Cimet kao lek i začin primenjuje se hiljadama godina još od vremena starih Egipćana, Grka i Rimljana. Nekada je bio poklon za kraljeve a danas je veoma cenjen kao začin i lekovito sredstvo za mnoge tegobe. Važi za odličan prirodni lek za: prehladu, glavobolju, probleme sa varenjem, dijabetes, holesterol i hipertenziju.
Vodi poreklo sa Cejlona te mu otud naziv cejlonski cimet. Cimet se dobija od unutrašnjeg dela kore zimzelenog drveta cimetovca i sadrži mnoštvo lekovitih sastojaka po nas organizam. Cimet ima specifičan ukus i miris. Postoji i kineski cimet koji je sličnog sastava i on se najčešće nalazi na policam prodavnica ali nije ni blizu zdrav i lekovit kao cejlonski cimet. Kineski cimet (kasija) sadrži velike količine kumarina koji u velikim dozama (cejlonski ima zanemarnjive količine ove supstance) može biti štetan po zdravlje jetre i bubrega. Zato se preporučuje oprez pri korišćenju kineskog cimeta.
Svakako je najbolje obratiti pažnju pri kupovini, te kao lek koristiti isključivo cejlonski cimet. Cejlonski cimet je odličan izvor dijetalnih vlakana, ugljenih hidrata i proteina. Sadrži vitamine B2, B6, C, K i minerale gvožđe, bakar, cink, mangan i kalcijum. Cejlonski cimet možete nabaviti u prodavnicama zdrave hrane, malo je skuplji od kineskog ali je višestruko zdraviji i sigurniji za upotrebu.
Cimet kao lek za dijabetes
U jednoj studija urađenoj u Americi pokazalo se da: uzimanje cimeta u količini od jednog do šest grama dnevno tokom 40 dana može smanjiti nivo šećera za 24% a holesterol za 18%. Cimet se u organizmu ponaša poput insulina, pokreće ćelije da se oslobode šećera iz krvi. Kod problema sa visokim šećerom preporučljivo je uzimanje cimeta na sledeći način: U šolju mlake vode razmutiti pola kašičice cimeta i popiti. Takođe možete uzeti času toplog mleka umesto vode ako želite. Cimet ima moć da obuzda nagle skokove i padove šećera u krvi, te se smatra efikasnim prirodnim lekom za visok šećer u krvi.
Cimet za pritisak
Cimet je odličan borac protiv visokog pritiska. Jednostavnim uzimanjem pola kašičice cimeta u čaši mlake vode pola sata posle obroka možete smanjiti pritisak prirodnim putem. Ako imate nizak krvni pritisak trebate veoma obazrivo koristiti cimet u dogovoru sasvojim lekarom.
Cimet i med kao lek
Cimet i med za prehladu
Cimet i med imaju protivupalno dejstvo, odličan su borac protiv prehlade i upornog kašlja. Ovaj prirodni lek od cimeta i meda treba uzimati tri dana za redom na sledeći način: U jedan decilitar mlake vode staviti kašiku meda i dve male kašičice cimeta i dobro promešati da se otopi. Piti ujutru i uveče.
Cimet i med za holesterol
Kako istraživanja pokazuju cimet je veoma koristan za sniizavanje lošeg holesterola i triglicerida. Smanjuje rizik od ateroskleroze, srčanog i moždanog udara i pozitivno utiče na rast dobrog holesterola. Cimet možete uzimati u šolji vode ili čaja po pola kašičice tri puta dnevno ili u kombinaciji sa medom na prazan stomak.
Cimet i med kao lek uzimati po sledećem receptu: Pomešajte dve kašike domaćeg meda sa pola kašičice cimeta i stavite na krišku integralnog hleba. Pojedite svako jutro čim ustanete.

Cimet, med i jabukovo sirće za holesterol: Pomešajte dve šolje meda, dve šolje jabukovog sirća i 2 velike kašike cimeta. Dobro promešajte i čuvajte u staklenoj tegli u frižideru. Ovaj prirodni lek od cimeta, jabukovog sirća i meda uzimajte ujutru i uveče nakon obroka.
Cimet i med za probavu
Cimet i med imaju sposobnost da eliminišu bakterije i gljivice te čiste probavni sistem od parazita poput heliko bakterije i pomažu kod problema sa probavom. Cimet i med se često koriste kao prirodni lek za mršavljenje a deluju i preventivno protiv nagomilavanja masti u organizmu.
Cimet i med za artritis
Najnovija naučna istraživanja su pokazala pozitivno delovanje cimeta u kombinaciji ca medom za bolove kod artritisa. Naime redovnim konzumiranjem kašičice cimeta u čaši mlake vode sa kašikom meda ujutru i uveče možete znatno smanjiti bol poboljšati pokretljivost zglobova. Takođe možete napraviti lekovitu pastu od meda i cimeta koju možete upotrebiti kao vrlo efikasnu oblogu.
Cimet i med kao afrodizijak i lek za potenciju
Poznato je da cimet stimuliše rad polnih žlezda i pojačava seksualnu želju i raspoloženje. Često se koristi kao prirodni lek za potenciju i odličan afrodizijak u kombinaciji sa medom ili u čaši kuvanog vina.
Cimet i med za kosu
Cimet je u upotrebi kao odličan prirodni lek protiv opadanja kose ako se upotrebljava na sledeći način: Pomešati po jednu kašiku toplog maslinovog ulja, cimeta i meda. Stavite na kosu pre pranja i držite petnaest minuta. Zatim lagano isperite kosu i operite je na uobičajen način. Rezultati će biti vidljivi već posle nekoliko pranja.
Cimet i med za bubuljice
Da li ste znali da od meda i cimeta možete napraviti odličnu masku protiv bubuljica? Ovu masku morate obavezno probati ako vas muče akne. Cimet i med osim što deluju protivupalno, nahraniće vašu kožu neophodnim vitaminima i mineralima. Masku napravite na sledeći način: Pomešajte tri kašike meda sa jednom kašikom cimeta pa zagrejte u mikrotalasnoj da bude mlako. Nanesite mlaku masku na lice i drzitev10 minuta. Zati isperite i osušite peškirom te nanesite hidratantnu kremu.
Cimet i jogurt za mršavljenje
Cimet pomešan sa jogurtom često je u upotrebi kao učinkovit prirodni lek za mršavljenje. Pitate se kako ga koristiti? Vrlo jednostavno: dan obavezno zapocnine čašom jogurta sa jednom kašičicom cimeta u koji možete po želji dodati malo voća. Za večeru uzmite samo času jogurta sa cimetom bez ikakvih dodataka. Osim što će vam pomoći da smanjite telesnu težinu, koristiće vam ako patite od visokog pritiska, holesterola i šećera u krvi.
Koliko cimeta uzimati dnevno?
Cimet nam može poslužiti kao odličan prirodni lek za navedene bolesti i stanja. Takođe blagotvorno deluje i kod: alergija, proliva, kandide u crevima, infekcija urinarnog trakta, zubobolje a najnovija istraživanja pokazuju da poseduje i antikancerogena svojstva. Ipak kao i sa drugim prirodnim lekovima ne treba preterivati. Optimalna doza cimeta dnevno je od dva do četiri grama. Cimet ne trebaju uzimati osobe koje imaju alergiju na cimet. U slučaju niskog krvnog pritiska ili uzimanja nekih lekova za hronične bolesti najbolje se posavetovati sa lekarom.
Energetska vrednost cimeta za 100g namirnice
Energetska vrednost | 247 kCal |
Proteini | 4 g |
Ugljeni hidrati | 81 g |
Šećeri | 2,2 g |
Vlakna | 53 g |
Masti | 1,2 g |
od kojih zasićene | 0,3 g |
Cimet osim kao lek veoma je korišćen i kao odličan začin za mnoga slatka i slana jela. Možete ga upotrebiti na mnogo načina: posuti jabuke i bundevu pre pečenja, slatki pirinač ili puding, kasu od ovsenih pahuljica ili prosa. Možete cimetom začiniti čorbu ili musaku. U svakom slučaju koji god način da odaberete da koristite cimet za dijetu ili kao lek nećete pogrešiti, možete samo popraviti svoje zdravlje.