Piskavica (Trigonella foenum-graecum) je lekovita biljka u narodu poznata i kao grčko seme, grčka detelina, kozju rog (Fenugreek je engleski naziv). Koristila se više hiljada godina unazad u narodnoj medicini, kulinarstvu, čak i za mumificiranje kod straih Egipćana. Starogrčki ratnici su je koristili da pojačaju snagu pred borbu otuda joj i naziv grčko seme. Danas se čaj od piskavice koristi kao prirodni lek za smanjivanje nivoa šećera i holesterola, za giht, uvećanu prostatu, menstrualne i mnoge druge tegobe. U narodu se često koristi i za jačanje organizma, anoreksiju, čireve i otok žlezda.
Poreklom je sa istočnog mediterana, raste kao korov po napuštenim livadama i njivama. To je jednogodišnja zeljasta biljka, visine do 50cm sa žutim cvetovima jakog mirisa koji podseća na javor. Lekoviti deo biljke je seme, jestivi su i mladi listovi koji se koriste za salate i čorbe. Piskavica se u kulinarstvu koristi najviše u Indiji. Bogata je kalcijumom, magnezijumom, kalijumom, gvožđem, bakrom, te vitaminima C, A i K. Sadrži belančevine, proteine, dijetalna vlakna, saponine, alkaloide. Seme piskavice se može kupiti u bolje snabdevenim apotekama i prodavnicama zdrave hrane
Lekovitost piskavice
Piskavica je pokazala svoju lekovitost za sledeće bolesti i stanja:
- smanjuje šećer u krvi
- smanjuje holesterol
- ima antibakterijsko i antigljivično dejstvo
- stimuliše varenje i pospešuje rad digestivnog sistema
- čuva zdravlje bubrega i jetre
- pomaže kod artritisa i gihta
- smanjuje menstrualne bolove
- smanjuje oksidativni stres
- ima protivupalno destvo
- pospešuje lučenje mleka kod dojilja
- pospešuje plodnost
- pomaže u menopauzi
Studije o lekovitosti piskavice
Mnoge studije urađene poslednjih godina pokazale su da seme piskavice znatno može uticati na zdravlje i kvalitet života kod osoba koje pate od nekih bolesti i stanja.
Studija objavljena 2016 godine u Journal of Ethnopharmacology pokazala je da piskavica ima moć da smanji nivo šećera u krvi kod osoba sa dijabetesom i preddijabetesom bez toksiconsti po bubrege i jetru.
Studija objavljena u Phytotherapy Research 2020 godine pokazala je da piskavica smanjuje ukupan nivo holesterola. Smanjuje loš holesterol a povećava nivo dobrog holesterola.
Studija objavljena 2014 u Journal of Reproduction & Fertility potvrdila je pozitivno delovanje ove lekovite biljke na menstrualne tegobe u vidu bolova, mučnine, glavobolje, umora i nesvestice, kod žena koje su koristile 900mg praha semena piskavice tokom prva tri dana menstruacije.
Čaj od piskavice za šta je dobar?
Čaj od piskavice odličan je prirodni lek koji pomaže za mnoge tegobe. Daje snagu posle preležanog gripa, bronhitisa ili upale pluća. Takođe je vrlo koristan za smanjenje šećera i holesterola u krvi. Može se upotrebiti i kao laksativ, pomaže varenje i blagotvorno deluje na želudačne tegobe. Pozitivno deluje na simptome menopauze a žene ga posebno obožavaju jer sadrži fitoestrogen koji je zaslužan za uvećavanje grudi. Ova veoma korisna biljka ništa manje nije korisna zdravlje muškaraca, čaj od piskavice jača polnu moć i otklanja mnoge muške tegobe.
Kako napraviti čaj od piskavice?
Piskavica se za lečenje prirodnim putem najčešće se koristi u vidu čaja. Čaj od piskavice se sprema na dva načina hladnom i toplom metodom.
Hladna metoda spremanja čaja za unutrašnju upotrebu: U 6 dl hladne vode staviti kašiku mlevenog semena piskavice i ostaviti da stoji 3 sata. Zatim procediti i popiti u tri jednake doze tokom dana.
Čaj od piskavice se može i kuvati na sledeći način: Kašiku semena piskavice prokuvati dva do tri minuta u šolji vode. Zatim procediti i zasladiti medom te dodati malo soka od limuna da poboljšate ukus jer nije baš primamljiv.
Ko ne sme uzimati čaj od piskavice?
Piskavica važi za jedan od sigurnijih prirodnih lekova. Ipak ako uzimate lekove protiv zgrušavanja krvi, pijete lekove za dijabetes, na hormonskoj ste terapiji ili ste trudnica ne uzimajte seme ili čaj od piskavice bez saglasnosti svog lekara. Dojiljama je konzumiranje čaja ili uzimanje semena piskavice u ishrani dozvoljeno jer pospešuje priliv majčinog mleka, no ipak pre upotrebe treba potražiti savet lekara.
Piskavica kao oblog za artritis i giht
Za spoljnu upotrebu napraviti pastu od piskavice na sledeći način: 50 grama samlevenog semena prokuvati 5 minuta u 2,5dl vode. Dobijenu pastu nakon kuvanja stavite na gazu i koristite u vidu obloga kod reumatoidnog artritisa, kod gihta i išijasa. Obloge od piskavice koriste se i za rane, otekline i čireve na koži. Piskavica je sastavni deo mnogih sapuna i šampona za kosu. Posebno je cenjen šampon protiv opadanja kose od piskavice i ruzmarina zbog svoje efikasnosti.
Piskavica kao zdrava hrana
Piskavica ima veliku nutritivnu vrednost te je njeno korišćenje u ishrani veoma poželjno. Dve kašike semena piskavice u čaši jogurta, svakog dana idlicna su dopuna ishrani koja je danas nažalost sve siromašnija vitaminima i mineralima. Možete je pomešati sa voćnim sokom ili jednostavno staviti u času vode i popiti. Pošto nije baš prijatnog ukusa možete dodati malo limunovog soka i meda. Piskavica se kod nas nedovoljno koristi u ishrani, većinom se koristi čaj od piskavice, što je poražavajući podatak s obzirom na njene lekovite moći i nutritivnu vrednost.
Iako se najčešće upotrebljava u narodnoj medicini kao lek za bubrege čaj od piskavice ima mnogobrojna lekovita svojsta. Odlična je prirodna pomoć ženama u menopauzi ali i onima koji pate od visokog šećera i mnogih drugih tegoba.