Saznajte, da li lečenje ešerihije koli u mokraći prirodnim putem daje rezultate? Šta je ešerihija, koji su simptomi? Da li je ešerihija zarazna i može li biti opasna po zdravlje? Ešerihija koli (Esherichija coli) je gram – negativna bakterija koja se može naći u namirnicama i vodi. Stanovnik je creva kako kod ljudi tako i kod životinja. Većina sojeva ove bakterije je potpuno bezazlena i čak važan deo zdravog crevnog trakta.
Međutim postoje neke vrste ešerihije koje izazivaju bolest poput: proliva, respiratorne infekcije. Međutim svakako najčešće ešerihija koli u mokraći izaziva infekcija urinarnog trakra. Oko 90% infekcija urinarnog trakta izazvano je ešerihijom koli. Ne lečenje ešerihije koli u urinarnom traktu može izazvati ozbiljne probleme sa bubrezima, najčešće kod dece i starijih ljudi.
Neki sojevi proizvode Shiga toksin koji oštećuje sluznicu creva. Soj ešerihije nazvan O157:H7 je patogen koji izaziva ozbiljnu bolest i uzrokuje povraćanje, bol u stomaku i krvavi proliv. U slučaju ovih simtoma obavezno se treba obratiti lekaru, da ne bi ozbiljno narušili svoje zdravlje. Ne lečenje ešerihije koli u mokraći može izazvati ozbiljne probleme sa bubrezima, najčešće kod dece i starijih ljudi.
Kako se prenosi ešerihija ?
Ešerihija koli se prenosi zaraženom hranom i vodom. Najčešće sirovim voćem i povrćem koje nije dobro oprano. Takođe nedovoljno termički obrađenim mesom i mlekom. U letnjim mesecima neretko zagađenom vodom na bazenima. Sa čoveka na čoveka se prenosi kontaktom. Najčešće zbog nepravilno opranih ruku. Kontaktom sa zaraženom životinjom takođe se može zaraziti ešerihijom. Ešerihiji su podložnije žene, deca i osobe starije od 65 godina.
Simptomi ešerihije kako ih prepoznati?
Najčešći simtomi ešerihije su:
- bol u stomaku
- dijareja ( proliv )
- povraćanje
- groznica
- zamor
- kod urinarnih infekcija učestalo mokrenje, bol i peckanje pri mokrenju, često i povišena telesna temperatura
Kako utvrditi prisustvo ešerihije?
Sa sigurnošću možete utvrditi prisustvo ešerihije labaratorijskim nalazom urina i stolice. Infekcija ešerihijom najčešće prolazi sama bez posledica u roku od deset dana. Zato lekari uglavnom preporučuju ne uzimanje antibiotika, osim kod teže kliničke slike. Neki sojevi ešerihije koji se javljaju u urinarnom traktu često postanu otporni na antibiotike. Preporučuje se uzimanje jako puno tečnosti, odmaranje i uzimanje hrane sa manje vlakana. Kao što su tost, krekeri i pirinač.
12 efikasnih čajeva za lečenje ešerihije u mokraći
Čaj od brusnice za lečenje ešerihije koli u mokraći

Čaj od brusnice za ešerihiju napravite na sledeći način: U 5dl vode kuvajte 30g brusnice dok voda ne ispari za polovinu. Pustite da se ohladi. Kad bude mlako procedite i dodajte kašiku meda. Konzumirajte tri puta na dan posle jela. Brusnica snižava ph vrednost urina i tako stvara negativnu sredinu za ešerihiju koli. Takođe je bogata antioksidansima, vitaminom C i A i kalijumom.
Čaj od breze za ešerihiju koli
Breza ima snažno diuretičko dejstvo, pa je veoma delotvorna za izbacivanje ešerihije putem mokraće.
Recept za čaj od breze za ešerihiju: Kašičicu suvog lišća breze prelijte sa 2 dl vrele vode i poklopite. Nakon deset minuta procedite i pijte po 3 do 4 šolje dnevno najbolje između obroka.
Uvin čaj – prirodni lek za ešerihiju koli u mokraći
Uvin čaj je jedan od najčešće korišćenih lekova za ešerihiju koli u urinu i upalu mokraćnih kanala. Lako se priprema a možete ga nabaviti u svakoj apoteci ili drogeriji. Koristite ga na sledeći način: Dve kašike uve prelijte sa 5dl vrele vode i poklopite. Posle petnaest minuta procedite i popijte tok je toplo. Ponavljati tri puta na dan do poboljšanja.
Čaj od ruzmarina za ešerihiju koli
Ruzmarin se često koristi kao biljka sa antimikrobnim svojstvima. Možete pripremiti čaj od ruzmarina tako da prelijete vrelu vodu preko osušenih listova ruzmarina i ostavite da odstoji nekoliko minuta pre nego ga pijete.
Zeleni čaj i ešerihija
Zeleni čaj je poznat po svojim antioksidativnim svojstvima i nekim istraživanjima su pokazala da može imati blago antibakterijsko dejstvo. Možete konzumirati zeleni čaj redovno kao deo zdrave ishrane.
Kamilica smiruje simptome ešerihije u mokraći
Kamilica ima protivupalna svojstva i može pomoći u smirivanju simptoma urinarnih infekcija. Možete pripremiti čaj od kamilice tako što prelijete vrelu vodu preko osušenih cvetova kamilice i ostavite da odstoji nekoliko minuta pre nego ga konzumirate.
Čaj od peršuna za ešerihiju koli u mokraći
Kašiku suvog lista ili korena peršuna preliti sa 2dl vrele vode. Posle deset minuta procediti i piti tri puta na dan posle jela.
Kukuruzna svila za lečenje ešerihije koli u mokraći
Recept: U 3dl vode kuvati 1 kašiku osušene kukuruzne svile par minuta. Zatim procediti i piti tri puta dnevno. Kukuruzna svila blagotvorno deluje na ešerihiju i pomaže izbacivanje peska iz bubrega.
Kurkuma – prirodni lek za ešerihiju
Recept: U času tople vode stavite pola kašičice kurkume, sok od pola limuna i kašičicu meda. Promešajte i popijte svako jutro pre obroka.
Hrastova kora za ešerihiju
Hrastova kora ima adstrigentna svojstva i blago antibakterijsko dejstvo. Možete pripremiti čaj od hrastove kore tako što ćete kuvati koru hrasta u vodi nekoliko minuta, a zatim procediti i konzumirati.
Kopriva povećava protok urina
Kopriva je poznata po svojim diuretičkim svojstvima i može pomoći u povećanju protoka urina. Možete napraviti čaj od sušene koprive tako što ćete 1 kašiku čaja od koprive preliti sa 2dl vrele vode i ostaviti da odstoji nekoliko minuta pre konzumacije.
Maslačak kao borac protiv ešerihije
Maslačak je takođe diuretik koji može pomoći u ispiranju bakterija iz urinarnog trakta. Možete napraviti čaj od maslačka n sledeći način: Prelijte kašiku čaj od korena maslačka šoljom vrele vode i ostavite da odstoji nekoliko minuta pre konzumacije. Čaj konzumirajte dva puta dnevno do boljitka.
Ulje divljeg origana za lečenje ešerihije prirodnim putem
Divlji origano je moćno oružje za lečenje ešerihije. Konzumirajte tri puta na dan po dve kapi ulja divljeg origana razblažene u kašičici maslinovog ulja, posle jela. Ovo je odličan prirodni lek za ešerihiju u urinu, kandidu i heliko bakteriju. Moć divljeg origana je neosporna,bakterije i gljivice ne uspevaju postati imune na ulje divljeg origana što je slučaj sa antibioticima.
Soda bikarbona za ešerihiju koli u mokraći
Recept: Kašičicu sode bikarbone razmutiti u čaši vode i dodati sok od pola limuna. Terapiju sprovoditi 14 dana svako jutro na prazan stomak. Zatim napraviti pauzu od dve nedelje pa ponoviti tretman. Kod učestalih urinarnih infekcija možete uzimati ovaj prirodni lek i preventivno u trajanju od 7 dana. Protiv ešerihije koli učinkovit prirodni lek je i čaj od lista breze u koji se dodaje prstohvat sode bikarbone za bolji učinak.
Propolis za lečenje ešerihije
Uzimajte do 30 kapi propolisa tri puta na dan do poboljšanja. Propolis pomaže kod ešerihije i drugih bakterija ( posebno streptokoka i stafilokoka ). Osim anitibakterijskog ima i jako atnivirusno i antigljivično dejstvo.
Melem za lečenje ešerihije koli u mokraći
- 250g limuna s korom
- 250g korena peršuna
- 250g domaćeg meda
- 2dl hladno ceđenog maslinovog ulja
Sve sastojke osim meda sameljite u blenderu. Dodajte med i dobro promešajte. Čuvajte u staklenoj tegli u frižideru. Uzimajte svako jutro po kašiku pre doručka i večere( za decu mala kašičica ). Ovaj prirodni lek je učinkovit za lečenje ešerihije.Dozvoljen je i za trudnice.
Prirodni lek za lečenje ešerihije koli u mokraći
Recept: U 1l domaćeg belog vina stavite dve glavice sitno iseckanog belog luka i dve grančice ruzmarina. Držite na tamnom mestu deset dana uz povremeno mućkanje. Zatim procedite i pijte po kašiku ovog napitka svako jutro. Čuvajte u frižideru i konzumirajte 40 dana. Odličan borac protiv ešerihije u mokraći je i sirov beli luk. Možete ga jesti po jedan češanj tri puta na dan ili ga uzimati u vidu kapi i kapsula.
Jogurt, đumbir i limun za urinarnu infekciju
U času probiotskog jogurta stavite jednu kašičicu narendanog đumbira i kašičicu soka od limuna i popijte pre doručka.
Kokosovo ulje za lečenje ešerihije
Kokosovo ulje sadrži lauricidin koji se smatra ozbiljnim borcem protiv bakterija i virusa uključujući i ešerihiju koli. Prednost konzumiranja kokosovog ulja kod ešerihije je netoksicnost i to što nema nikakvih nuspojava. Odlično je u kombinaciji sa uljem divljeg origana. Možete ga konzumirati samostalno od jedne do tri kašičice dnevno ili omiljenom smutiju ili salati.
Lečenje ešerihije i ishrana
Za lečenje ešerihije koli treba u ishranu uvrstiti: beli luk, ren, brusnice, đumbir, peršun, jabuke, kurkumu, narandže, borovnice i probiotike.
Nikako ne konzumirati: alkohol i cigarete, gazirana pića, slatkiše,konzerviranu, previše masnu i začinjenu hranu. Smanjite unos citrusa.
Ešerihija koli u trudnoći
Trudnice moraju biti posebno obazrive kad je ešerihija u pitanju. Svaka deseta trudnica odprilike pati od ešerihije. Najbolje je eserihijukoli u trudnoći lečiti uz stalan nadzor lekara da ne bi došlo do komplikacija. Što se prirodnih lekova tiče uzimanje čaja od brusnice i šipka je preporučljivo. Takođe se trudnicama preporučuje i D-Manoza . To je molekul šećera, monosaharid koji se nalazi u brusnici, jabuci, narandži. Može se naći u obliku praha ili kapsula. Koristi se kod urinarnih infekcija jer pomaže brže izbacivanje ešerihije, sprečavajući njeno lepljenje za zidove mokraćnih kanala. Može se koristiti i preventivno.
Ešerihija kod dece
Deca su ranjiva grupa kad je ešerihija u pitanju kao i trudnice. Češće obolevaju devojčice nego dečaci zbog svoje telesne građe. Deca lako prenose ešerihiju neadekvatnim pranjem ruku posle igre sa zaraženim detetom ili kućnim ljubimcima. U slučaju sumnje na ešerihiju treba se odmah obratiti lekaru. Neadekvatno lečenje ešerihije koli u mokraći može da izazove probleme sa bubrezima kod dece.
5 Saveta za prevenciju ešerihije koli
- Perite ruke svaki put kad vršite nuždu 30 sekundi
- Perite ruke pre pripremanja hrane
- Meso uvek dobro termički obradite, ne sme biti krvavo
- Voće i povrće dobro operite
- Ne pijte nepasterizovano mleko
Za ešerihiju kažu da se uvek vraća na mesto zločina,zato budite obazrivi!