Sremuš (Allium ursinum) ili divlji beli luk kako ga u narodu zovu pravi je dar prirode kao lek i zdrava hrana. Sremuš se često koristi u narodnoj medicini, najčešće u rakiji ili sa medom.
Raste u Evropi sve do Kavkaza na visini preko 1000 metara. Pripada porodici lukova (Allioideae). Sremuš je višegodišnja zeljasta, samonikla biljka visine do 30cm a njegove lekovite moći spoznali su još stari Rimljani.
U narodu ga zovi i medveđi beli luk zbog činjenice da ga medvedi rado jedu da bi povratili snagu posle zimskog sna. Raste po listopadnim šumama, najčešće bukovim, cveta u aprilu i maju. Ima bele cvetove veoma slične cvetovima đurđevka.
Sadrži eterična ulja, belančevine i masti. Veoma je bogat:vitaminom C, karotenom, B1, B2, niacinom, folnom kiselinom, magnezijumom, sumporom, gvožđa i mangana. Glavni sastojak sremuša je alicin kao i belom luku ali je zdraviji je od belog luka. Lekoviti delovi biljke su listovi i lukovica. Sremuš se može nabaviti u prodavnicama zdrave hrane u vidu kapi, kapsula, meda, čaja.
Lekovitost sremuša
Sremuš je lekovit za:
- srce i krvne sudove
- visok krvni pritisak
- odličan je čistač organizma, čisti sistem za varenje i razređuje i čisti krv
- umor i iscrpljenost
- crevne parazite
- za čir na želucu i gastritis
- pospešuje rad creva,pomaže kod zatvora i proliva
- pomaže kod bolesti respiratornih organa, pomaže kod bronhitisa i pospešuje iskašljavanje
- zarastanje rana i bolesti kože
- ima protivupalno dejstvo
- antibakterijsko dejstvo: streptokoke, stafilokoke, ešerihija, salmonela osetljive su na alicin iz sremuša, dok na antibiotike postaju imune
- ima antivirusno dejstvo
- stimuliše imuni sistem
- prirodni lek za glavobolju
- prirodni afrodizijak
- za žene u menopauzi
Istraživanja o sremušu
Sremuš, ili divlji beli luk, privlači pažnju istraživača iz oblasti nauke i medicine zbog svojih potencijalnih lekovitih svojstava. Neka od naučnih istraživanja koja su sprovedena na sremušu istražuju njegovu nutritivnu vrednost, farmakološke aktivnosti i potencijalne zdravstvene benefite. Evo nekoliko značajnih saznanja iz naučnih studija o sremušu:
- Antioksidativne osobine: Istraživanja su pokazala da sremuš sadrži visok nivo antioksidanasa, poput polifenola i flavonoida, koji imaju sposobnost da neutrališu slobodne radikale i smanje oksidativni stres u organizmu. Ova svojstva mogu doprineti zaštiti ćelija od oksidativnog oštećenja i smanjenju rizika od određenih bolesti.
- Antiinflamatorne aktivnosti: Sremuš je poznat po svojim potencijalnim antiinflamatornim svojstvima. Istraživanja su pokazala da ekstrakti sremuša mogu smanjiti proizvodnju zapaljenskih markera u organizmu i modulirati imunološki odgovor. Ovo može imati koristi u tretmanu zapaljenskih stanja kao što su artritis i alergijske reakcije.
- Antimikrobno delovanje: Neke studije su istraživale antimikrobne efekte sremuša. Njegovi sastojci mogu imati sposobnost da inhibiraju rast i širenje određenih mikroorganizama, uključujući bakterije i gljivice. Ovo može biti korisno u borbi protiv infekcija i podršci zdravlju digestivnog sistema.
- Kardiovaskularni efekti: Postoje istraživanja koja sugerišu da sremuš može imati povoljan uticaj na kardiovaskularno zdravlje. Njegovi sastojci mogu pomoći u regulisanju nivoa holesterola, smanjenju krvnog pritiska i poboljšanju cirkulacije krvi. Ovo može doprineti smanjenju rizika od srčanih bolesti.
Sremuš sadrži 14 puta više vitamina C od limuna i 20 puta je jači od belog luka, 1992 godine proglašen je za biljku godine od strane društva za istraživanje i zaštitu flore Evrope
Sremuš u rakiji
Recept za sremuš u rakiji: 250g očišćenih lukovica sremuša izgnječiti i staviti u staklenu flašu od 1litar. Preliti komovom rakijom i zatvoriti. Rakija ne sme biti skroz do vrha da bi se flaša mogla povremeno protresti. Flašu čuvati na toplom i tamnom mestu dve nedelje. Zatim procediti i držati u frižideru. Konzumirati po 20 kapi sremuša (jednu kašičicu) u čaši jogurta dva puta dnevno. Ovaj prirodni eliksir čisti krvne sudove od holesterola, reguliše krvni pritisak i pomaže kod iscrpljenosti.
Tinktura od listova sremuša – recept
Recept: Isecite sitno 200 grama listova sremuša. Stavite ih u teglu pa teglu napunite komovom rakijom. Zatvorite i ostavite da stoji na tamnom i toplom mestu 2 nedelje. Zatim procedite kroz gazu i čuvajte u frižideru u staklenoj boci. Uzimajte dva puta dnevno po( od sremuša?
Ko ne treba da koristi sremuš u rakiji?
Tinktura sremuša nije dozvojena trudnicama, dojiljama i deci ispod 14 godina. Svi ostali mogu koristiti ovaj veoma koristan prirodni lek. Naravno u dogovoru sa lekarom i tačno preporučenu dozu koja se ne sme prekoračiti. Posebnu pažnju trebaju obratiti osobe sa niskim pritiskom jer sremuš može dodatno smanjiti pritisak.
Sremuš i med kao lek
Recept: 300g listova sremuša samleti u blenderu. Pomešati sa 1kg meda i čuvati u frižideru. Konzumirati jednom dnevno najbolje pre doručka po kašiku ovog lekovitog pripravka. Koristi od sremuša i meda su višestruke: čisti organizam od toksina, jača srce i krvne sudove, smanjuje holesterol,pritisak i blagotvorno deluje na gastritis.
Sremuš u vinu kao lek za pluća
Recept: 50 grama listova sremuša sitno iseckajte i stavite u staklenu teglu. Prelijte sa 2,5dl dobrog belog vina i ostavite da stoji 30 minuta poklopljeno. Zatim procedite i pijte u toku dana u malim gutljajima za razređivanje sekreta i izbacivanje šlajma iz pluća i bronhija.
Ruski narodni lek
Sremuš možete iscediti u sokovniku i koristiti kao lek u dozi do tri kašičice dnevno u čaši vode ili jogurta. Sok čuvati u staklenoj ambalaži u frižideru. Sok od sremuša se preporučuje za probleme sa prostatom, potencijom i za žene u menopauzi (ruski narodni recept).
Sremuš i maslinovo ulje – odličan način da sačuvate lekovita svojstva sremuša
Iseckajte sremuš u blenderu i stavite u teglu. Zatim ga zalijte hladno ceđenim maslinovim uljem i poklopite. Čuvajte u frižideru i koristite kao začin za salate i dodatak jelima. Sremuš uvek dodajte kuvanim jelima na kraju kuvanja da ne izgubi svoju lekovitost.
Sremuš i jabukovo sirće kao lek
Recept: Sveže oprane i iseckane listove sremuša ređati u teglu. Zatim naliti do vrha organskim jabukovim sirćetom da prelije sremuš. Dobro zatvoriti i čuvati na hladnom i tamnom mestu. Koristiiti kao dodatak salatama. Odličan je preliv za zelenu salatu, mladi luk, salatu od krompira.
Kada brati sremuš?
Listovi sremuša se beru u aprilu i maju, a lukovice po cvetanju biljke u avgustu i septembru. Najbolje ga je upotrebiti odmah nakon branja. Jesti sirovog (do 10 lista dnevno), za salate, pite, variva ili napraviti lekoviti pripravak sa medom ili tinkturu.
Važan Savet: Dve stvari na koje treba obratiti pažnju pri branju sremuša!
Ako sami berete sremuš za lek najvažnije je:
- Da ga ne zamenite sa đurđevkom i mrazovcem koji imaju skoro identične listove. Ove biljke su veoma otrovne pa ako niste sigurni, najbolje je da branje prepustite dobrim poznavaocima lekovitog bilja. Da je to zaista sremuš bićete sigurni ako protrljate listove biljke, osetićete miris belog luka.
- Sremuš odmah po branju počinje oksidirati, tako da počinje gubiti svoja lekovita svojstva. Zato je jako važno upotrebiti sremuš za lekovite pripravke što je brže moguće po branju. Bez adekvatnog načina čuvanja nakon 48 sati sremuš izgubi svoja lekovita svojstva. Ako ga želite jesti sirovog u frižideru može trajati do 10 dana (najbolje u poklopljenoj staklenoj posudi).
Gajenje sremuša
Sremuš možete gajiti u svojoj bašti. Uzgoj sremuša je moguć čak i u zatvorenom prostoru. Možete ga zasaditi iz semena ili lukovica koje možete nabaviti u poljoprivrednim apotekama, rasadnicima ili kod sakupljača lekovitog bilja.
Bonus Recept: Vitaminska prolećna salata sa sremušem
Recept:
- 200 grama sremuša
- 1 zelena salata
- 1 veza mladog crnog luka
- 3 rotkvice
- so, maslinovo ulje, sirće
Priprema: Sitno iseckati 200g sremuša,jednu glavicu zelene salate,vezu mladog crnog luka i 3 rotkvice.Posoliti i dodati maslinovo ulje i jabukovo sirće ili sok od limuna po želji.