Spondiloza vrata, poznata i kao cervikalna spondiloza, predstavlja degenerativni proces koji zahvata vratni deo kičmenog stuba. Ova promena može uzrokovati bol, ukočenost i ograničenu pokretljivost vrata. Ipak, redovno vežbanje može pružiti olakšanje od simptoma i ojačati mišiće oko vratnog dela kičme. U nastavku, istražićemo najbolje vežbe koje se preporučuju za spondilozu vrata.
5 Lake i korisne vežbe za spondilozu vrata
1. Blago istezanje vrata pomaže kod spondiloze:
Sedite ili stojite uspravno.
Polako pomerajte glavu prema napred, unazad, bočno (leva i desna strana) i rotirajte je u smeru kazaljke na satu i suprotno od smera kazaljke na satu.
Držite svaki položaj 10-15 sekundi.
Ponovite ove pokrete nekoliko puta.
2. Ispravljanje ramena:
Sedite uspravno sa ispravljenim leđima.
Polako podignite ramena prema ušima, zadržavajući ih gore 5-10 sekundi.
Zatim opustite ramena i ponovite ovu vežbu nekoliko puta.
3. Ako imate spondilozu vežbe za jačanje vrata vam mogu pomoći
Lagano pritisnite čelo rukom, a istovremeno pružajte otpor glavom prema napred.
Pomerajte glavu unazad, pružajući otpor rukom na zadnjoj strani glave.
Ponovite ovu vežbu 10-15 puta.
4. Rotacija vrata sa otporom:
Sedite uspravno sa ispruženim vratom.
Lagano okrećite glavu ulevo i udesno, pružajući blagi otpor rukom suprotnom smeru.
Ponovite vežbu 10-15 puta sa svake strane.
5. Plivanje na mestu je korisna vežba za spondilozu vrata
Simulirajte pokrete plivanja rukama i nogama dok stojite na mestu.
Ova vežba pomaže za spondilozu poboljšavajući cirkulaciju, takođe jača mišiće vrata i poboljšava pokretljivost.
Joga i vežbe disanja odlične za spondilozu vrata
Joga za vrat:
Neke blage joga vežbe mogu poboljšati fleksibilnost vrata i smanjiti napetost. Vežbe poput „Marjaryasana“ (vežba mačke) i „Bitilasana“ (vežba krave) mogu biti korisne. Ipak, prilagodite vežbe prema svojim mogućnostima i izbegavajte pokrete koji izazivaju nelagodnost.
Vežbe disanja:
Svesno usmeravanje pažnje na disanje može pomoći u opuštanju mišića vrata. Vežbe dubokog disanja i tehnika trbušnog disanja mogu smanjiti stres i napetost.
Koliko dugo treba vežbati kod spondiloze vrata?
Vreme koje biste trebali posvetiti vežbama kod spondiloze vrata može značajno varirati i zavisi od individualnih faktora, kao što su opšte zdravstveno stanje, stepen ozbiljnosti spondiloze, fizička kondicija, starost i druge posebne okolnosti. Preporučuje se prilagođavanje vežbi i njihove dužine u skladu sa sopstvenim osećajem nelagodnosti, jačinom bola i opštim reakcijama organizma.
U početku, vežbe bi trebalo izvoditi postepeno i s blagim intenzitetom. Evo nekoliko smernica koje možete uzeti u obzir:
- Počnite polako: Počnite s veoma blagim vežbama i postepeno povećavajte intenzitet kako se osećate spremnim. Ovo će vam pomoći da izbegnete preterane napore koji mogu uzrokovati pogoršanje simptoma.
- Pratite reakcije organizma: Pažljivo pratite kako vaše telo reaguje na vežbe. Ako osećate bol, nelagodnost ili pogoršanje simptoma, prekinite vežbanje i posavetujte se sa stručnjakom.
- Kratke sesije: Počnite s kraćim sesijama vežbanja, na primer, 10 do 15 minuta dnevno, a zatim postepeno povećavajte trajanje kako vaša snaga i kondicija napreduju.
- Redovnost: Redovnost vežbanja je ključna. Svaki dan kratke, ali redovne vežbe mogu imati pozitivan uticaj na smanjenje bolova i poboljšanje pokretljivosti.
Važno je znati…
Pre nego što počnete bilo koji program vežbanja, važno je da se konsultujete sa svojim lekarom ili fizioterapeutom, posebno ako imate spondilozu vrata. Oni će vam pomoći da prilagodite vežbe prema vašem stanju i osiguraju da ne pravite pokrete koji bi mogli pogoršati simptome. Takođe, zapamtite da bi vežbe trebalo da budu blage i da ne izazivaju bol. Ako osetite nelagodnost ili bol tokom vežbanja, odmah prekinite i posavetujte se sa stručnjakom. Vežbe za spondilozu vrata trebalo bi da budu deo celokupnog pristupa lečenju, u kombinaciji sa drugim terapijama koje vam preporuči lekar.