Zatvor, često neprijatna tegoba, može značajno uticati na naše svakodnevno funkcionisanje i opšte zdravlje. Definisan kao manje od tri pražnjenja creva nedeljno, uz otežano izbacivanje tvrde stolice, zatvor često ima korene u nepravilnoj ishrani, nedostatku fizičke aktivnosti, stresu ili upotrebi određenih lekova. Umesto da se oslanjamo na sintetičke lekove, prirodni lekovi za zatvor mogu doneti olakšanje na bezbedan i efikasan način.
Prirodni Lekovi za Zatvor
1. Voda kao Osnovni Lek za Opstipaciju
Najjednostavniji, ali i najvažniji prirodni lek za zatvor je voda. Hidratacija igra ključnu ulogu u omekšavanju stolice i olakšava njen prolazak kroz creva. Pijenje najmanje 8 čaša vode dnevno, posebno ujutru na prazan stomak, može znatno poboljšati vašu probavu. Dodatak limuna, meda ili jabukovog sirćeta može ne samo poboljšati ukus vode, već i dodatno podstaći hidrataciju.
2. Vlakna za Zdrava Creva
Vlakna su ključni igrači u održavanju zdrave probave. Biljna vlakna, koja se nalaze u voću, povrću, integralnim žitaricama, mahunarkama i semenkama, podstiču peristaltiku i povećavaju zapreminu stolice. Preporučuje se unos najmanje 25g vlakana dnevno, uz dovoljno vode. Raznolitost u izvorima, poput jabuka, šljiva, brokolija i lanenog semena, osigurava da dobijete različite vrste vlakana.
3. Probiotici za Balans Crevnih Bakterija
Zdrava mikroflora u crevima ključna je za dobru probavu. Probiotici, korisne bakterije, nalaze se u fermentisanim mlečnim proizvodima poput jogurta, kefira i kiselog mleka. Osim toga, dodaci ishrani koji sadrže najmanje 10 milijardi kolonija probiotika dnevno mogu pomoći u održavanju ravnoteže bakterija u crevima.
4. Magnezijum za Opuštanje Mišića Creva
Magnezijum, mineral koji učestvuje u brojnim metaboličkim procesima, igra važnu ulogu u opuštanju mišića creva i stimulaciji kontrakcija. Ishrana bogata zelenim lisnatim povrćem, orašastim plodovima i semenkama može osigurati potrebnu dnevnu dozu od oko 400mg magnezijuma.
5. Laneno Seme za Dodatna Vlakna i Omega-3 Masne Kiseline
Laneno seme, osim što je bogato vlaknima, takođe pruža omega-3 masne kiseline s protivupalnim i laksativnim dejstvom. Dodavanje jedne do tri kašike lanenog semena dnevno u jogurt, kašu ili smuti može pružiti dodatnu podršku probavi.
6. Suvo Voće kao Prirodni Osmotski Agens
Suvo voće poput šljiva, smokava i kajsija bogato je vlaknima, šećerima i sorbitolom, imajući osmotski efekat koji može privući vodu u creva. Osim što ih konzumirate kao grickalicu, možete ih potopiti u vodu preko noći ili skuvati sa cimetom kako biste napravili osvežavajući kompot.
7. Maslinovo Ulje za Podmazivanje Creva
Maslinovo ulje, sa svojim zdravim masnim kiselinama, ima antioksidativno i antiinflamatorno dejstvo. Dodavanje maslinovog ulja u pripremu hrane ili konzumiranje kaše na prazan stomak može pomoći u podmazivanju creva.
8. Aloe Vera za Laksativno Dejstvo
Aloe vera, biljka sa mnogim lekovitim svojstvima, sadrži antrakinone koji stimulišu pokretljivost creva i izlučivanje vode i elektrolita u crevni lumen. Aloja se može konzumirati kao sok ili u obliku kapsula dostupnih u prodavnicama zdrave hrane.
9. Psilijum za Vlakna i Laksativno Dejstvo
Psilijum, poznat i kao indijska bokvica, vlaknasta supstanca iz semena, često se koristi kao prirodni lek za zatvor zbog svojeg laksativnog dejstva. Dostupan je kao dodatak ishrani u obliku praha, tableta ili vlaknastih suplemenata.
10. Sena kao Prirodni Laksativ
Sena, biljka koja sadrži senozide s laksativnim svojstvima, može se koristiti u obliku čaja ili kapsula. Preporučuje se da se uzima jedna do tri šolje čaja ili jedna do tri kapsule sene dnevno, uz oprez i preporuku stručnjaka.
11. Đumbir za Digestivno Zdravlje
Đumbir, biljka s antispazmodičnim, antiinflamatornim i digestivnim svojstvima, može pomoći u ublažavanju grčeva, nadutosti i gasova, koji su često povezani sa zatvorom. Ova svestrana biljka može se koristiti kao sveži koren u jelima ili napicima, prah koji se dodaje jelima, kapsule ili čaj. Preporučuje se jedna do tri kašičice svežeg ili praha đumbira, ili jedna do tri šolje čaja od đumbira dnevno.
12. Jabukovo Sirće za Regulaciju pH Vrednosti
Jabukovo sirće, s antimikrobnim, antioksidativnim i osmotskim dejstvom, može pomoći u regulaciji pH vrednosti creva, podsticanju rasta korisnih bakterija i privlačenju vode u creva. Jedna do dve kašike jabukovog sirćeta dnevno, razmućenog u vodi s dodatkom meda ili limuna, može biti koristan dodatak vašoj rutini.
13. Kafa za Stimulaciju Probave kod Zatvora
Kafa, popularni napitak, ne samo da pruža energetski podsticaj već i ima stimulativno i diuretičko dejstvo. Jedna do dve šolje kafe dnevno može pomoći u pobuđivanju nervnog sistema i ubrzanju pražnjenja creva. Važno je ne preterivati s unosom, kako biste izbegli nervozu, nesanicu ili dehidraciju.
14. FODMAP Dijeta za Regulaciju Ishrane
FODMAP dijeta, koja uključuje smanjenje ili eliminaciju određenih fermentabilnih ugljenih hidrata, često se koristi za lečenje sindroma iritabilnog creva (IBS) i drugih gastrointestinalnih problema. Ova dijeta može biti posebno korisna za ublažavanje simptoma zatvora. Izbegavanje namirnica koje su visoke u ovim fermentabilnim ugljenim hidratima može pomoći u održavanju ravnoteže u crevima.
Šta je još važno ako patite od zatvora?
Dugotrajno sedenje može doprineti zatvoru. Potrudite se da se redovno krećete i izbegavate sedentarni način života.
Dok umereno vežbanje može pomoći, intenzivne vežbe mogu pogoršati simptome kod nekih ljudi. Fokusirajte se na aktivnosti poput brzog hodanja ili joge.
Stres i anksioznost mogu uticati na probavni sistem. Primenjivanje tehnika opuštanja, kao što su meditacija, duboko disanje ili masaža stomaka, može pomoći u smanjenju stresa i olakšavanju zatvora.
Dodaci magnezijuma mogu pomoći u povećanju količine vode u crevima i podsticanju pražnjenja creva. Pre nego što počnete sa uzimanjem magnezijuma, konsultujte se sa zdravstvenim radnikom.
Zaključak
Zatvor može biti neugodan, ali postoji mnogo prirodnih načina da se ublaži ovaj problem. Povećanje unosa vlakana, održavanje hidratacije, redovno vežbanje i korišćenje prirodnih laksativa poput suvih šljiva i lanenog semena mogu značajno pomoći. Uvek je važno pratiti reakcije vašeg tela i konsultovati se sa zdravstvenim radnikom pre nego što uvedete nove dodatke ili promene u ishranu.