Bubrezi su ključni organi za održavanje opšteg zdravlja organizma. Oni filtriraju krv, uklanjaju otpadne produkte, višak vode i elektrolite putem stvaranja urina. Takođe, bubrezi održavaju ravnotežu tečnosti, regulišu krvni pritisak, proizvode crvena krvna zrnca i održavaju zdravlje kostiju. U ovom članku istražićemo kako prirodni lekovi, čajevi i pravilna ishrana mogu pomoći u održavanju zdravlja bubrega i sprečavanju bubrežnih bolesti.
Najvažnije uloge bubrega
Regulacija elektrolita: Bubrezi održavaju balans elektrolita u organizmu, kao što su natrijum, kalijum, kalcijum i fosfor. Održavanje pravilnih nivoa ovih elektrolita ključno je za normalno funkcionisanje ćelija i tkiva.
Regulacija kiselosti krvi: Bubrezi održavaju optimalnu ravnotežu kiselosti i alkalnosti (pH) krvi putem izlučivanja viška kiselina ili baze. Ovo je važno za održavanje hemijske ravnoteže u organizmu.
Detoksikacija: Bubrezi filtriraju krv i uklanjaju toksične supstance, lekove, metaboličke otpadne produkte i druge štetne materije iz organizma.
Produkcija hormona: Bubrezi proizvode važne hormone poput eritropoetina, koji stimuliše proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, i renina, koji reguliše krvni pritisak.
Kada bubrezi ne funkcionišu ispravno, može doći do različitih bubrežnih bolesti i stanja kao što su hronična bubrežna bolest, akutna bubrežna povreda, bubrežni kamenci, infekcije urinarnog trakta i druge.
Simtomi bolesti bubrega
Simptomi bolesti bubrega mogu varirati u zavisnosti od vrste i stadijuma bolesti, ali neki od najčešćih simptoma koje mogu ukazivati na problem s bubrezima uključuju:
- Promene u mokrenju: Učestalo ili smanjeno mokrenje, prisustvo krvi u urinu (hematurija), bol ili peckanje prilikom mokrenja, tamna boja urina ili poteškoće u započinjanju ili zaustavljanju mokrenja.
- Oticanje: Otoci u području stopala, članaka, nogu ili lica. Otečene noge i zglobovi mogu biti znak zadržavanja tečnosti usled smanjene sposobnosti bubrega da pravilno filtriraju tečnost iz organizma.
- Umor i slabost: Osećaj umora, gubitak energije i smanjena fizička izdržljivost mogu biti simptomi bolesti bubrega. Problemi sa bubrezima mogu uticati na proizvodnju hormona koji regulišu crvena krvne zrnca i time dovesti do anemije.
- Bol u leđima: Bol u donjem delu leđa, koji se može širiti prema stranama ili stomaku, može biti povezan s problemima bubrega. Međutim, treba napomenuti da bol u leđima može imati i druge uzroke, pa je važno konsultovati lekara radi dijagnoze.
- Promene u apetitu i promene u ukusu: Gubitak apetita, mučnina, povraćanje i promene u ukusu hrane mogu biti simptomi bolesti bubrega. Akumulacija toksina u organizmu može uticati na apetit i probavni sistem.
- Poremećaji sna: Problemi sa spavanjem, nesanica ili osećaj nemirnosti tokom noći mogu biti povezani s bolestima bubrega. Promene u ravnoteži elektrolita i smanjena funkcija bubrega mogu uticati na kvalitet sna.
Uzroci bolesti bubrega i rizične grupe
Bolesti bubrega mogu imati različite uzroke, a neki od najčešćih su:
Hronična bubrežna bolest: Ovo je progresivno oštećenje bubrega tokom dužeg vremenskog perioda. Glavni uzroci su visok krvni pritisak (hipertenzija) i dijabetes. Ostali faktori, kao što su genetika, upala bubrega, oštećenje bubrega usled lošeg protoka krvi, kao i određeni lekovi i toksini, takođe mogu doprineti razvoju hronične bubrežne bolesti.
Akutna bubrežna povreda: To je naglo oštećenje bubrega koje se može javiti zbog ozbiljnih stanja kao što su teška dehidracija, iznenadno smanjenje protoka krvi u bubrege, infekcije, povrede ili trovanje određenim lekovima ili toksinima.
Infekcije urinarnog trakta: Infekcije koje zahvataju bubrege ili mokraćnu bešiku mogu dovesti do oštećenja bubrega ako se ne leče adekvatno ili se često ponavljaju.
Policistična bolest bubrega: Ovo je genetski poremećaj u kojem se formiraju brojni cisti na bubrezima, što može dovesti do smanjenja funkcije bubrega tokom vremena.
Autoimune bolesti: Neke autoimune bolesti, poput sistemskog eritemskog lupusa i lupus nefritisa, mogu izazvati upalu i oštećenje bubrega.
Rizične grupe za razvoj bolesti bubrega uključuju:
- Osobe sa dijabetesom: Dijabetes je jedan od glavnih uzroka hronične bubrežne bolesti. Visok nivo šećera u krvi tokom dužeg vremenskog perioda može oštetiti bubrege.
- Osobe sa visokim krvnim pritiskom: Visok krvni pritisak (hipertenzija) može oštetiti krvne sudove bubrega i smanjiti njihovu sposobnost filtriranja krvi.
- Osobe sa porodičnom istorijom bubrežnih bolesti: Ako imate bliskog srodnika koji je imao bubrežnu bolest, imate povećan rizik od razvoja istog ili sličnog stanja.
- Starije osobe: Starenje može dovesti do prirodnog smanjenja funkcije bubrega i povećanja rizika od razvoja bubrežnih problema.
- Osobe sa prekomernom težinom ili gojaznošću: Prekomerna težina može povećati rizik od razvoja dijabetesa i visokog krvnog pritiska, što su faktori rizika za bolesti bubrega.
- Pušači: Pušenje može oštetiti krvne sudove i smanjiti protok krvi u bubrezima, povećavajući rizik od bubrežnih problema.
Čajevi kao lek za bubrege
Čaj od maslačka efikasan prirodni lek za bubrege
Recept: 2 kašičice čaja od korena maslačka prelijti sa 2dl vrele vode i pustiti da stoji 15 minuta. Zatim procediti i popiti. Piti 3 puta na dan po šolju čaja.
Čaj od brusnice protiv upale bubrega
Čaj od brusnice blagotvorno deluje na upalu bubrega, bešike i mokraćnih kanala. Brusnica je veoma efikasno sredstvo za eliminisanje bakterija poput ešerihije, koje izazivaju upalu. Čaj od brusnice mogu konzumirati i trudnice. Takođe je preporučljivo davanje čaja od brusnice deci starijoj od 8 meseci za urinarne infekcije koje su česte kod dece svih uzrasta.
Peršun za detoks bubrega
Peršun je jedan od najjačih antioksidanasa koji sadrži vitamine A, C, riboflavin i tijamin. Takođe sadrži minerale gvožđe, magnezijum, fosfor i kalcijum. Deluje protivupalno, štiti od slobodnih radikala i čisti bubrege od toksina.
Recept: U 1l vrele vode stavite šaku opranog i iseckanog peršuna. Smanjite vatru i pustite lagano da vri 15 minuta. Pustite da se ohladi pa procedite. Čuvajte u frizideru i uzimajte šolju napitka svako jutro pre doručka.
Čaj od breze i rastavića za bubrege
Recept: Kašiku čaja od lista breze i kašiku čaja od rastavića preliti sa 4dl vrele vode i ostaviti da stoji 10 minuta. Zatim procediti i piti po pola čaše tri puta dnevno.
Kukuruzna svila, breza i trešnja leče bubrege
Recept: 1 kašiku čajne mešavine kukuruzne svile, breze i peteljki trešnje ( podjednako ) stavite u vodu i pustite da vri jedan minut. Sklonite sa vatre i ostavite da stoji 15 minuta. Zatim procedite i dodajte prstohvat sode bikarbone. Zasladite medom i konzumirajte. Terapiju sprovodite mesec dana.
Uvin čaj čisti bubrege
Uvin čaj pomaže za čišćenje bubrega od toksina i sprečava nastajanje bubrežnog kamenca. Preporučena doza je pola litra čaja dnevno tokom dve nedelje. Posle dve nedelje napravite pauzu. Blagotvorno deluje i na upalu mokraćnih puteva.
Ruski narodni lek za poboljšanje rada bubrega
Ovaj narodni lek će vam pomoći da poboljšate rad bubrega. Terapija se sprovodi u vremenskom periodu od 3 meseca.
Recept: Grančicu kruške dužine 15 cm operite i sitno isecite. Stavite u šerpu sa 1l vode i kuvajte 5 minuta od momenta vrenja. Ostavite da se ohladi pa procedite. Popijte u toku dana u tri doze.
Beli slez za bubrege
Beli slez je poznat kao antioksidans i štiti telo od slobodnih radikala. Osim toga ima jako diuretičko dejstvo pa beli slez pomaže da se bubrezi isperu od minerala i izbace toksini. Preporučljivo je piti dva puta dnevno po šolju čaja od korena sleza.
Laneno seme kao lek za bubrege
Dve kašičice lanenog semena kuvati 15 minuta u 5dl vode. Piti 4 puta u toku dana po pola čaše, toplo i neprocedjeno. Lan je moćno lekovito sredstvo za čišćenje bubrega od toksina na prirodan i zdrav način.
Pasulj za upalu bubrega i mokraćnih kanala
Recept: 50g mahuna pasulja preliti sa 1 litar ključale vode. Ostaviti da stoji 10 minuta. Procediti i piti tri puta dnevno po času ovog čaja.
Narodni lek za ciste na bubregu
Narodni lek za ciste na bubregu recept: Po jednu kašiku korena maslačka, lista breze, lista peršuna i lista i cveta kičice preliti sa 7dl vrele vode. Zatim ostaviti da odstoji 2 sata. Procediti i piti tri puta na dan po 2dl pre obroka. Postupak ponavljati 10 dana.
Čaj protiv kamena u bubregu
Recept: Kašiku samlevenih ili sitno iseckanih semenki lubenice prelijte sa pola litra provrele vode. Pustite da se prohladi i popijte (ne cediti). Ovako spremljen čaj preporučljivo je piti tri puta dnevno po šoljicu čaja za kamen u bubregu, do poboljšanja. Semenke lubenice su bogate vitaminima B5 i B6, magnezijumom, cinkom i gvožđem.
Najefikasniji lek za čišćenje bubrega
Ovaj prirodni napitak za bubrege možete napraviti jednostavno na sledeći način: Pomešajte jednu šoljicu seckanog peršuna, 5 struka seckanog celera, sok od tri limuna i jedan oljušten koren đumbira. Sve stavite u blender i izblendirajte zajedno sa 6 šoljice vode. Stavite u frižider i pijte u toku dana, očistićete bubrege i ojačati imunitet.
Čuvarkuća i med za ciste na bubregu
Recept: Sameljite 300g lista čuvarkuće. Pomešajte sa 1/2 kg domaćeg meda. Sve dobro promešajte i sipajte u staklenu teglu. Uzimajte tri puta dnevo po kašičicu pre jela.
Limun i maslinovo za kamen u bubregu
Ovaj prirodni lek će vam pomoći za pesak i kamen u bubregu. Nekoliko dana za redom (dok se kamenac ne izbaci) tri puta dnevno pijte mešavinu od po jedne kašičice soka od limuna i maslinovog ulja. Zatim popijte dosta vode. Ovu terapiju ne pokušavajte ako u bubrezima imate veliko kamenje koje se ne može izbaciti prirodnim putem.
Rotkva za bubrežni kamenac
Crna rotkva dokazano čisti bubrege od kamenca te važi za odličan prirodni lek za kamen u bubregu. Da bi ste očistili bubrege u toku 20 dana popijte po 2,5dl sveže ceđenog soka neoljuscene crne rotkve. Sok uzimajte u dve doze od 1,25dl ujutru i uveče isključivo posle jela.
Ruski lek za kamen u bubregu
Ovaj prirodni lek za kamen u bubregu napravite na sledeći način: 1 času prosa isperite i stavite u teglu od 3l. Zatim do 2/3 tegle nalijte ključalom vodom poklopite teglu i zamotajte tkaninom. Sve ovo uradite uveče pa ostavite da stoji do jutra. Ujutru procedite i pijte tokom dana, proso skuvajte i pojedite za doručak. Postupak ponavljajte 10 dana.
Vitamini za pravilan rad i zdravlje bubrega
Dobro funkcionisanje bubrega zahteva odgovarajuću ishranu koja uključuje razne hranljive sastojke, uključujući vitamine. Ovi vitamini mogu pružiti podršku zdravlju bubrega i smanjiti rizik od određenih bubrežnih problema. Evo nekoliko vitamina koji su posebno važni za zdravlje bubrega:
Vitamin C: Vitamin C je snažan antioksidant koji pomaže u smanjenju oksidativnog stresa u bubrezima. Takođe može pomoći u prevenciji formiranja bubrežnih kamenaca. Voće kao što su citrusi, jagode, papaja i ananas su bogati izvor vitamina C.
Vitamin B-complex: Vitamini B-grupe, kao što su B2 (riboflavin), B6 (piridoksin) i B12 (kobalamin), mogu podržati zdravlje bubrega. Ovi vitamini pomažu u održavanju normalne funkcije bubrega i smanjuju rizik od određenih bubrežnih bolesti. Losos, tunjevina, žitarice, jaja, mleko i mlečni proizvodi su dobri izvori vitamina B-complex.
Vitamin D: Vitamin D igra važnu ulogu u održavanju zdravlja kostiju i ravnoteže minerala u organizmu. Nedostatak vitamina D može biti povezan sa povećanim rizikom od određenih bubrežnih oboljenja. Riblje ulje, masna riba, jaja i obogaćeni mlečni proizvodi su izvori vitamina D.
Vitamin E: Vitamin E je takođe antioksidans koji pomaže u smanjenju oksidativnog stresa u bubrezima. Osim toga, može pomoći u sprečavanju oštećenja bubrega uzrokovanog dijabetesom. Dobri izvori vitamina E su orašasti plodovi, semenke, avokado i maslinovo ulje.
Vitamin A: Vitamin A podržava zdravlje epitelnih ćelija u bubrezima i može pomoći u održavanju normalne funkcije bubrega. Šargarepa, slatki krompir, spanać i mango su bogati izvori vitamina A.
Tajna zdravih bubrega: Najbolje namirnice za zdravlje bubrega
Kada je u pitanju zdravlje bubrega, ishrana ima ključnu ulogu. Održavanje uravnotežene ishrane bogate hranljivim sastojcima može pomoći u očuvanju funkcije bubrega i sprečavanju razvoja određenih bubrežnih bolesti. Evo nekoliko namirnica koje se smatraju korisnim za zdravlje bubrega:
- Cvekla: Bogata antioksidantima i nitratima, cvekla može pomoći u detoksikaciji tela i podršci zdravlju bubrega. Možete je konzumirati svežu, kao sok ili dodavati u salate.
- Spanać: Ovo tamnozeleno lisnato povrće je izuzetno bogata hranljivim sastojcima poput gvožđa, vitamina C i folne kiseline. Međutim, ako već imate bubrežne kamence ili određene bubrežne bolesti, količinu konzumiranog spanaća treba ograničiti zbog visokog sadržaja oksalata.
- Brokoli: Ovo povrće je izuzetno bogato vlaknima, vitaminom C i folnom kiselinom. Takođe je dobar izvor antioksidanasa i ima nizak sadržaj kalijuma, što ga čini pogodnim za osobe sa bubrežnim bolestima.
- Losos: Masne ribe poput lososa su bogate omega-3 masnim kiselinama koje imaju protivupalna svojstva i mogu pomoći u smanjenju rizika od bubrežnih bolesti. Losos takođe pruža visokokvalitetne proteine i zdrave masti.
- Belančevine biljnog porekla: Uzimanje proteina iz biljnih izvora kao što su pasulj, sočivo, tofu i orašasti plodovi može biti dobar izbor za zdravlje bubrega. Biljne belančevine su obično manje opterećenje za bubrege u poređenju sa proteinima životinjskog porekla.
- Crvene paprike: Ove paprike su izvor vitamina A, vitamina C i antioksidanasa. One mogu pomoći u održavanju zdravlja bubrega i smanjenju rizika od određenih bubrežnih oboljenja.
- Integralne žitarice: Integralne žitarice, poput smeđeg pirinča, ovsa i ječma, pružaju vlakna i hranljive sastojke koji podržavaju zdravlje bubrega. One su takođe dobar izvor kompleksnih ugljenih hidrata, koji obezbeđuju dugotrajnu energiju.
Koju hranu ne treba jesti ako imate bolesti bubrega?
Kada imate bubrežne bolesti, postoji nekoliko namirnica koje je najbolje izbegavati ili konzumirati u ograničenim količinama. Ovde su neke namirnice koje treba izbegavati kod bolesti bubrega:
- Sol: Visok unos soli može povećati krvni pritisak i opteretiti bubrege. Ograničite unos soli i izbegavajte visoko prerađenu hranu koja sadrži velike količine soli.
- Crveno meso: Crveno meso, poput govedine, svinjetine i jagnjetine, može imati visok sadržaj proteina i purina. Prekomerna konzumacija crvenog mesa može opteretiti bubrege. Umesto toga, birajte biljne izvore proteina ili morske plodove s manje masti.
- Prerađena hrana: Prerađena hrana, uključujući gotove obroke, grickalice i brzu hranu, obično sadrži visok nivo soli, aditive i štetne masti. Ova hrana može negativno uticati na zdravlje bubrega. Umesto toga, birajte sveže namirnice i kuvajte kod kuće.
- Gazirani napici i sokovi: Gazirani napici i sokovi sadrže visok nivo šećera i aditiva. Prekomerna konzumacija ovih napitaka može dovesti do dehidracije i pogoršati bubrežne probleme. Umesto toga, pijte dovoljno vode i birajte sveže ceđene sokove.
- Mlečni proizvodi: Mlečni proizvodi, kao što su mleko, sir, jogurt i sladoled, mogu biti bogati fosforom. Osobe s oštećenjem bubrega obično imaju poteškoća u izlučivanju fosfora iz organizma. Prekomeran unos fosfora može dovesti do komplikacija. Ograničite unos mlečnih proizvoda i izaberite one s manjim sadržajem fosfora.
- Kisela hrana: Kisela hrana poput citrusa, paradajza i kisele pavlake može biti iritantna za bubrege kod određenih ljudi. Ako imate osetljive bubrege, možda ćete morati da ograničite konzumaciju ove hrane.
- Alkohol: Alkohol može dehidrirati telo i opteretiti bubrege. Prekomerna konzumacija alkohola može pogoršati bubrežne probleme. Ograničite unos alkohola ili ga u potpunosti izbegavajte.
Saveti: 8 saveta kako da smanjite rizik od bolesti bubrega
- unosite dovoljno vode: osam časa dnevno
- smanjite unos kofeina
- unos alkohola
- smanjite unos soli
- smanjite unos šećera
- ne odlažite odlazak u toalet
- spavajte najmanje 7 sati
- ne uzimajte medicinske lekove samoinicijativno
Zaključak
Održavanje zdravlja bubrega je od suštinskog značaja za opšte dobrobit organizma. Kroz pravilnu ishranu, upotrebu prirodnih lekova i biljnih čajeva, moguće je značajno smanjiti rizik od bubrežnih bolesti i poboljšati funkciju bubrega. Vitamini kao što su vitamin C, B-kompleks, D, E i A, zajedno sa hranljivim namirnicama poput cvekle, spanaća, brokolija i lososa, igraju ključnu ulogu u podržavanju zdravlja bubrega.