Bolesti srca, srčanih krvnih sudova i uopšte kardiovaskularnog sistema spadaju u jedne od najčešćih među našom populacijom, kako prema broju obolelih, tako i prema broju preminulih. Svaki problem sa srčanim mišićem, čak i onaj najmanji, ukoliko se na vreme ne otkrije i sanira, tj. ako se ne povede računa o životnim navikama, potrebnoj terapiji, promeni ponašanja prema svom zdravlju, pretenduje da preraste u ozbiljan oblik oboljenja koje često može da ima fatalan ishod.
Redovni rutinski pregledi, kontrolisanje krvnog pritiska, rada srca, kao i izbegavanje nezdrave ishrane, povećanje fizičke aktivnosti, preduslovi su za zdravo srce. Kada se određeni problemi jave potrebno je javiti se svom lekaru, a onda i kardiologu kako bi se ustanovio problem koji postoji. Često se za to koristi veoma poznat test opterećenja srca koji se radi u ambulantnim uslovima.
Kada se radi test opterećenja srca?
Test opterećenja predstavlja neinvazinvu dijagnostičku metodu uz pomoć koje se posmatra i prati rad srca pod fizičkim opterećenjem. Određene smetnje i probleme srce u stanju mirovanje ne pokazuje ili pokazuje u jako retkim situacijama, zbog čega je potrebno organizam fizički opteretiti kako bi se otkrilo pravo stanje.
Test opterećenja srca se radi u situacijama kada je potrebno pratiti, kao i otkriti ili dokazati ishemijske bolesti srca. Ovde se podrazumeva otkrivanje ili odbacivanje postojanja zakrčenih krvnih sudova, tačnije koronarnih arterija koje služe za ishranu srčanog mišića. Pored toga, test opterećenja srca se koristi kada se prati rad srčanog ritma, u okviru kojeg se ide ka utvrđivanju postojanja aritmija, ali se sam test može raditi i kako bi se utvrdilo dejstvo već prepisane terapije i njen učinak u određenom vremenskom roku.
Kako test opterećenja izgleda?
Sam test traje oko 30 minuta, koliko je pacijent na traci ili biciklu. Tokom hodanja na traci ili vožnje bicikla, povećava se napor, nagib trake, što otežava fizički kompletan proces. To fizičko opterećivanje utiče na otkrivanje promenjenog načina rada srca, što pomaže doktoru da utvrdi tačno zdravstveno stanje ovog organa.
Sam test nije bolan, fizički može da bude naporniji starijim osobama, kao i osobama koje imaju određene probleme pokretljivosti, ali su njegovi rezultati jako važni za otkrivanje problema koji su u vezi sa srcem.
Priprema za test opterećenja
Test opterećenja srca ne zahteva nikakve posebne, niti dugotrajne pripreme. Ono što je veoma važno jeste da na dan kada je testiranje zakazano ne uzimate jaku i začinjenu hranu. Obroci treba da budu laganiji, kako vam ne bi smetali tokom pokretanja i fizičke aktivnosti u okviru samog pregleda. Od presudne je važnosti da terapiju koju pijete za srčane bolesti uredno uzmete i tog dana. Ukoliko imate probleme sa astmom ili respiratornim sistemom, zbog čega koristite pumpice, obavezno ih ponesite sa sobom.
Kompletna terapija koja se pije potrebno je da i tog dana bude uzeta uredno. Osim ako imate visok šećer u krvi, te ste na insulinskoj terapiji. Ovi pacijenti dozu insulina pre testa opterećenja smanjuju za 2-4 ij.
Pre testa ne konzumirajte kofeinske, niti gazirane napitke, kako ne bi došlo do hipoglikemijskih reakcija. Tog dana je potrebno izbaciti i duvan iz upotrebe kada su pušači u pitanju. Na test opterećenja dođite u laganoj garderobi, najbolje sportskoj, koja omogućava potpunu pokretljivost.