Gastritis je jedno od najčešćih oboljenja organa za varenje. To je medicinski termin za upalu sluznice želuca. Sluznica želuca obavlja važnu ulogu u zaštiti želuca od želučane kiseline, ali kada se upali, ta zaštita se smanjuje. Za gastritis se vezuju simptomi poput: bola u trbuhu, mučnine, povraćanja, osjećaja nadutosti ili gubitka apetita. Gastritis može biti uzrokovan različitim faktorima, kao što su infekcija bakterijom Helicobacter pylori, dugotrajna upotreba nesteroidnih protivupalnih lijekova, preterana konzumacija alkohola ili stres. Takođe, određeni poremećaji autoimunog sistema, poput autoimunog gastritisa, mogu dovesti do gastritisa.
Gastritis i simptomi koji ga prate
Akutni gastritis: simptomi
Simptomi koji prate akutni gastritis se obično pojavljuju iznenada zbog nepravilne ishrane, uzimanja nesteroidnih antiinflamatornih lekova poput diklofena, brufena, naproksena ili trovanja. Pacijenti osećaju bol u gornjem i srednjem delu želuca različitog intenziteta. Zatim mučninu praćenu povraćanjem, podrigivanjem, gubitkom apetita i čestom stolicom. Simptomi akutnog gastritisa predstavljaju: slabost, vrtoglavicu, smanjenu sposobnost za rad. Uz infektivnu genezu poremećaja: moguća je groznica, curenje iz nosa, kašalj, bolovi u mišićima i zglobovima. Erozivni gastritis je praćen sledećim simptomima: prisustvo krvarenja iz gastrointestinalnog trakta, koje se manifestuje u obliku povraćanja krvi ili melena ( tamna, sjajna stolica, karakeristicnog mirisa, uzrokovana krvarenjem iz digestivnog sistema).
Hronični gastritis: simptomi
Simptomi koji prate hronični gastritis zavise od sekretorne aktivnosti želuca. Zapaljenje, praćeno povećanjem kiselosti, karakteriše intenzivan bol u gornjem i srednjem delu želuca koji se javlja 20-30 minuta nakon jela, hronični zatvor, gorušica, kiselo podrigivanje. Na duži period javljaju se simptomi poput: povećanog umora, emocionalne labilnosti, nesanice. Kod pacijenata koji pate od hroničnog gastritisa sa niskom kiselošću, sindrom bola je blag ili ga nema. Javlja se jutarnja mučnina, oseccaj brže sitosti, težina u stomaku, dijareja, nadimanje, podrigivanje vazduhom, gorak ukus u ustima. Zbog lošeg varenja i apsorpcije hrane, dolazi do gubitka telesne težine, slabosti mišića, otoka u nogama.
Uzroci gastritisa
U većini slučajeva, zapaljenje sluznice želuca izaziva aktivnost heliko bakterije (Helicobacter pilori). Okruženje u stomaku je veoma agresivno, jer žlezde u želucu proizvode hlorovodoničnu kiselinu koja je neophodna za razgradnju hrane. Ranije se verovalo da ni jedan mikroorganizam ne može preživeti u ovim uslovima. Međutim, krajem 20. veka dokazano je prisustvo Helicobacter pilori u ljudskom stomaku i uloga ovih bakterija u nastanku zapaljenja sluzokože. Faktori koji su se ranije smatrali nezavisnim uzrokom gastritisa, kao što su stres i loša ishrana, obavljaju samo funkciju okidača.
Helicobacter pilori je veoma česta bakterija. Lekari procenjuju da je njome zaraženo dve trećine čovečanstva. Međutim, njeno prisustvo u telu ne dovodi uvek do razvoja gastritisa. Ali provokativni faktor prisustvom heliko bakterije u ljudskom stomaku čini gastritis vrlo verovatnim.
Preko 80% slučajeva gastritisa povezano je sa Helicobacter pilori.
Ostali uzroci gastritisa:
- povrede sluzokože (fizičke ili hemijske).
- rad u opasnim industrijama može dovesti do gutanja agresivnih ili toksičnih hemikalija
- iritaciju sluzokože želuca mogu izazvati neki lekovi, pre svega oni koji pripadaju grupi nesteroidnih antiinflamatornih lekova, poput brufena, diklofena, aspirina…
- zloupotreba alkohola: Upotreba velikih doza alkohola dovodi do neravnoteže kiselosti u stomaku, što može izazvati gastritis
- alergijska reakcija;
- autoimuni proces: kada ćelije imunološke odbrane deluju protiv sluzokože
- refluks žuči iz duodenuma
Dijagnostika i lečenje gastritisa
Dijagnoza gastritisa uključuje obavljanje fizičkog pregleda, analizu simptoma i celokupno zdravstveno stanje pacijenta, kao i različite pretrage.
Metode za dijagnozu gastritisa:
- Gastroskopija
- Opšta analiza krvi
- Hemija krvi
- Test krvi na antitela na Heliko bakteriju
- Analiza fekalija
- Test disanja na Helico bakteriju
Liječenje gastritisa zavisio od uzroka koji ga je izazvao. Ako je gastritis uzrokovan infekcijom Helicobacter pylori, lečenje heliko bakterije može uključivati upotrebu antibiotika. Ako je uzrokovan dugotrajnom upotrebom NSAIL-a, može se preporučiti smanjenje ili prestanak upotrebe tih lekova. Važan deo lečenja mogu biti i promene u ishrani, smanjenje konzumacije alkohola, kofeina i začinjene hrane, kao i uzimanje lekova za smanjenje proizvodnje želučane kiseline. Prirodni lekovi u vidu čajeva, sokova, melema, takođe mogu imati veliki značaj u otklanjanju simptoma gastritisa i lečenju.
Lečenje gastitisa prirodnim putem
- Ishrana prilagođena gastritisu:
Jedan od ključnih faktora u lečenju gastritisa je pravilna ishrana. Izbegavajte začinjenu, masnu i prženu hranu koja može iritirati želudac. Umesto toga, fokusirajte se na konzumiranje voća, povrća, integralnih žitarica i nemasnih proteina. Jela bogata probioticima, poput jogurta, mogu takođe pomoći u obnavljanju zdrave bakterijske flore u želucu.
- Biljni čajevi i tinkture:
Mnoge biljke imaju umirujuće dejstvo na želudac i mogu pomoći u smanjenju upale. Nekoliko šolja blagog čaja od kamilice, nane ili đumbira dnevno može pružiti olakšanje od simptoma gastritisa. Tinkture biljaka kao što su kantarion ili aloe vera mogu takođe imati pozitivan efekat na zdravlje želuca.
- Manje stresa, bolje zdravlje:
Stres može imati značajan uticaj na gastritis. Praktikovanje tehnika opuštanja poput meditacije, joge ili dubokog disanja može pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju opšteg zdravlja želuca.
- Hidratacija:
Voda je ključna za održavanje zdravlja želuca. Pijenje dovoljno vode pomaže u održavanju optimalne razine kiseline u želucu i olakšava varenje hrane.
- Odmor i redovan san:
Odmor je važan za oporavak želuca. Pokušajte spavati dovoljno i održavati redovan ritam spavanja kako biste podržali procese ozdravljenja vašeg gastrointestinalnog sistema.
Promena životnih navika pozitivno utiče na simptome gastritisa
Za ublažavanje simptoma i uspešno lečenje gastritisa potrebna je samodisciplina pacijenta. Moraju se obavezno poštovati sledeća ograničenja:
- unos alkohola i kofeina treba isključiti ili značajno smanjiti
- potrebno je odreći se cigareta
- treba izbegavati začinjenu hranu
- ograničiti masnu i prženu hranu
Zaključak
Gastritis je upala sluznice želuca koja može biti akutna ili hronična. Simptomi uključuju bol u trbuhu, mučninu, povraćanje, gubitak apetita i nadutost. Najčešći uzrok je infekcija bakterijom Helicobacter pylori, ali i drugi faktori poput stresa, loše ishrane, alkohola i nekih lekova mogu doprineti razvoju bolesti. Pravovremena dijagnoza i lečenje, uključujući promene u ishrani i načinima života, ključni su za lečenje i sprečavanje komplikacija.