Saznajte šta je anemija, koji su simptomi i uzroci, da li anemija može biti opasna i koji prirodni lek nam može pomoći za anemiju.
Anemija je medicinski termin koji se koristi za opisivanje smanjenog broja crvenih krvnih zrnaca ili smanjenog nivoa hemoglobina u krvi. Crvena krvna zrnca su odgovorna za prenos kiseonika iz pluća do ostalih tkiva i organa u telu, dok je hemoglobin protein koji se nalazi u crvenim krvnim zrncima i vezuje kiseonik.
Simptomi i uzroci anemije
Nizak nivo crvenih krvnih zrnaca ili hemoglobina može rezultirati nedovoljnim snabdevanjem tkiva kiseonikom, što može uzrokovati različite simptome. Neki od uobičajenih simptoma anemije uključuju:
- Umor i slaba energija
- Bljedilo kože
- Kratak dah i otežano disanje
- Glavobolje
- Srčane palpitacije
- Hladne ruke i noge
- Povećana sklonost ka infekcijama
- Vrtoglavica ili osećaj slabosti
- Problemi sa koncentracijom i pamćenjem
Anemija može biti uzrokovana različitim faktorima, uključujući nedostatak gvožđa, nedostatak vitamina B12 ili folne kiseline, genetske poremećaje, autoimune bolesti, hronične bolesti, krvarenje ili bolesti koštane srži.
Dijagnoza anemije se postavlja na osnovu krvnih testova koji meri nivo crvenih krvnih zrnaca, hemoglobina i drugih parametara krvi. Lečenje anemije zavisi od uzroka i može uključivati suplementaciju gvožđem, vitamina ili drugih nutrijenata, terapiju lekovima, promene ishrane ili tretman osnovne bolesti.
Kada se može dijagnostikovati anemija?
Dijagnoza se postavlja ako je koncentracija hemoglobina:
- ispod 120 g/l kod žena
- ispod 130 g/l kod muškaraca
Za anemiju je karakteisticno i smanjenje crvenih krvnih zrnaca na 3,8 miliona/μl kod žena i 4 kod muškaraca.
Simptomi anemije kod žena
Simptomi anemije kod žena mogu varirati u zavisnosti od težine i uzroka anemije. Međutim, neki od uobičajenih simptoma koji se često javljaju kod žena sa anemijom uključuju:
- Umor i slabost: Ovo su česti simptomi anemije. Žene mogu osećati prekomerni umor čak i nakon manje fizičke aktivnosti. Obavljanje svakodnevnih zadataka može postati teško i iscrpljujuće.
- Bledilo kože: Nedostatak crvenih krvnih zrnaca može dovesti do bledila kože, posebno vidljivo na licu, noktima i sluzokoži.
- Vrtoglavica i gubitak ravnoteže: Anemija može uticati na dotok kiseonika u mozak, što može izazvati osećaj vrtoglavice, nesvesticu ili gubitak ravnoteže.
- Dispneja (otežano disanje): Nedostatak crvenih krvnih zrnaca otežava transport kiseonika u pluća i može izazvati otežano disanje, čak i pri manjim naporima.
- Srčane palpitacije: Kako bi nadoknadilo nedostatak kiseonika, srce može ubrzati rad, što može izazvati osećaj ubrzanog ili nepravilnog rada srca.
- Glavobolje: Nedostatak kiseonika može izazvati glavobolje, ponekad praćene osećajem pritiska ili pulsiranja.
- Gubitak apetita: Anemija može uticati na apetit, što može rezultirati smanjenim interesom za hranu i gubitkom telesne mase.
- Nesanica: Neke žene sa anemijom mogu imati probleme sa spavanjem, uključujući poteškoće pri usnivanju ili često buđenje tokom noći.
Da li anemija može biti opasna?
Ako se pitate da li anemija može biti opasna odgovor je: Da, anemija može biti opasna ako se ne tretira ili ako se ne otkrije u ranom stadijumu. Anemija je stanje u kojem organizam ima smanjen broj crvenih krvnih zrnaca ili smanjenu sposobnost tih krvnih zrnaca da prenose dovoljno kiseonika po telu.
Ozbiljnije komplikacije anemije mogu uključivati srčane probleme, kao što su srčane aritmije, srčano zatajenje ili angina pektoris. Anemija takođe može oteazti oporavak od bolesti ili povrede, jer smanjuje sposobnost organizma da adekvatno snabdeva tkiva kiseonikom.
Anemija kod dece
Anemija kod dece može imati različite uzroke, uključujući nedostatak gvožđa, nedostatak vitamina B12 ili folne kiseline, genetske poremećaje, kronične bolesti, infekcije, poremećaje ishrane ili problema sa apsorpcijom hranljivih materija. Najčešći tip anemije kod dece je anemija usled nedostatka gvožđa.
Simptomi anemije kod dece mogu varirati, ali neki od uobičajenih simptoma uključuju bljedilo kože, umor, slabost, nedostatak energije, smanjen apetit, sporiji rast i razvoj, česte infekcije, ubrzano disanje i srčane palpitacije.
Dijagnoza anemije kod dece se postavlja na osnovu laboratorijskih analiza krvi, koje uključuju merenje nivoa hemoglobina i broja crvenih krvnih zrnaca. Dodatne analize, kao što su merenje nivoa gvožđa, vitamina B12 ili folne kiseline, mogu pomoći u određivanju uzroka anemije.
Lečenje anemije kod dece će zavisiti od uzroka. Ako je anemija usled nedostatka gvožđa, lekar će najverovatnije preporučiti suplementaciju gvožđem i promenu ishrane kako bi se povećao unos gvožđa. U slučaju nedostatka vitamina B12 ili folne kiseline, detetu će biti propisani odgovarajući suplementi ili hrana bogata tim hranljivim materijama.
Važno je da roditelji redovno posećuju lekara i prate njegove preporuke. Lekar će pratiti napredak deteta tokom terapije i prilagoditi tretman ako je potrebno.
Prevencija anemije kod dece uključuje zdravu i uravnoteženu ishranu koja sadrži hranu bogatu gvožđem, vitaminom B12 i folnom kiselinom. Takođe je važno obezbediti dovoljno vitamina C koji pomaže u apsorpciji gvožđa iz hrane.
Anemija u trudnoći
Anemija u trudnoći je prilično uobičajena, a javlja se iz nekoliko razloga. U prvom tromesečju, trudnice često doživljavaju blagi pad nivoa hemoglobina zbog povećane zapremine krvi i smanjenja koncentracije crvenih krvnih zrnaca. U kasnijim fazama trudnoće, povećana potreba za gvožđem radi razvoja fetusa takođe može doprineti anemiji.
Simptomi anemije u trudnoći mogu uključivati umor, bljedilo kože, slabost, vrtoglavicu, ubrzano disanje i srčane palpitacije. Ako se ne leči, anemija može dovesti do komplikacija kao što su prevremeni porođaj i nizak porođajni težinu bebe.
Da bi se dijagnostikovala anemija u trudnoći, lekar će obično naručiti test krvi kako bi se proverio nivo hemoglobina i broj crvenih krvnih zrnaca. Ako je dijagnoza potvrđena, lekar će preporučiti odgovarajući tretman.
Lečenje anemije u trudnoći obično uključuje suplementaciju gvožđem i folnom kiselinom. Trudnice se često podstiču da jedu hranu bogatu gvožđem, kao što su crveno meso, spanać, pasulj, suvo voće i žitarice obogaćene gvožđem. U nekim slučajevima, kada je anemija ozbiljna, može biti potrebna intravenska terapija gvožđem.
Važno je da trudnice redovno posećuju svog lekara i prate njegove preporuke. Lekar će pratiti nivo hemoglobina tokom trudnoće i prilagoditi terapiju ako je potrebno. Pravilno lečenje anemije u trudnoći može pomoći u održavanju zdravlja majke i normalnom razvoju fetusa.
Prirodni lekovi za anemiju
7 najboljih čajeva protiv anemije
Čaj od koprive za anemiju
Čaj od koprive je jedan od najcenjenijih prirodnih lekova za anemiju. Kopriva je veoma bogata gvožđem kao i vitaminima B grupe, vitaminom C, K i A. Kopriva je pravi prirodni izvor gvožđa, zato nosi epitet „kraljica gvožđa“. Čaj od koprive napravite na sledeći način: U 2dl vrele vode dodajte kašiku čaja od lista koprive i poklopite. Posle deset minuta procedite i konzumirajte zaslađeno kašičicom meda.
Čaj od kičice prirodni lek za anemiju
Recept: Kašiku čaja od kičice prelijte sa tri decilitra vrele vode i poklopite. Nakon deset minuta procedite i pijte u toku dana nezaslađeno.
Čaj od koprive i ive prirodni lek za anemiju
Ova čajna mešavina protiv anemije se pravi na sledeći način: U pola litra hladne vode stavite 25g ive i 25g koprive. Nakon tri sata procedite i pijte tri puta na dan po času pre jela.
Čajna mešavina koja pomaže kod anemije
Recept: Po jednu kašiku čaja od lista koprive, korena maslačka i cveta hajdučke trave preliti sa 3dl vrele vode. Procediti nakon deset minuta i piti tri puta dnevno pre jela. Ova čajna mešavina važi za odličan prirodni lek za anemiju.
Ruzmarin za krvnu sliku
Čaj od ruzmarina je pokazao odlične rezultate kod anemije čak i kod dece. Deset dana za redom konzumirajte čaj od ruzmarina napravljen na sledeći način: U 2dl ključale vode stavite kašičicu ruzmarina i držite poklopljeno deset minuta. Zatim procedite. Konzumirajte tri puta na dan pre jela.
Čaj od oraha učinkovit prirodni lek za anemiju
Recept: 20 grama svežih listova oraha kuvajte u 1l vode petnaest minuta. Zatim procedite i pijte po jednu času čaja pre ručka. Za nekoliko dana ćete osetiti boljitak.
Mešavina oraha i meda takođe blagotvorno deluje kod anemije. Pravi se na sledeći način: 500g mlevenih oraha pomešajte sa 500g organskog meda i sokom od jednog limuna. Čuvajte u frižideru. Koristite po jednu kašiku ove mešavine tri puta na dan.
Čaj od virka odličan borac protiv slabe krvne slike
Kao prirodni lek za anemiju može nam pomoći i čaj od virka. Čaj od virka pomaže proizvodnju crvenih krvnih zrnaca i često se koristi kod problematičnih menstruacija i menopauze. Priprema se na sledeći način: Kašiku čaja prelijte sa 2dl vrele vode i poklopite. Posle deset minuta procedite i pijte u gutljajima tokom dana, do tri šolje čaja. Virak se u biljnim apotekama može naći i u obliku kapi i kapsula.
Tiknture (kapi) za anemiju
Tinkture od belog luka, koprive, pelina i sremuša su se pokazale kao veoma efikasan prirodni lek za anemiju. Možete ih nabaviti u apotekama i prodavnicama zdrave hrane ili napraviti sami.
Tinktura od belog luka za malokrvnost
Beli luk je moćan prirodni lek za anemiju . Možete ga konzumirati sirov bar jedan čen svakoga dana ili u vidu tinkture, kapi ili kapsula.
Tinktura od belog luka
Recept: 300g belog luka očistite i stavite u staklenu flašu. Dolijte zatim alkohol do vrha. Ostavite na tamnom mestu da stoji tri nedelje. Procedite i pijte po 20 kapi tri puta na dan u šoljici mleka.
Kapi koprive za anemiju (malokrvnost)
Recept: Kapi se prave u proleće od mladog lišća i cveta koprive. Najbolje kidati vrhove. Napunite teglu vrhovima mlade koprive u cvatu. Zatim nalijte 40% alkohola ili vodku do vrha da prelije koprivu. Dobro zatvorite i držite na tamnom mestu 40 dana uz povremeno mućkanje. Zatim procedite i čuvajte u tamnoj staklenoj bočici. Tinkturu konzumirajte deset dana po 5 do 10 kapi u čaši vode ili soka. Napravite pauzu od deset dana pa ponovite tretman. Ova tinktura se ne preporučuje trudnicama. Tinktura se može koristiti i za spoljnu upotrebu kod opadanja kose i proširenih vena.
Sokovi lekoviti za anemiju
Sok od belog luka, spanaća i paradaiza
Recept: U blender stavite času vode jedan iseckan paradajz, šaku listova španaca i jedan čen belog luka. Sve izblendirajte i popijte odmah.
Sok od peršuna i limuna za anemiju
Recept: U blender stavite vezicu peršuna, času vode i sok od jednog limuna. Izmksajte i popijte odmah. Tretman sprovodite ujutru na prazan stomak. Ubrzo ćete osetiti poboljšanje. Peršun je bogat gvožđem i folnom kiselinom a limun mu pomaže da se bolje apsorbuje u organizmu.
Prirodni lek za anemiju sa medom i koprivom
Recept: 1 šolju isceđenog soka iz sveže koprive pomešati sa 3 šolje domaćeg meda i tri kašike kurkume. Dobro izmešati i napravljen melem sipati u staklenu teglu i čuvati u frižideru. Konzumirati po jednu kašiku razmućenu u čaši mlake vode 2 puta dnevno. Sok od koprive ćete najlakše iscediti tako što je izblendirate pa procedite kroz gazu. Kopriva u kombinaciji sa medom važi za veoma moćan prirodni lek za anemiju.
Ruski lek za anemiju
Recept: Izrendajte jednaku količinu cvekle, rotkve i šargarepe. Zatim procedite kroz gazu. Dobijeni sok čuvajte u frižideru u tamnoj boci. Konzumirajte po jednu supenu kašiku ovog lekovitog soka tri puta na dan u periodu od tri meseca da se na prirodnan način izborite sa anemoijom
Cvekla omiljen narodni lek za anemiju

Cvekla sadrži kobalt koji učestvuje u stvaranju vitamina B12. Vitamin B12 je važan za stvaranje crvenih krvnih zrnaca pa je njegov nedostatak čest uzrok jedne vrste anemije. Cvekla spada u super namirnice za malokrvnost i čišćenje organizma od toksina. Zato je obavezno treba uvrstiti u svakodnevnu ishranu.
Prirodni lek za anemiju sa medom i cveklom
Recept:
- 200 g meda
- 200g oraha
- 200g suvog grožđa
- 2dl ceđenog soka od cvekle
- 2dl ceđenog soka od šargarepe
- 2 limuna
Pomešajte med, mlevene orahe, mleven limun sa korom i suvo grožđe. Zatim dodajte sok od cvekle i šargarepe. Stavite smesu u staklenu teglu i držite u frižideru. Konzumirajte tri puta dnevno po kašiku ove lekovite mešavine do poboljšanja.
Pivski kvasac – prirodni lek protiv malokrvnosti
Pivski kvasac je odličan izvor gvožđa. U slučaju anemije treba ga uzimati svakodnevno po jednu kašičicu.
Kakao i med
Kakao je u kombinaciji sa medom oñdlican saveznik u borbi sa anemijom. Najbolje je ovu mešavinu uzimati pre doručka. Pola kašičice meda i pola kašičice kakaoa. Kakao sadrži veliku količinu gvožđa čak 13,86mg u 100g praha.
Vitamini i minerali: prirodni lek za anemiju
Svi vitamini B grupe su važni za prevenciju anemije posebno vitamin B12. Vitamin B12 direktno se dovodi u vezu sa jednim vidom anemije (anemija zbog nedostatka folata). Nalazi se isključivo u namirnicama životinjskog porekla. Za vegetarijance se preporučuje unos suplemenata. Takođe je preporučljiv povećan unos vitamna C i A. Smanjen unos gvožđa može biti okidač za anemiju. Zato je veoma važno u ishranu uvrstiti namirnice bogate gvožđem.
Ishrana koja pomaže kod anemije
Ishrana je veoma važna u lečenju anemije. U ishranu za anemiju treba uvrstiti namirnice bogate gvožđem, kao i namirnice bogate vitaminom C i bakrom jer pomažu apsorbciju gvožđa. U ishranu za anemiju obavezno uvrstite:
- cveklu
- beli i crni luk
- peršun
- melasu umesto rafinisanog šećera jer je bogata gvožđem
- kakao
- španac
- blitvu
- nar
- jabuke
- susam
- bobičasto voće, posebno borovnicu i aroniju
- orah
- suvo grožđe i smokve
- morske plodove
- pileće, ćureće i goveđe meso i iznutrice
- žumance
- mahunarke
- pečurke
Tabela količine gvožđa u 100g – namirnice koje su bogate gvožđem
100g namirnica | gvožđe u mg |
kakao | 15 |
iznutrice | 2,5-10 |
soja u zrnu | 8,4 |
pasulj | 7,9 |
ostrige | 7 |
žumance | 6 |
suve smokve | 4,2 |
lisnato povrće | 1-4 |
ćureće meso | 4 |
goveđe meso | 3,5 |
integralno brašno | 2,5 |
Ako imate anemiju izbegavajte: Kafu, crni čaj, čokoladu, razinisan šećer, rafinisano brašno i mlečne proizvode (smanjuju apsorbovanje gvožđa)
Savet: Preporučljivo je da u slučaju anemije ritual pijenja kafe zamenite kakaom. Kakao osim što je ukusan napitak, može biti veoma koristan prirodni lek za anemiju.
Važno je znati
Osim ishrane i prirodnih lekova za anemiju je važno voditi zdrav način života. Redovna fizička aktivnost može pomoći u poboljcanju cirkulacije i opšteg zdravlja. Takođe, izbegavanje pušenja i ograničavanje unosa alkohola mogu biti korisni za osobe sa anemijom.
Uz sve ove prirodne lekove, treba imati na umu da je anemija ozbiljno medicinsko stanje i da zahteva stručnu medicinsku negu. Uvek se obratite lekaru kako biste dobili pravilan dijagnostički pregled i preporučeni tretman za anemiju.