Vitamini B grupe učestvuju u brojnim procesima u organizmu, od najjednostavnijih, pa sve do onih koji se tiču nervnog sistema i njegove stabilnosti. Samim tim predstavljaju okosnicu dobrog zdravlja, pravilnog razvoja, dobrog osećaja u svojoj koži. Uz biotin, vitamin B12 i druge vitamine B grupe, folna kiselina predstavlja važan nutritijent u brojnim biološkim procesima.
Folna kiselina za trudnice predstavlja veoma važan nutritijent, ali i kod svih drugih, zato što učestvuje u mnogim procesima: od sinteze i „popravke“ DNK, preko razvoja crvenih krvnih zrnaca, pa sve do podrške nervnom sistemu i metabolizmu aminokiselina. Folat, vitamin B9, kako se još naziva, ipak je nazobilazan vitamin u periodu trudnoće. U najvećoj meri je utiče na pravilan razvoj ploda, a posebno što sprečava nastanak određenih anomalija fetusa.
Folna kiselina u trudnoći
Nije samo folna kiselina za trudnice važna, već su tu uz nju i vitamini B6 i B12, koji zajednički daju najbolju podršku svakoj trudnici, posebno u prvom trimestru trudnoće. Folna kiselina uz druge vitamine B grupe preventivno utiče na sprečavanje: ranog pobačaja, prevremenog pobačaja, kao i kod nastajanja defekta, poput mogućih defekta sa neuralne cevi. Čak 80% umanjenja svih ovih problema u toku trudnoće dolazi od redovne i preporučene upotrebe vitamina B9, tj, folne kiseline.
Folna kiselina za trudnice je obavezan suplement u prvih 12 nedelja trudnoće, nakon toga se sa suplementacijom često nastavlja. Ali se i može prekinuti ukoliko odabrani lekar tako smatra potrebnim. Najvažnija stvar u celom ovom periodu jeste to da se deficit na početku trudnoće lako otkriva. Pa je važno da se odmah započinje uzimanje suplemenata. Osim toga, folna kiselina za trudnice je obavezna. Takođe se preporučuje i njeno uzimanje za sve one žene koje planiraju trudnoću u skorije vreme.
Upotreba folne kiseline van trudnoće
U najvećoj meri se vezuje folna kiselina za trudnice, budući da ima ogroman značaj i važnost u tom periodu kao što smo i videli. Međutim, njena upotreba je rasprostranjena i kod svih ostalih, posebno kod određenih pacijenata. Pacijenata koji imaju problem sa jetrom, bubrezima, kod osoba koje se leče od alkoholozima. Jedan je od redovnih suplemenata kod osoba koje se leče od depresije, budući da povećava odgovor organizma na antidepresive. U brojnim istraživanjima je otkriveno kako osobe sa deficitom folne kiseline nemaju potreban odgovor na konzumiranje lekova prepisanih usled dijagnostikovanja depresije ili anksioznosti.
Izvori folne kiseline
Folna kiselina se, poput drugih vitamina B grupe, nalazi u brojnim namirnicama koje predstavljaju i svakodnevni jelovnik. Najviše je ima u spanaću, zelenom lisnatom povrću, soji, pasulju, džigericama, mleku, limunu… Međutim, vitamini B grupe su hidrosolubilni, što znači da su rastvorljivi u vodi. Samim tim, stvoriti neke značajne rezerve ovih vitamina nije lako, jer se svakodnevno izbacuju iz organizma. Iz tog razloga se, posebno u momentima kada se ustanovi deficit, u periodu trudnoće, prepisuju dodaci ishrani, tj. suplementi sa potrebnim dnevnim dozama bilo folne kiseline ili drugih vitamina B grupe, te njihovog kompleksa. Preporučene doze uvek pišu i na samim kutijama suplemenata, ali je najbolje posavetovati se sa lekarom. Dodatak ishrani uzimati tačno prema prepisanom redosledu i količini.