Bosiljak je jedna od najkorišćenijih lekovitih biljaka kako u prošlosti tako i danas. Čaj od bosiljka je u širokoj primeni kao priznat prirodni lek. Bosiljak (Ocimum basilicum) potiče iz Indije gde se i danas smatra svetom biljkom i univerzalnim lekom.
Stari Grci su ga zvali basileus što u prevodu znači „kralj“, što on zapravo i jeste – „kralj lekovitog bilja“. Ova lekovita i aromatična biljka osim za lečenje našla je svoju primenu u verskim obredima i kao začin. Bosiljak je bogat vitaminima A, C i K. Sadrži: gvožđe, magnezijum, kalijum i mangan i veoma važne antioksidanse. Bosiljak kao lek koristi se u vidu čaja, ulja i tinkture.
Lekovitost bosiljka
Bosiljak je biljka koja ima mnoge lekovite osobine i koristi se u tradicionalnoj medicini širom sveta. Bosiljak sadrži prirodne jedinjenja koja imaju antiinflamatorna svojstva. To ga čini korisnim u ublažavanju upala u telu i smanjenju simptoma inflamatornih stanja poput artritisa. Bogat je antioksidansima, pomaže u neutralizaciji slobodnih radikala koji mogu oštetiti ćelije i doprineti starenju i raznim bolestima. Ovo može doprineti opštem zdravlju i jačanju imunog sistema.
Bosiljak se tradicionalno koristi za poboljšanje varenja. Može pomoći u smanjenju nadutosti, gasova i ublažavanju gastrointestinalnih problema poput gorušice i žgaravice. Miris bosiljka ima umirujuće dejstvo na nervni sistem. Može pomoći u smanjenju stresa, anksioznosti i poboljšanju raspoloženja. Bosiljak sadrži prirodne jedinjenja koja imaju antimikrobno dejstvo, što znači da mogu pomoći u borbi protiv bakterija, gljivica i drugih mikroorganizama.
Neke studije su sugerisale da bosiljak može imati blagotvoran uticaj na zdravlje srca. Može pomoći u snižavanju krvnog pritiska, smanjenju holesterola i poboljšanju cirkulacije. Istraživanja su pokazala da neka jedinjenja prisutna u bosiljku mogu imati potencijalna anti-kancerogena svojstva.
Čaj od bosiljka leči pluća i uporan kašalj
Recept: 1 kašičicu čaja od suvog lišća bosiljka prelijte sa 2 dl provrele vode. Ostavite da stoji poklopljeno deset minuta. Procedite i pijte dva puta dnevno po šolju čaja u gutljajima. Terapiju sprovodite 8 dana zatim napravite pauzu od dve nedelje. Ovako spremljen čaj odličan je za čišćenje pluća, pospešuje izbacivanje sekreta i smanjuje kašalj kod bronhitisa i upale pluća..
Bosiljak kao lek za prehladu
Recept: Pomešati po 100 g bosiljka, majčine dušice i zove. Dve kašike ove čajne mešavine preliti sa šoljom provrele vode. Ostaviti da stoji 15 minuta pa procediti i popiti. Piti po tri šolje na dan zaslađeno medom.
Čaj od bosiljka za bolje pamćenje
- 20 g bosiljka
- 20 g žalfije
- 30 g maslačka
- 30 g ruzmarina
Sve sastojke pomešati, zatim 3 kašičice čajne mešavine preliti sa 5 dl provrele vode. Ostaviti da stoji 30 minuta. Procediti i piti u toku dana.
Bosiljak i breza za upalu bubrega
1 kašičicu čaja od jednakih delova listova bosiljka i breze preliti sa 2,5 dl provrele vode. Ostaviti da stoji 20 minuta. Zatim procediti i popiti.
Čaj od bosiljka leči migrenu
Recept: Po 100 g bosiljka i repuha pomešati. Zatim dve kašike čajne mešavine preliti šoljom provrele vode. Ostaviti da stoji 20 minuta zatim procediti i piti.
Čaj od bosiljka pomaže za prostatu i potenciju
1 veliku kašiku čajne mešavine od jednake doze čaja od bosiljka, koprive i čubra preliti sa 3 dl provrele vode. Ostaviti da stoji 15 minuta, zatim procediti i piti. Ovu čajnu mešavinu piti tri puta na dan za probleme sa prostatom, bešikom, mokraćnim kanalima i probleme sa potencijom.
Bosiljak za inhalaciju
Bosiljak je odličan za inhalaciju i veoma je delotvoran kod upale sinusa i začepljena nosa kod prehlade.
Inhalacija od bosiljka: U 1 l provrele vode staviti 2 kašike čaja od bosiljka i pustiti da vri 10 minuta. Zatim skloniti sa vatre i inhalirati se 10 minuta. Blagotvorno deluje kod začepljenja nosa i upale sinusa.
Kome se ne preporučuje čaj od bosiljka?
Iako čaj od bosiljka može biti koristan za većinu ljudi, postoje određene grupe ljudi kojima se ne preporučuje ili trebaju biti oprezni prilikom konzumacije ovog čaja. To uključuje:
- Trudnice: U većim količinama, bosiljak može imati uticaj na hormone i izazvati kontrakcije materice. Zbog toga se trudnicama preporučuje oprez i umerena konzumacija bosiljka u svim oblicima, uključujući i čaj.
- Osobe koje uzimaju određene lekove: Bosiljak može interagovati sa određenim lekovima, posebno onima koji su propisani za kontrolu krvnog pritiska, dijabetesa ili antikoagulanse. Osobe koje koriste ove lekove trebaju se posavetovati sa svojim lekarom pre nego što konzumiraju čaj od bosiljka.
- Alergični na biljke iz porodice metvice: Bosiljak pripada porodici metvice (Lamiaceae) i može izazvati alergijske reakcije kod osoba koje su alergične na druge biljke iz iste porodice, poput mente, majčine dušice ili ruže.
- Osobe sa istorijom krvarenja ili operacija: Bosiljak ima svojstva koja mogu uticati na koagulaciju krvi. Osobe sa istorijom krvarenja ili one koji se oporavljaju od operacija trebaju biti oprezne prilikom konzumacije čaja od bosiljka i trebaju se posavetovati sa svojim lekarom.
Kada brati bosiljak za čaj?
Bosiljak cveta od juna do septembra. Bere se neposredno pred cvetanje. Za čaj od bosiljka se koristi nadzemni deo biljke. Suši se u hladovini i čuva u staklenim teglama ili platnenim vrećicama.
Bosiljak kao začin
Bosiljak je veoma cenjen začin i koristi se za jela od povrća i mesa, pa čak i za sladoled. U kulinarstvu se dodaje na samom kraju kuvanja da ne bi izgubio dragocena eterična ulja. Neizostavan je sastojak mnogih mediteranskih salata i preliva. Takođe se koristi za spremanje zimnice kao konzervans.
Nutritivna vrednost bosiljka
Tabela nutritivne vrednosti za 100 g svežeg lista bosiljka:
Nutrijent | Količina |
---|---|
Energetska vrednost | 23 kcal |
Ukupno proteina | 3,15 g |
Ukupno ugljenih hidrata | 2,65 g |
Ukupno masti | 0,64 g |
Zasićene masne kiseline | 0,041 g |
Dijetalna vlakna | 1,6 g |
Ukupno šećera |
Saveti
Bosiljak možete gajiti i u saksiji za sopstvene potrebe u kulinarstvu tokom cele godine. Ako bosiljak gajite za kulinarske čarolije u svežem stanju (da biste imali stalno sveže listove) ne dozvolite mu da procveta. Kad počne da cveta, listovi bosiljka se suše. Zato čim se formira pupoljak treba ga otkinuti.
Zaključak
Bosiljak je biljka sa impresivnom lekovitošću koja se koristi širom sveta. Njegova bogata kombinacija hranljivih sastojaka, antioksidanata i prirodnih jedinjenja pruža razne zdravstvene prednosti. Bosiljak može pomoći u ublažavanju upala, poboljšanju varenja, smirivanju živaca, jačanju imunog sistema. Čaj od bosiljka je koristan za lečenje plućnih problema, kašlja, prehlade, poboljšanje pamćenja, upalu bubrega, migrenu, probleme sa prostatom i potencijom, kao i za inhalaciju kod upale sinusa.
Ipak, trudnice, osobe koje uzimaju određene lekove ili one sa alergijama na biljke iz porodice metvice, treba da budu oprezne.