Žalfija kao lek poznata je i primenjivana više hiljada godina. Gajila se na istoku, dok je u Evropi počela da se gaji tek u srednjem veku. Franački kralj Karlo Veliki uredio je zakonom obavezu gajenja lekovitog bilja, posebno žalfije (Salvia officinalis), pošto se žalfijom i sam izlečio od teške bolesti. U mitologiji se pominje kao glavni sastojak smeše za balzamovanje i da je prvu žalfiju zasadila boginja Afrodita. U srednjem veku kao glavni sastojak ljubavnog napitka. Danas se često upotrebljava najviše čaj od žalfije, neretko kao tinktura ili sirup od žalfije, kako u narodnoj tako i u klasičnoj medicini.
Žalfija (Kadulja) je višegodišnja biljka koja raste na obroncima planina do 60cm visine. Sve češće je možemo sresti po baštama i balkonima,a gaji se i kao kultivisana biljka. Može se koristiti u sirovom stanju i sušena. Lekoviti deo biljke je list. Koristi se obliku čaja, kao tinktura ili etarsko ulje. U velikoj količini ima blago toksično dejstvo zato se ne uzima u prekomernim dozama.
Odličan je antioksidans, sadrži rozmarinsku kiselinu koja neutrališe slobodne radikale. Nauka kaže da žalfija ima protivupalno i antibakterijsko dejstvo i izvor je vitamina A, B1, B3, B6, B12, E i K. Sadrži minerale magnezijum, kalcijum, kalijum, gvožđe, selen. Smiruje i pomaže kod bolova. Snižava telesnu temperaturu, takođe i šećer u krvi pa je jako poželjno korišćenje žalfije kod dijabetesa. Naučno ime žalfije je Salvia što znači „biti sačuvan“, što bi se u narodu reklo: “ Spasenija „.
Žalfija kao lek
Žalfija je pokazala svoje lekovite moći kod sledećih bolesti i stanja:
- Kao prirodni antibiotik protiv različitih bakterija
- Za smirenje i protiv stresa
- Kod poremećaja hormona i menopauze
- Jača imunitet
- Za gljivične infekcije creva i polnih organa
- Pomaže kod oboljenja kičmene moždine
- Kod Parkinsonove bolesti
- Kod Alchajmerove bolesti
- Čaj od žalfije za grlo, upalu ždrela i krajnika
- Za lečenje promuklosti i kašlja
- Za smanjivanje šećera u krvi
- Zapaljenske bolesti creva poput kolitisa i Kronove
- bolesti
- Otežan rad žučne kese
- Kod nadutosti, gastritisa
- Za bolje varenje
- Za krvnu sliku
- Poboljšava apetit
- Za reumu, za bolove u leđima i zglobovima
- Za desni
- Čisti krv od toksina
- Kao afrodizijak i za potenciju
Čaj od žalfije za sta je dobar?
Čaj od žalfije veoma često je u upotrebi kao narodni lek za bolno grlo, bronhitis, pluća, probavne smetnje. Odličan je čistač krvi od toksina i borac protiv bakterija i gljivica. Čaj od žalfije je dobar za imunitet i nezaobilazna je pomoć ženama u menopauzi.
Kako se kuva čaj od žalfije?
Recept: Kašiku čaja od žalfije prelijte sa 2dl vrele vode. Poklopite i pustite da stoji pet minuta. Zatim procedite i pijte tri puta na dan, zaslađeno medom.
Čaj od žalfije za grlo
Recept: Kašiku čaja od žalfije prelijte sa 2 dl vrele vode i pustite da se ohladi. Zatim dodajte kašičicu sode bikarbone i dobro promešajte da se soda otopi. Procedite i uzimajte po gutljaj u toku dana isperite grlo i ispljunite. Ovako spremljena žalfija za grlo vrlo brzo donosi olakšanje kod bola u grlu.
Čaj od žalfije za pluća
Čaj od žalfije se često koristi kao prirodni lek za respiratorne tegobe i zdravlje pluća. Žalfija (Salvia officinalis) ima antimikrobna, protivupalna i ekspektoranstka svojstva koja mogu pomoći u olakšavanju simptoma bolesti pluća. Evo kako pripremiti čaj od žalfije za pluća:
Sastojci:
- 1-2 kašičice suvog lista žalfije (može se nabaviti u prodavnicama zdrave hrane ili apotekama)
- 250 ml vode
Uputstvo:
- Zagrejte vodu do ključanja.
- Dodajte suvi list žalfije u šolju.
- Prelijte ključalom vodom preko žalfije.
- Poklopite šolju i ostavite da se čaj kuva 10-15 minuta.
- Nakon toga, procedite čaj kako biste uklonili listove žalfije.
- Ostavite da se ohladi na prijatnu temperaturu za konzumaciju.
- Lagano pijte čaj od žalfije 2 puta dnevno.
Čaj od žalfije može pomoći u olakšavanju kašlja, ublažavanju iritacija u grlu i disajnim putevima, te smanjenju upale u plućima. Međutim, važno je napomenuti da čaj od žalfije nije zamena za medicinski tretman i da se pre bilo kakvog korišćenja trebate konsultovati s lekarom, posebno ako imate ozbiljne respiratorne probleme ili uzimate druge lekove.
Čaj od žalfije u ginekologiji
Čaj od žalfije dobar je za žene u menopauzi jer deluje kao esterogen u organizmu, te smanjuje valunge i druge simptome manjka esterogena. Takođe se čaj od žalfije koristi za lečenje vaginalnih infekcija kandidom. Uz dodatak 1-2 kapi eteričnog ulja čajevca koristi se za ispiranje.
Brojsov čaj za imunitet i pluća
Priprema:
U pola litre vode kuvati kašiku žalfije 3 minuta. Zatim skloniti sa vatre pa dodati po prstohvat nane, kantariona i matičnjaka. Poklopiti i ostaviti da stoji 10 minuta. Zatim procediti i piti nezaslađeno. Šolju ujutru pre doručka i šolju pred spavanje.

Čaj od žalfije za mršavljenje
- 40g žalfije
- 40g rastavića
- 40g pelina
Jednu kašiku ove čajne mešavine prelijte sa 3dl ključale vode. Ostavite da stoji pola sata poklopljeno. Piti tri puta dnevno pre jela. Ova čajna mešavina sa žalfijom je dobra za mršavljenje.
Iskustva sa čajem od žalfije
Iskustva s čajem od žalfije mogu varirati od osobe do osobe. Evo nekoliko iskustava koja su se često pominjala u vezi s konzumacijom čaja od žalfije:
- Olakšanje kašlja: Mnogi ljudi su izvestili o olakšanju kašlja nakon konzumiranja čaja od žalfije. Čaj može imati umirujući efekat na respiratorne puteve i smanjiti nadražajni kašalj.
- Smirivanje upale: Žalfija ima protivupalna svojstva, pa se čaj od žalfije može koristiti za ublažavanje upale u grlu i disajnim putevima. Ovo može biti posebno korisno kod infekcija gornjeg respiratornog sistema.
- Ublažavanje simptoma alergija: Neke osobe su izvestile o blagotvornim efektima čaja od žalfije u ublažavanju simptoma alergijskih reakcija, kao što su kijanje, svrab i curenje nosa.
- Opšte blagostanje: Konzumacija čaja od žalfije može pružiti osećaj blagostanja i osveženja. Neke osobe su izvestile o osećaju energije i poboljšanoj koncentraciji nakon pijenja čaja od žalfije.
Domaci sirup za kašalj od lovora i žalfije
Žalfija sa lovorom u vidu sirupa odličan je narodni lek za grlo. Sprema se jednostavno na sledeći način: Na vatru stavite 150 grama šećera da se karamelizuje. zatim dodajte 2dl vode i kuvajte dok se šećer otopi. Potom dodajte 2 kašike čaja od žalfije i 10 lista lovora i kuvajte 10 minuta. Sklonite sa vatre i ostavite da se ohladi. Kad se ohladi procedite i čuvajte u staklenoj bočici u frižideru. Uimajte 3 puta dnevno po kašičicu sirupa pola sata pre obroka.
Žalfija i med za kašalj
Ovako pripremljen sirup od žalfije veoma je delotvoran za kašalj:
U manju teglu stavite šolju oprane i osušene domaće sveže žalfije. Zatim je prelijte sa šoljom meda. Zatvorite i držite na tamnom mestu nedelju dana uz povremeno mešanje. Zatim procedite i konzumirajte po kašiku sirupa dnevno. Možete ga konzumirati u čaši mlake vode ili čaja sa malo limuna za bolji efekat.
Ulje žalfije kao lek
Žalfija u vidu eteričnog ulja se može koristiti za smanjivanje napetosti. Kao kupka ili inhalacija. Često se koristi i u kombinaciji sa eteričnim uljima mente, limuna i ruzmarina.
Kupku za opuštanje možete napraviti na sledeći način: 10 kapi eteričnog ulja stavite u pola litra mleka. Zatim mleko sipajte u kadu s vodom i kupka je spremna.
Žalfija za problematičnu kožu
Žalfija u vidu eteričnog ulja ima široku primenu za lečenje problematične kože lica, kao lek protiv peruti a koristi se i za potamnjivanje kose.
Upozorenje: Koncentrovano eterično ulje žalfije ne stavljati direktno na kožu. Uvek ga razblažite uljem jojobe ili kokosovim uljem.
Tinktura od žalfije
Recept: U decilitar 70% etilnog alkohola stavite 20g lista žalfije i ostavite na suncu. Posle mesec dana procedite i konzumirajte tri puta dnevno po deset kapi u šolji čaja ili soka. Ova tinktura nije dozvoljena za decu i trudnice.
Žalfija i mleko za bronhitis
Ovako pripremljena žalfija odlicana je kao lek za bronhitis:
Stavite dve kašike šećera na vatru da se karamelizuju pa dodajte pola litre mleka. Kad mleko uzavri skinite ga sa vatre i staviti kašiku žalfije i kašičicu cimeta. Poklopite i pustite da stoji deset minuta. Zatim procedite i konzumirajte tri puta dnevno.
Vino od žalfije za jačanje imuniteta, potenciju i anemiju
Kuvajte 2 litra domaćeg vina sa 30 grama žalfije i 70 grama ruzmarina oko pet minuta. Kad se prohladi, da bude skroz mlako procedite i dodajte 100 grama domaćeg meda. Čuvajte na tamnom mestu i konzumirajte jednu čašicu od rakije pre obroka. Žalfija u vinu poznata je kao narodni lek alfije pomaže za anemiju, jača imunitet i potenciju a dobro se pokazalo i kod problema sa štitnom žlezdom.
Rakija sa žalfijom
Recepti
Recept 1: U 1 litar rakije stavite 150g šećera i 150g cvetova žalfije, držite na suncu 40 dana i povremeno promućkajte. Potom procedite i pijte po supenu kašiku ujutru pre jela. Posebno se preporučuje za čišćenje krvi od toksina, protiv nervoze kao i kod problema sa kožom.
Recept 2: 250 listova žalfije potopite u 1,5l lozove rakije i pustiti da stoji na suncu tri nedelje Zatim procediti i staviti u 1,5 kg meda.Rasporediti u tri flaše i držati još tri nedelje na suncu uz povremeno mućkanje.Piti u malim količinama.
Med od žalfije – lekovit i cenjen
Med od žalfije je redak i veoma cenjen kao lek. Pomaže kod nervne napetosti i depresije. Uzima se kašičica meda rastopljena u mlakom mleku ujutru na prazan stomak.
Obloge od žalfije
Oboge od žalfije blagotvorno deluju na proširene vene, ujede insekata, osip i alergije. Pomaže brže zarastanje rana i smanjuje bol u grlu.
Žalfija u vidu masti kao lek za problematičnu kožu
Recept: Dve kašike suve žalfije prokuvajte na tihoj vatri 10 minuta u 200g domaće oprane svinjske masti. Pustite da stoji preko noći i ujutru podgrejte pa procedite. Mast koristite za problematičnu kožu kod ekscema, dermatitisa. Žalfija kao prirodni lek učinkovito deluje kod većine kožnih bolesti. Veoma je cenjena i u kozmetici, blagotvorno deluje na upalne procese kože.
Recept za sapun od žalfije
Jedan dečiji sapun narendajte i otopite na tihoj vatri sa 2dl čaja od žalfije i 3 kašike limunovog soka. Sklonite sa vatre i dodajte 10 kapi maslinovog ulja i 200g suve žalfije isitnjene u prah. Izmešajte dobro i oblikujte tri sapuna. Ostavite tri dana da se prosuše, da bi bili spremni za upotrebu.
Ko ne sme uzimati čaj od žalfije?
Čaj od žalfije se ne preporučuje za korišćenje trudnicama i dojiljama, kao i osobama koje boluju od epilepsije. Sadrži tujon koji je neurotoksican kod duže upotrebe ove lekovite biljke. Zato se strogo treba pridržavati pravila o konzumiranju žalfije u lekovite svrhe.
Upozorenje: Žalfiju ne konzumirati duže od 14 dana bez pauze!
Lekovitost žalfije je neosporiva,poslovica kaže:
Rimska Poslovica
„Kad zapreti smrt, po žalfiju u vrt!
Žalfija kao začin
Žalfija nezaobilazan začin u mediteranskoj kuhinji.Koristi se kao začin za testenine,meso,divljač i salate.Takođe se koristi za kiseljenje zimnice.
Nutritivna vrednost žalfije na 100g namirnice
Nutrijent | Merna jedinica | Količina |
---|---|---|
Energetska vrednost | kcal | 315 |
Ukupno proteina | g | 10,63 |
Ukupno ugljenih hidrata | g | 60,73 |
Ukupno masti | g | 12,75 |
Zasićene masne kiseline | g | 7,030 |
Vlakna | g | 40,3 |
Ukupno šećera | g | 1,71 |
Holesterol | mg | 0 |
Voda | g | 7,96 |
Mononezasićene masne kiseline | g | 1,870 |
Polinezasićene masne kiseline | g | 1,760 |
Kada brati žalfiju?
Žalfija cveta u maju. Za lekovite svrhe beru se list i cvet žalfije. Listovi su lekovitiji od cveta i beru se pre i posle cvetanja. Suše se na promaji u tankom sloju i čuvaju u papirnim ili platnenim vrećicama.
Savet: Odvojite malo svog vremena i posadite žalfiju na svojoj terasi ili u bašti, trud će vam se isplatiti višestruko. Biće to odlična investicija u zdravlje!
“ Onaj koji želi dugo da živi, mora u maju jesti žalfiju. „
Narodna Poslovica