta 5 minuta. Zatim skinuti sa vatre i ostaviti da se ohladi. Procediti i popiti u toku dana u četiri doze, početi pre doručka.
Čaj od lovora za zglobove i giht
Čaj od lovora se često koristi kao prirodni lek za ublažavanje upale i nelagode u zglobovima. Ovaj čaj efikasno ukljanja višak soli iz organizma i blagotvorno deluje na artritis i giht.
Čaj skuvati na sledeći način: U 3dl vode kuvati 5 minuta 5 grama isitnjenog lovorovog lista. Zatim skloniti sa vatre i ostaviti poklopljeno preko noći. Ujutru procediti i piti u malim gutljajima tokom dana, nikako odjednom. Terapiju sprovoditi tri dana kod hroničnih stanja 5 dana.. Terapiju možete ponoviti nakon 7 dana. Ova terapija je po receptu Genadija Malahova ruskog stručnjaka narodne medicine.
Kome se ne preporučuje čaj od lovorovog lista?
Iako je veoma lekovit čaj od lovora nije preporučljiv za trudnice i dojilje, zbog nedovoljno istraživanja o uticaju na ovu populaciju. Takođe ga ne trebaju uzimati osobe sa dijabetesom tipa 1 i pacjenti koji čekaju operaciju (dve nedelje pred zakazanu operaciju). Lovorov list za spoljnu upotrebu nema kontraindikacije te ga mogu koristiti i navedene kategorije.
Lovorov list za šećer i holesterol
Naučna istraživanja su pokazala da korišćenje 3 grama lovorovog lista u kapsulama u periodu od 30 dana, pomaže u smanjivanju šećera i holesterola.
Lovor preventivno deluje na pojavu dijabetesa tipa 2.
Sirup od lovora za kašalj
Sirup od lovora blagotvorno deluje na kašalj, posebno je nezamenjiv kod suvog kašlja, umiruje ga skoro trenutno.
Recept za sirup od lovora: 6 listova lovora kuvajte u 2,5 dl vode 10 minuta. Zatim procedite pa u dobijenu tečnost dodajte 6 kašika borovog meda i sok od jednog limuna. Mešajte dok se med ne otopi. Zatim sipajte u staklenu bočicu i čuvajte u frižideru. Uzimajte nekoliko puta na dan po kašiku sirupa, sirup popiti za tri dana. Za kašalj takođe možete napraviti i sirup od lovora i žalfije.
Lovorov list za čukljeve
Recept: Isitnite 5 listova lovora, stavite u teglu i zalijte sa 10 grama domaće rakije. Ostavite da stoji 7 dana u hladovini uz povremeno mućkanje. Zatim procedite i čuvajte na tamnom mestu. Čukljeve mazite uveče pred spavanje. Predhodno noge držite 20 minuta u lavoru vode sa 1kasikom sode bikarbone. Zatim noge osušite namažite dobijenom tinkturom od lovora i obujte čarape. Tretman ovim odličnim prirodnim lekom ponavljajte do boljitka.
Ulje od lovora za proširene vene
Recept: U teglu stavite 30 grama isitnjenog lovorovog lista i prelijte sa 2,5dl hladno ceđenog maslinovog ulja. Dobro zatvorite i držite na tamnom mestu dve nedelje uz povremeno mućkanje. Zatim procedite i čuvajte u tamnoj boci na hladnom i tamnom mestu. Upotrebljavajte za mazanje bolnih zglobova, proširenih vena i gljivica na noktima.
Eterično ulje lovora veoma je cenjeno u aromaterapiji. Koristi se za masažu sa nekim baznim uljem, za inhalaciju, bolesti kože i u kozmetici. Posebno je korisno za dezinfekciju prostora u sezoni gripa.
Lovorov list kao začin
Lovor je u širokoj upotrebi kao začin za supe, čorbe, pasulj, boraniju i mnoge druge slane i slatke kuhinjske čarolije. Može se koristiti svež ili suv list lovora, ceo ili izmrvljen u vidu praha. Ako koristite sušen lovorov list količinu prepolovite, jer ima duplo jaču aromu.
Savet: Ako osušen lovorov list kad ga prelomite ne pusti miris to znači da više nije za upotrebu, da je izgubio svojstva. Nikad ne stvarajte zalihe lovorovog lista jer ne traje dugo, kupujte po potrebi u manjim pakovanjima. Pri kuvanju lovor stavljajte pri kraju kuvanja da ne izgubi nutritivnu vrednost.