Svi znamo da je danas broj bolesti kardiovaskularnog sistema u svetu postao ogroman. Važnu ulogu u tome igra nivo dobrog i lošeg holesterola u krvi. Koje efikasne mere se mogu preduzeti da se nivo holesetola vrati u normalu? Crveni pirinač za holesterol se vekovima koristi u kineskoj medicini. Stanovnici Azije ga koriste kao dodatak hrani, konzervans i prirodnu boju za hranu. Koristi se ne samo za prevenciju i lečenje srčanih oboljenja, već i za poboljšanje funkcionisanja gastrointestinalnog trakta i slezine.
Proizveden je fermentacijom običnog pirinča sa crveno obojenom glivicom kvasca Monascus purpureus. Crveni fermentisani pirinač sadrži elemente koji blagotvorno utiču na nivo holesterola.
Zašto je crveni pirinač dobar za holesterol ?
Zašto je crveni pirinač toliko zainteresovao naučnike? To je svakako bio podatak da Kina ima najmanji broj umrlih od srčanih i vaskularnih bolesti.
U Kini je jedno od glavnih jela nacionalne kuhinje nekoliko hiljada godina bio crveni pirinač, zbog čega su se naučnici interesovali za ovaj proizvod i počeli da ga proučavaju.
U mnogim dalekoistočnim državama od davnina poznato je da crveni pirinač ima lekovita svojstva. Dugo je bio osnova za proizvodnju različitih suplemenata.
Studije su pokazale da je crveni pirinač dobar za holesterol
Grupa američkih naučnika sprovela je niz studija u kojima su koristili crveni kvasni pirinač. Eksperiment je trajao punih pet godina u 60 kineskih medicinskih ustanova.
Učesnici istraživanja bili su pacijenti sa oboljenjima kardiovaskularnog sistema. Tokom eksperimenta, konzumirali su lekove dobijene od crvenog kvasnog pirinča.
Kao rezultat dobijenih podataka, naučnici su otkrili sledeće:
- Došlo je do smanjenja broja ponovljenih srčanih udara za skoro polovinu
- Za trećinu je smanjen broj umrlih od drugih bolesti srca i krvnih sudova
- Smrtnost od onkoloških bolesti smanjena je za skoro dve trećine
Rezultati koji su primećeni kod pacijenata koji su uzimali crveni fermentisani pirinač 3 meseca su pokazali da je crveni pirinač smanjio loš holesterol, koji izaziva bolesti srca i vaskularna oboljenja, za oko četvrtinu.
Samo neznatan deo pacjenata (oko 7%) žalio se na pojavu bolova u mišićima. Dok prilikom uzimanja konvencionalnih lekova, bolovi u mišićima se javljaju tri puta češće.
Liu, J., et al. (2019). „Red yeast rice for dyslipidemia in statin-intolerant patients: a meta-analysis of randomized controlled trials.“ Objavljeno u Journal of Clinical Lipidology: Analiza je pokazala da suplementacija crvenim pirinčem značajno smanjuje nivo LDL holesterola i ukupnog holesterola, bez ozbiljnih neželjenih efekata. Istraživači su zaključili da crveni pirinač predstavlja efikasnu alternativu za snižavanje holesterola kod pacijenata koji su intolerantni na statine.
Crveni pirinač vekovima narodni lek
Crveni pirinač se vekovima koristi u narodnoj medicini u Kini i kao lek za bolesti slezine i za poboljšanje funkcionisanja sistema za varenje. Međutim, naučnici su otkrili sledeće:
Gljivice Monascus purpureus, tokom fermentacije pirinča, oslobađaju korisnu supstancu Monakolin K. Ova supstanca pomaže u snižavanju nivoa lošeg holesterola i pozitivno deluje na krvne sudove.
Monakolin K ima i antitumorsko dejstvo, jer sprečava sintezu mevalonske kiseline, koja je jedan od uzroka razvoja malignih tumora. Zato se crveni pirinač često uključuje u dodatke ishrani za visok holesterol u krvi.
Crveni kvasni pirinač služi kao osnova za proizvodnju prirodnih lekova koji imaju blagotvorno delovanje na zdravlju ljudi te dovodi do:
- Značajnog povećanja protoka krvi
- Smanjenje rizika od bolesti kardiovaskularnog sistema
- Smanjen nivo lošeg holesterola u krvi
- Poboljšanje stanja tela u celini u prisustvu različitih patologija srca
Potencijalna šteta od crvenog pirinča
U istočnjačkoj medicinskoj praksi, uspešno se koristi za holesterol i mnoga druga stanja već mnogo vekova. Međutim, zapadna medicina ima veoma oprezan stav prema ovom proizvodu.
Postoje sumnje da ovaj pirinač i dijetetski suplementi napravljeni na njegovoj osnovi negativno utiču na rad bubrega. Ovo posebno važi za pacijente sa oštećenom funkcijom bubrega.
Još jedan nedostatak je povezan sa pojavom problema sa mišićnom aktivnošću, usled čega nastaju zapaljenskii procesi i slabljenje celog organizma u celini.
Jedan broj pacjenata se žalio na gorušicu, pojačano stvaranje gasova u crevima, intenzivnije astmatične napade kod pacjenata sa astmom.
Trenutno nema dovoljno i pouzdanih informacija o takvim neželjenim efektima, to su samo sumnje koje nemaju nikakvu zvaničnu potvrdu. Međutim, zbog sopstvene bezbednosti, trebate preduzeti mere predostrožnosti.
Crveni pirinač možete uzimati uz preporuku lekara za holesterol u krvi, normalizovanje cirkulacije i metaboličkih procesa u telu.
Važno: Osobama sa bubrežnom isufjencijom i trudnicama se ne preporučuje uzimanje suplemenata crvenog pirinča.
Važno je znati
Crveni pirinac pokazuje obećavajuće rezultate u smanjenju nivoa holesterola, posebno za LDL holesterol, što ga čini potencijalno korisnim dodatkom za osobe koje žele poboljšati zdravlje srca. Međutim, važno je naglasiti da individualni odgovor na crveni kvasac riže može varirati, te da njegova upotreba treba biti nadgledana uz savet kvalifikovanog zdravstvenog stručnjaka.