Tušt (Portulaca oleracea) je biljka koja se često smatra korovom, ali zapravo ima mnogo korisnih svojstava. Zbog bogatstva omega-3 masnih kiselina, vitamina i minerala, tušt sve više postaje cenjen u kulinarstvu i narodnoj medicini. Jedan od popularnih načina kako sačuvati ovu biljku za zimu je kiseljenje. U nastavku pročitajte detaljan recept za ukiseljeni tušt, kao i korisne informacije o njegovim zdravstvenim prednostima.
Šta je Tušt i Zašto Ga Kiseliti?
Tušt (Portulaca oleracea) je jestiva biljka poznata po svojim mesnatim listovima i stabljikama koje sadrže obilje omega-3 masnih kiselina, vitamina A, C i E, kao i minerala poput magnezijuma, kalcijuma i kalijuma. Ova biljka se od davnina koristi u tradicionalnoj medicini i kuhinji, a zbog svog blagog i osvežavajućeg ukusa, odlično se uklapa u različite salate i variva. Međutim, kiseljenje tušta je poseban način da sačuvate njegovu svežinu i nutritivne vrednosti, pružajući vam mogućnost da uživate u ovoj ukusnoj namirnici tokom zimskih meseci.
Zdravstvene Prednosti
Ukiseljeni tušt, pored toga što je ukusan, zadržava mnoge svoje nutritivne vrednosti. Redovno konzumiranje može doprineti boljoj probavi, smanjenju upalnih procesa, i jačanju imuniteta. Takođe, zbog visokog sadržaja omega-3 masnih kiselina, može pomoći u zaštiti od kardiovaskularnih bolesti.
Evo kako ukiseliti tušt – Tradicinalni recept
Prvi korak u kiseljenju tušta je pravilna priprema biljke. Birajte sveže, mlade grančice tušta koje nisu oštećene ili osušene. Nakon berbe, tušt pažljivo operite pod hladnom vodom kako biste uklonili prljavštinu i nečistoće. Nakon pranja, grančice tušta treba pažljivo osušiti. Najbolje je ostaviti ih da se prosuše na čistoj kuhinjskoj krpi na prozračnom mestu.
Pripremite rastvor za kiseljenje
Za kiseljenje tušta, potrebna vam je mešavina vode, soli, šećera i vinskog sirća. Na 1 litru vode, dodajte jednu kašiku soli, jednu kašiku šećera i 1 decilitar sirća. Ovaj rastvor zakuvajte, vodeći računa da se so i šećer u potpunosti rastvore u vodi. Kada rastvor proključa, spreman je za upotrebu. Ovaj rastvor je od prilike dovoljan za 4 tegle tušta.
Postupak kiseljenja tušta
Pripremljen tušt pažljivo prelijte provrelim rastvorom. Ovaj korak je ključan, jer visoka temperatura pomaže u očuvanju boje i hrskavosti tušta, ali i u stvaranju sterilnih uslova u tegli. Zatim, tušt odmah izvadite i stavite u sterilizovane tegle.
Napunite i zatvorite teglu
Nakon što ste tušt stavili u teglu, vratite rastvor u kome ste potapali tušt na štednjak i ponovo ga prokuvajte. Kada rastvor proključa, sipajte ga u tegle sa tuštom, pazeći da nivo tečnosti bude prst ispod ruba tegle. Tegle zatvorite novim poklopcem i prevrnite ih na poklopac. Ostavite tegle u tom položaju dok se potpuno ne ohladi.
Kako prepoznati da je kiseljenje tušta uspelo?
Jedan od najpouzdanijih znakova da je vaša zimnica uspela jeste udubljen poklopac na tegli. Kada se tegle ohlade, obrnite ih i proverite poklopac – ako je lagano udubljen, to je znak da je stvoren vakuum, što garantuje da će vaša zimnica ostati sveža i bezbedna za konzumaciju tokom dužeg perioda.
Treba da znamo
Kiseljenje tušta je jednostavan i efikasan način da sačuvate ovu hranjivu biljku tokom zime. Pravilno kiseljen tušt zadržava sve svoje nutritivne vrednosti, a njegova hrskavost i osvežavajući ukus mogu obogatiti mnoge zimske obroke. Uz malo truda i pažnje, možete napraviti ukusnu zimnicu koja će vas podsećati na tople letnje dane svaki put kada otvorite teglu.