Majčina dušica (Thymus serpyllum) veoma poznata i korišćena lekovita biljka. U narodnoj medicini najčešće se koricti čaj od majčine dušice kao prirodni lek za kašalj, bronhitis, loše varenje i druge tegobe.
Majčina dušica je puzav je višegodišnji grm iz porodice nane (Lamiaceae). Dostiže visinu od 20-40 cm i završava ležećim izdancima. Prepoznatiljiva je po sitnim ljubičastim cvetovima i njihovom divnom mirisu.
Listovi i stabljike majčine dušice sadrže mnoge aktivne supstance: eterično ulje, smole, tanine, flavonoide, mineralne soli. Sadrže i razne kiseline: ursolnu, kafeinsku, kininsku, timinsku, oleonolnu, hlorogensku. Zbog ovog hemijskog sastava, biljka ima širok spektar delovanja. Deluje kao antipiretik, diuretik, antikonvulziv i sedativ.
Majčina dušica je jedna od najboljih medonosnih biljaka. Proizvodi veoma mirisni med. Ranije su se suvi delovi biljke koristili pomešani sa drugim biljem za tamjan tokom bogosluženja. Danas su sirovine iz nadzemnog dijela biljke tražene i u industriji parfema.
Za šta je dobar čaj od majčine dušice?
U narodnoj medicini, majčina dušica je naširoko korištena. Koristi se za neuralgije i neuroze različite etiologije. Uz njenu pomoć uspešno se leče bolesti gastrointestinalnog trakta, atonija, crevni grčevi, nadutost. Redovnim unosom preparata od majčine dušice, kod pacijenata se normalizuje probava, nestaju bolovi u stomaku, smanjuje se stvaranje gasova, a zbog dezinfekcionih svojstava biljke normalizuje se i crevna mikroflora. Odličan je borac protiv crevnih parazita, naročito učinkovita kod dečijih glista. Žene je koriste za regulisanje menstrualnog ciklusa.
Čaj od majčine dušice je učinkovit kod bronhitisa, laringitisa, tonzilitisa, traheitisa, bronhopneumonije zbog svojih omotackih, ekspektorantnih i antiseptičkih svojstava. U stanju je pojačati lučenje bronhijalnih žlezda i razrediti sekret. Čaj od majčine dušice se koristi se kao sredstvo za ispiranje kod upalnih bolesti usne šupljine uzrokovane piogenim bakterijama. U obliku masti, losiona i obloga, majčina dušica se koristi za bolove u zglobovima, reumu i razne kožne bolesti.
Majčina dušica se uspešno koristi kod upale vagine i vaginalnog sekreta, posebno kod starijih žena. Efikasna je kod upalnih procesa pogoršanih patogenom mikroflorom koja je neosetljiva na antibiotike. Preparati od majčine dušice imaju antimikrobni učinak čak i uz neznatan sadržaj fenolnih supstanci u njemu. Ova veoma lekovita biljka pomaže i kod nesanice. Veruje se da ako spavate na jastuku od ove biljke, ublažiće vam nervozu i glavobolju.
Kako se pravi čaj od majčine dušice?
Recept: Čaj od majčine dušice sprema se tako što se u 2dl provrele vode stavi kašičica čaja i ostavi poklopljeno 30 minuta. Zatim se procedi i konzumira zaslađeno medom. Čaj je preporučljivo uzimati tri do četiri puta u toku dana za bronhitis, prehladu, probleme sa varenjem.
Čaj od majčine dušice za lečenje bronhitisa
Čajna mešavina od majčine dušice i bokvice smatra se odličnim narodnim lekom kod bronhitisa i bronhijalne astme. Ova čajna mešavina veoma dobro razređuje sluz u bronhijama i olakšava disanje. Sprema se od jednakih delova majčine dušice i bokvice na sledeći način: Kašičicu čajne mešavine majčine dušice i bokvice preliti sa 2dl vrele vode i ostaviti poklopljeno 20 minuta. Zatim procediti i piti pet puta u toku dana.
Čaj od majčine dušice za kašalj
Ovaj recept za čaj od majčine dušice, jagorčevine i podbela po receptu narodnog učitelja Vaše Pelagića pomaže za lakše iskašljavanje nagomilane služi iz organizma. Čaj se sprema na sledeći način: Napraviti čajnu mešavinu od po 15g majčine dušice i korena jagorčevine i 20g lista podbela. Jednu kašiku ove čajne mešavine preliti sa šoljom provrele vode i ostaviti poklopljeno 20 minuta. Zatim procediti, malo zasladiti medom i uzimati u gutljajima toplo. Terapiju sprovoditi dva do tri puta tokom dana.
Kome se ne preporučuje čaj i preparati od majčine dušice
Zbog visokog sadržaja timola u biljci, moguće su kontraindikacije kod osoba sa bolestima jetre i žuči. Majčinu dušicu ne trebaju koristiti osobe koje imaju čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu u akutnoj fazi. Ne preporučuje se trudnicama jer može izazvati kontrakcije materice sa toničnim delovanjem. Predoziranje i dugotrajna upotreba preparata majčine dušice mogu doprineti razvoju hiperfunkcije štitne žlezde (Gravesova bolest). Nikako ne lečiti decu mlađu od dve godine preparatima od majčine dušice. Predoziranje može uzrokovati mučninu i povraćanje .
Sirup od majčine dušice
Majčina dušica se često koristi za spavljanje sirupa za kašalj kako u narodnoj tako i u klasičnoj medicini. Sirup za kašalj od majčine dušice možete napraviti kod kuće na sledeći način: U jednu i po šolju provrele vode stavite dve šake sveže majčine dušice i koren đumbira veličine 4cm sitno isečen. Kuvajte pet do deset minuta. Zatim sklonite sa vatre i dodajte 3/4 šolje meda. Promešajte i ostavite da stoji sat vremena. Zatim procedite i stavite u bočicu. Čuvajte u frižideru i konzumirajte ti puta na dan po jednu kašiku sirupa. Deci davavati po jednu malu kašičicu sirupa takođe tri puta na dan kod kašlja i bronhitisa.
Tinktura majčine dušice
Tinktura majčine dušice koristi se spolja kod reume i bolova u zglobovima.
Recept za tinkturu od majčine dušice: U 100 ml votke sipati se 3 supene kašike suve trave i tri nedelje čuvati na tamnom mestu. Nakon toga, tinktura se filtrira kroz gazu i koristi za masažu bolnog mesta.
Tinktura majčine dušice i matičnjaka
Tinktura matičnjaka i majčine dušiće koristi se oralno za smanjivanje temperature kod prehlada i poboljšava varenje.
Recept: Po jedna supena kašika matičnjaka i majčine dušice prelije se sa 200 ml votke da stoji 10 dana na tamnom mestu. Boca sa tinkturom se povremeno protrese. Nakon procedjivanja, sredstvo se uzima oralno 3 puta dnevno u količini od 25-30 kapi tinkture u pola čaše vode.
Ulje majčine dušice
U kozmetologiji se ulje majčine dušice koristi u proizvodnji šampona, balzama i drugih kozmetičkih preparata protiv opadanja kose. Dobro jača oslabljenu i oštećenu kosu nakon pranja i farbanja, obnavlja nokte koji se ljušte. U obliku toplih obloga pomaže kod reumatskih bolova. Sveža trava se može nanositi na ubode insekata.
Ulje majčine dušice recept : 3 g ulja i 5 g bilo koje neutralne kreme moraju se dobro izmešati. Mešavina se preporučuje za upotrebu kod dermatitisa, ekcema, gnojnih lezija kože, vaški .
Kada brati majčinu dušicu?
Majčina dušica se bere od maja do septembra u toku cvetanja. Brati je po toplom danu kad prođe rosa. Nikako je ne čupati već seći oštrim makazama. Treba je sušiti u hladovini na promaji uz često okretanje. Po sušenju čuvati u platnenim ili papirnim vrećicama.
Da li ste znali da samo dve kašičice majčine dušice sadrži 20% dnevnih potreba organizma za gvožđem a veoma je bogata i manganom koji održava zdravlje kostiju i kože i poboljšava rad mozga? Odličan razlog da popijete čaj od majčine dušice bar jednom u toku dana, zar ne?
Zaključak
Čaj od majčine dušice je tradicionalni prirodni lek koji se koristi za ublažavanje kašlja i bronhitisa zbog svojih omotavajućih, ekspektorantnih i antiseptičkih svojstava. Osim toga, majčina dušica pomaže kod lošeg varenja, upalnih bolesti usne šupljine, bolova u zglobovima i reume, a priprema čaja je jednostavna.